Home > W numerze > Wydarzenia > Od pomysłu do przemysłu

Od pomysłu do przemysłu

A A A

Od pomysłu do przemysłu

Innowacyjność, cyfrowa rewolucja, komunikacja mobilna, transfer wiedzy. To tylko niektóre z tematów podejmowanych podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Uwolnić biznes”. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w dniach 18-20 października o współpracy na linii biznes – nauka – samorząd rozmawiało ponad 6 tys. uczestników z 30 krajów.

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

– Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to festiwal wiedzy praktyków biznesu. Spotkaliśmy się po raz siódmy w formule, która stawia nacisk na pozyskanie realnych kompetencji, nawiązanie biznesowych kontaktów, ale też wypracowanie rozwiązań, które wpłyną na otaczającą nas rzeczywistość – mówił w trakcie kongresu Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach organizującej EKMŚP.

Po pierwsze: innowacje

Dziś sukces w biznesie, jak wynika z wypowiedzi prelegentów i ekspertów, jest w dużym stopniu uzależniony od innowacyjności, którą kreować można na wielu poziomach: od zarządzania firmą, poprzez proces rekrutacji pracowników, wdrażania technologii, po nawiązywanie nowatorskich form współpracy. Innowacyjność winna dotknąć także prawo, finansowanie i całe otoczenie biznesu, które ma wpływ na jego rozwój. Coraz częściej nowatorskie rozwiązania związane są z technologiami informatyczno-komunikacyjnymi.

– Ocenia się, że dzisiaj około 70% innowacji jest związanych z cyfryzacją. To, co jest innowacją w medycynie, najczęściej polega na tym, że wprowadza się najwyższe technologie cyfrowe. My to kwalifikujemy jako innowacje w medycynie, ale de facto są one związane z tym, co dzieje się w technikach cyfrowych. Proporcja jest niezwykła – mówił europoseł Jerzy Buzek.

W trakcie kongresu nie mogło zabraknąć debat związanych z Funduszami Europejskimi. Panel „Finansowanie MŚP ze środków unijnych” był okazją do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje RPO WSL 2014-2020, a także zaznajomienia się z finansowymi instrumentami zwrotnymi w ramach programów Polityki Spójności.

 

– W poprzedniej perspektywie finansowej przedsiębiorcy z województwa śląskiego zrealizowali kilka tysięcy projektów na kwotę ponad miliarda złotych. Pieniądze te przyczyniły się do rozwoju firm i wzrostu ich konkurencyjności. W aktualnym rozdaniu środków unijnych idziemy o krok dalej: można je pozyskać przede wszystkim na działalność innowacyjną i prace badawczo-rozwojowe. Na jeden projekt pozyskać można nawet trzy miliony złotych. Czas na wykorzystanie dotacji mamy do 2022 roku – mówił w trakcie debaty Bartosz Rozpondek, dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy mogli wziąć udział także w warsztatach „Zanim dojdziesz do wniosku… Szkoła pisania dobrych aplikacji i realizacji projektów ze środków UE”, które poprowadziła Adriana Witkowska-Konieczny – kierownik Wydziału Informacji i Promocji ŚCP. W ich trakcie uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować wniosek aplikacyjny oraz jak realizować projekt.

Wiedzę o unijnych dotacjach chętni mogli zdobyć również na stoisku Województwa Śląskiego w hali głównej MCK w strefie Targów Biznes Expo. ŚCP przygotowało także specjalną przestrzeń innowacyjną. Swoje produkty prezentowały w niej firmy, które już pozyskały unijne dotacje.

Można było zobaczyć m.in. egzoszkielet Górnośląskiego Centrum Medycyny i Rehabilitacji Amed czy nowatorską aparaturę wykorzystywaną do badań w warunkach wysokiej i ultrawysokiej próżni firmy Prevac.

Łukasz Karkoszka

 
Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.