Home > W numerze > Dobra praktyka > Koniec czy początek

Koniec czy początek

A A A

Koniec czy początek

Zwolnienie z pracy to niewątpliwie jedno z trudniejszych doświadczeń. Może się jednak okazać, że stanie się początkiem czegoś nowego i dobrego. I choć nie ma tu żadnej reguły, historia trzydziestolatki z Pszczyny pokazuje, że nawet w obliczu trudności warto odważnie patrzeć w przyszłość.

Michalina Sojka zajmuje się m.in. projektowaniem ogrodów.

JAK TU RUSZYĆ Z MIEJSCA?

Michalina Sojka była jedną z uczestniczek outplacementowego projektu „Adaptacja do zmian – wsparcie aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości” realizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości CP. Przez kilka lat była zatrudniona w biurze zarządu jednej ze śląskich instytucji pozarządowych. Narodziny dziecka i urlop macierzyński zbiegły się w czasie z końcem umowy o pracę.

– Trudna sytuacja, w jakiej się znalazłam, zmobilizowała mnie do podjęcia odważnych i, jak się później okazało, dobrych decyzji. Od dawna fascynowała mnie architektura krajobrazu, ogrodnictwo, zieleń. I choć w tym kierunku się kształciłam, nie miałam okazji nabyć praktycznych doświadczeń. Postanowiłam podjąć ryzyko i spróbować zmienić swoją zawodową sytuację. Udział w projekcie pozwolił mi ruszyć z miejsca. Co prawda straciłam etat, ale miałam szansę na nowy początek – mówi Michalina Sojka. Projekt, w którym uczestniczyła pani Michalina, wpisuje się w działania związane z tzw. outplacementem. Są one kierowane do osób zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie warunków umożliwiających uzyskanie nowego zatrudnienia albo otwarcia działalności gospodarczej.

– Dla 50 uczestników projektu przygotowaliśmy dwie ścieżki wsparcia. Pierwsza to możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych, półroczny staż oraz późniejsze wsparcie pośrednika pracy. Druga – udzielenie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w wysokości 22,7 tys. zł – mówi Maria Bujny, koordynator projektu.

Dzięki udziałowi w projekcie, Michalina Sojka odbyła kursy przygotowujące do prowadzenia biznesu oraz otrzymała dofinansowanie na otwarcie własnej firmy. W czerwcu powstało Studio Ogród, które oferuje m.in. projektowanie, zakładanie i pielęgnację ogrodów, a także sporządzanie dokumentacji i kosztorysów związanych z aranżacją terenów zieleni. Choć firma działa od niedawna, radzi sobie bardzo dobrze.

Projekt „Adaptacja do zmian – wsparcie aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości” realizowany jest w ramach Poddziałania 7.4.2 Outplacement. Całkowita wartość projektu to ponad 1,6 mln zł. Projekt został w pełni sfinansowany z RPO WSL 2014-2020.

DW

To może być twoja druga szansa »

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.