Home > W numerze > Aktualności > Cyfrowy wymiar biznesu

Cyfrowy wymiar biznesu

A A A

Cyfrowy wymiar biznesu

Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji oraz wykorzystywania najnowszych technologii informacyjno- komunikacyjnych. Rozwój TIK to obecnie jeden z fundamentów wzrostu konkurencyjności, który również napędza gospodarkę. Przedsiębiorcom inwestującym w ten obszar pomaga Regionalny Program Operacyjny.

REALNIE – WIRTUALNIE

Wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych procesów informatycznych w działalności gospodarczej to już nie domena międzynarodowych koncernów, ale „codzienność” firm, które nie chcą wypaść z rynku. Dziś przedsiębiorstwa, które kładą nacisk na wprowadzanie cyfrowych udogodnień związanych z realizacją zleceń czy obsługą klienta, oferują nie tylko wyższą jakość przy niższych cenach, ale też przejmują najlepszych pracowników. Ten trend to efekt współczesnej rewolucji przemysłowej, a raczej cyfrowej, której jesteśmy świadkami. Eksperci mówią wręcz o zjawisku gospodarki 4.0, której kierunki wyznaczają m.in. cyfryzacja, automatyzacja i robotyzacja. Dziś ICT (z ang. information and communication technologies) odgrywa kluczową rolę w rozwoju takich dziedzin jak: elektronika, mikrosystemy, sieci, robotyka oraz przetwarzanie danych i interfejsy człowiek – maszyna.

PERSPEKTYWY

Polska, choć nie jest zaliczana do państw o największym stopniu innowacyjności, na polu przemysłu informatycznego osiąga spore sukcesy. Krajowa branża teleinformatyczna była w minionych latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Naszą mocną stroną jest też kapitał ludzki. Na rynek pracy z roku na rok trafia coraz więcej specjalistów z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Według prognoz raportu „Perspektywy rozwoju polskiej branży ICT do roku 2025”, największą dynamikę rozwoju nasz kraj może osiągnąć w takich specjalizacjach jak: produkcja samochodów hybrydowych, inteligentny transport, branża gier, internet rzeczy, telemedycyna, sprzęt medyczny.

W Śląskiem inwestycje w nowoczesne procesy informatyczne wspiera RPO WSL 2014-2020 w ramach Działania 3.3. Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej. Na konkurs, który ruszy we wrześniu 2018 r., zarezerwowano 60 mln zł. O środki będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które powinny mieć zakład lub oddział na terenie województwa śląskiego. Pieniądze będzie można przeznaczyć na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań TIK w procesach biznesowych firm. W szczególności na dofinansowanie mogą liczyć projekty zakładające nabycie narzędzi informatycznych umożliwiających automatyzację oraz optymalizację m.in. zawierania kontraktów, przesyłania dokumentów, pozyskiwania nowych kontaktów, planowania i zarządzania informacją, zasobami, finansami oraz sprzedaży. Dotyczy to procesów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom firmy będą mogły prowadzić sprzedaż produktów i usług w internecie, świadczyć e-usługi, a także zawiązywać nowe formy współpracy opartej o ICT. To już kolejny nabór w tej perspektywie. W zeszłorocznym do dofinansowania wybrano 214 projektów, na łączną wartość ponad 50 mln zł. Przedsięwzięcia najczęściej dotyczyły użycia systemów informatycznych do wspomagania procesów sprzedaży, magazynowania, zarządzania produkcją, kontaktu z klientem czy kontrahentami. Dofinansowane zostanie 50% wydatków. Na dotacje nie będą miały szans przedsięwzięcia zakładające wyłącznie podłączenie do internetu.

Szczegółowe informacje na temat naboru dostępne będą na stronie: scp-slask.pl w zakładce „Konkursy”.

SG

Zobacz jak oni o robią »

Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.