Home > W numerze > Dobra praktyka > Rodzicielstwo kontra praca

Rodzicielstwo kontra praca

A A A

Rodzicielstwo kontra praca

Wiele młodych mam chciałoby połączyć pracę zawodową z wychowaniem dziecka. Oczywiście jest to możliwe, choć trudne. Nie każda rodzina może bowiem liczyć na pomoc babci czy opłacić nianię. Pomóc mogą Fundusze Europejskie, które wspierają przedsięwzięcia umożliwiające pogodzenie życia prywatnego z pracą.

Klub Dziecięcy "Karol" w Pisarzowicach.

ŚWIETNA INICJATYWNA

Dążenie do osobistego rozwoju, realizacja i sprawdzenie się na różnych frontach, wreszcie – korzyści finansowe. To czynniki, które motywują mamy do podjęcia pracy zawodowej.

W Pisarzowicach, małej miejscowość położonej niedaleko Bielska-Białej, kilkanaście mam mogło już zrealizować marzenia o powrocie do pracy. Było to możliwe, gdyż gmina wspólnie z przedszkolem sięgnęła po środki unijne. Dzięki świetnej inicjatywie powstało wyjątkowe miejsce – dziecięcy klub.

W ramach projektu „Klub Dziecięcy Karol w Pisarzowicach” wyremontowano i zagospodarowano nieużywane pomieszczenia w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wyposażono je w niezbędny sprzęt. Placówka ruszyła 16 października 2016 roku.

– Udało się stworzyć miejsce dla 20 dzieci w wieku od jednego do trzech lat. Efekt? Odkąd działa Klub, już 18 mam znalazło zatrudnienie i może realizować się również na gruncie zawodowym – mówi Grażyna Jurasz, dyrektor placówki w Pisarzowicach.

W czasie, gdy mamy pracują, dzieciaki spędzają czas w naprawdę przyjaznym miejscu. Nowocześnie wyposażony klub przygotował dla maluszków dużą salę zabaw. Do ich dyspozycji jest też ogródek z huśtawkami i piaskownicą. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają cztery opiekunki.

Klub Dziecięcy "Karol" w Pisarzowicach.

W przyszłości Klub planuje rozszerzenie swojej oferty m.in. o zajęcia logopedyczne. Niewykluczone, że powstaną także dodatkowe miejsca dla dzieci.

– Nasz projekt okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Młode mamy mogą podjąć pracę zawodową i rozwijać karierę, mając pewność, że ich pociechy są w tym czasie pod dobrą opieką. Jestem przekonana, że zorganizowanie kolejnego Klubu spotkałoby się z dużym zainteresowaniem – mówi Grażyna Jurasz.

Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-16.30, przez cały rok.

Projekt „Klub Dziecięcy Karol w Pisarzowicach” zrealizowano w ramach Działania 8.1 Wspieranie rozwoju warunków do godzenia życia zawodowego i prywatnego. Całkowita wartość projektu to ponad 450 tys. zł, z czego dofinansowanie z UE to kwota ponad 350 tys. zł.

DW

W poszukiwaniu work-life balance »

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.