Home > W numerze > Aktualności > Pomysł, który się opłaca

Pomysł, który się opłaca

A A A

Pomysł, który się opłaca

Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach. Choć mogłoby się wydawać, że coraz trudniej „wymyślić coś nowego”, przedsiębiorcy ciągle zaskakują pomysłami, które podbijają rynek. Środki na działania w tym zakresie śląscy inwestorzy mogą pozyskać w ramach Działania 3.2 Innowacje w MŚP.

Aby Śląsk stał się bardziej nowatorski, niezbędę jest prowadzenie polityki proinnowacyjnej.

Poza schematem

W 2016 roku Polska zajęła 39. miejsce na liście 128 najbardziej innowacyjnych gospodarek, awansując w ten sposób o siedem miejsc względem 2015 roku – czytamy w raporcie „Indeks Millennium 2017 Potencjał Innowacyjności Regionów”. W elitarnej czołówce znajdują się: Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Na awans Polski w rankingu wpływ miało m.in. zwiększenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową, edukacja, a także pracownicy z zaawansowaną technologicznie wiedzą.

W ŚRODKU STAWKI

Wśród polskich województw, Śląskie znajduje się w środku stawki. Aby nasz region stał się jeszcze bardziej nowatorski, niezbędne jest prowadzenie konsekwentnej polityki proinnowacyjnej, wspieranie kluczowych branż gospodarki opartej na wiedzy i dostosowanie systemu edukacji do potrzeb przedsiębiorców, a wreszcie przekonanie biznesu do działalności innowacyjnej. „Raport o stanie sektora MŚP w Polsce 2017” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pozwala zachować optymizm w tym zakresie. Jak wynika z analiz, na przestrzeni lat 2011-2015 rysuje się wyraźny trend wzrostowy nakładów na B+R w Polsce. Stopniowo zwiększa się też odsetek innowacyjnych przedsiębiorstw sektora przemysłu. Wzrastają również wydatki na działalność nowatorską.

DROGA DO SUKCESU

W Śląskiem inwestycje w innowacje aktywnie wspiera RPO WSL 2014-2020. Pod koniec grudnia br. ogłoszony zostanie kolejny konkurs w ramach Działania 3.2 Innowacje w MŚP. O unijne środki będą mogły starać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze pójdą na wdrożenie i komercjalizację innowacji produktowych i procesowych. W szczególności na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz sprzętu produkcyjnego. W celu wprowadzenia na rynek nowych, ulepszonych produktów lub usług, dzięki dotacji będzie można pokryć także koszty nabycia nowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; koszty promocji projektu, zakup licencji oprogramowania; koszty szkoleń i usług doradczych. Na ten cel zarezerwowano ponad 60 mln zł. Aby otrzymać dofinansowanie, wnioskodawcy muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze, wdrażana innowacja nie może być stosowana w regionie dłużej niż trzy lata, a firma ubiegająca się o wsparcie musi mieć swoją siedzibę lub oddział na terenie województwa. Premiowane będą projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje. Zgłaszane przedsięwzięcia mają szansę na otrzymanie dofinansowania w wysokości 50% wartości. Minimalna kwota dofinansowania to 100 tys. zł, a maksymalna aż 3 mln zł. Warto dodać, że w ramach Działania 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach firmy mogły opracować nowy, innowacyjny produkt, a obecnie w ramach Działania 3.2. będą miały możliwość wprowadzenia go na rynek.

Szczegóły: scp-slask.pl, zakładka „Konkursy”.

SG

Gdy fundusze spadają z nieba »

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.