Home > W numerze > Dobra praktyka > Gdy fundusze spadają z nieba

Gdy fundusze spadają z nieba

A A A

Gdy fundusze spadają z nieba

Kilkanaście lat temu w Knurowie powstała hurtownia budowlana, która rozwijała się bardzo dobrze do czasu, kiedy zaczęła coraz boleśniej odczuwać kryzys branży. Gdy pojawiły się możliwości unijnego wsparcia innowacyjnych projektów, BudExpert podjął wyzwanie i odważnie sięgnął po pieniądze na dobre i rozwojowe pomysły. To jeden z przykładów tego, że mała firma może stać się dużym rynkowym graczem.

Nowoczesne centrum obróbki rur przedsiębiorstwa BudExpert.

GOTOWI NA WYZWANIA

Przedsiębiorstwo BudExpert z Knurowa powstało w 2002 roku. Po kilku latach stabilnego rozwoju, firma znalazła się w trudnej sytuacji. Potrzebne były poważne zmiany.

– Ze względu na kryzys w branży, stanęliśmy przed koniecznością modyfikacji profilu działalności. Nie porzuciliśmy jednak hurtowni budowlanej, która do dzisiaj, wraz z naszą siedzibą, znajduje się w Knurowie przy ulicy Jęczmiennej. Postanowiliśmy otworzyć się na nowy rynek – mówi Krzysztof Buczak, prezes zarządu firmy BudExpert. Firma zaczęła świadczyć usługi produkcyjne polegające na obróbce, cięciu i profilowaniu metali i blach.

– Zainwestowaliśmy wtedy w bardzo nowoczesną technologię do cięcia wodą. Okazało się to świetnym pomysłem. Nasi klienci oczekiwali kolejnych nowoczesnych usług. Fundusze Europejskie spadły nam wtedy jak z nieba… – mówi Krzysztof Buczak.

Wśród kilku projektów, które udało się zrealizować ze wsparciem unijnych środków, znalazło się m.in. wdrożenie innowacyjnych technologii laserowego cięcia i obróbki rur.

– Dzięki dotacji zakupiliśmy nowoczesne centrum obróbki, które umożliwia zautomatyzowany proces załadunku materiału, pracę w trybie ciągłym i cięcie rur o długości nawet do siedmiu metrów. To urządzenie umożliwi nam w przyszłości także wytwarzanie autorskich produktów – przekonuje Krzysztof Buczak.

To nie koniec. W najbliższym czasie firma podpisze umowę na zakup kolejnych dwóch innowacyjnych urządzeń, które zostaną sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Niebawem rozpocznie także współpracę z Politechniką Śląską, skutkującą stworzeniem własnej technologii. Jakiej? To na razie owiane jest tajemnicą...

Projekt „Wdrożenie innowacyjnych technologii wielopłaszczyznowego laserowego cięcia i obróbki rur oraz profili” zrealizowany został w ramach Działania 3.2 Innowacje w MŚP. Całkowita wartość projektu to ponad 4.6 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to kwota przekraczająca 1.6 mln zł.

DW

Pomysł, który się opłaca »

 
Polecamy


PRZEDSIĘBIORCZY LIDERZY ZMIAN
Być krok przed konkurencją to motto nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstw, które śmiało inwestują w innowacyjne rozwiązania.

 

CORAZ LEPIEJ Rozmowa z Michałem Gramatyką, Wicemarszałkiem Województwa Śląskiego.

 

O TYM, JAK PRZEDSIĘBIORCY WZBOGACAJĄ REGION Rozmowa z dr. Bartłomiejem J. Gabrysiem, adiunktem w Katedrze Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

UMIARKOWANIE NOWATORSCY Poszukując odpowiedzi na współczesne wyzwania i trendy otoczenia biznesowego, bardzo często trafiamy na słowo „innowacja” lub „innowacyjność”.

 

SŁOWEM I RYSUNKIEM „Sawka rysuje – Ty piszesz dialogi” to konkurs dla mieszkańców regionu zorganizowany w ramach kampanii „Śląskie – przyspieszamy!”

 
Popularne


POMYSŁ, KTÓRY SIĘ OPŁACA
Głośnik wyprodukowany ze szkła, zegarek z funkcją kontroli zdrowia, gniazdo elektryczne zmniejszające zużycie energii – to przykłady innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych na rynek w ostatnich latach.

 

CYFROWY WYMIAR BIZNESU Sposób, w jaki się komunikujemy, pracujemy, a nawet jak spędzamy wolny czas, coraz częściej zależy od przepływu informacji.

 

TO MOŻE BYĆ TWOJA DRUGA SZANSA „Zwolnienia monitorowane” lub „System łagodnych odejść” – to program outplacementu, czyli aktywizacji zawodowej osób zwalnianych z przyczyn zakładu pracy.

 

W POSZUKIWANIU WORK-LIFE BALANCE Żłobek lub klub dziecięcy w siedzibie lub w pobliżu firmy? To już nie ekstrawagancja, ale rozwiązanie, po które coraz śmielej sięgają polscy przedsiębiorcy.

 

ŚLĄSKIE INWESTUJE W KADRY Ponad 53 tys. pracowników województwa śląskiego będzie mogło podnieść swoje zawodowe kompetencje.