Witajcie w naszej Bajce

„Nie będę Was uczył ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach. Ja wam po prostu pootwieram głowy i naleję do nich oleju” - zwykł mawiać do swoich uczniów Pan Kleks. Akademię słynnego profesora odnajdziemy nie tylko w powieści Jana Brzechwy, ale również w katowickiej Fabryce Porcelany, gdzie znajduje się niezwykła Bajka Pana Kleksa – nowoczesne centrum łączące naukę i zabawę. Miejsce oferuje atrakcje dla całej rodziny, przede wszystkim dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Fotografia przedstawia kobietę ze spiętymi czarnymi włosami i założonymi rękami. Ma na sobie marynarkę w kwiecisty wzór.

Sylwia Basista
PR Manager w Bajce Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to jedyne takie miejsce w Polsce, w którym poprzez balansowanie na granicy fantazji i nauki rozwijamy w dzieciach chęć odkrywania świata. To ponad tysiąc metrów kwadratowych interaktywnej ekspozycji, osiem stref tematycznych i świetna zabawa dla całej rodziny. W naszej Bajce zamiast tradycyjnych metod kształcenia pokazujemy najmłodszym nowe możliwości kreatywnej zabawy i twórczego eksperymentowania. Jak mawiał Profesor Kleks: szkoła nie musi być nudna! I my się z tym w pełni zgadzamy.

Bajka wystartowała w grudniu 2019 r. w dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach. Niestety, już trzy miesiące po hucznym otwarciu, ze względu na pandemię została zamknięta. Długo zastanawialiśmy się, jak możemy wykorzystać nasz potencjał. Jedynym rozwiązaniem było przeniesienie działań do świata wirtualnego, przez co mogliśmy dotrzeć do nowych odbiorców. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, stworzyliśmy wielofunkcyjną, autorską i interaktywną platformę, wykorzystującą techniki wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz grafiki 3D.

Wirtualna Bajka Pana Kleksa, czyli „Zagraj z Kleksem”, to całkowicie innowacyjna propozycja dla najmłodszych. To przeniesienie wszystkich możliwych interakcji i bodźców ze świata rzeczywistego do wirtualnego. W trakcie zabawy użytkownicy, przy pomocy swojego awatara, przemierzają sześć światów - Ostatni Rezerwat Przyrody, Krainę Szpaka Mateusza, Bajdocję, Psi Raj, Abecję i Planetę Fantazję. Spotykają się, aby pomóc Kleksowi w odnalezieniu Magicznych Guzików i Kryształów Wiedzy, wysypanych z Sekretów słynnego profesora przez psotnego Beboka. Połączenie na żywo z Bajką, sposób narracji animatora i aktywności pozwalają uczestnikom porozumiewać się między sobą. Moderatorem i opiekunem jest nikt inny, jak Ambroży Kleks lub Królowa Aba. Poszczególne elementy mają wartość edukacyjną i tak na przykład kryształy wiedzy stanowią nośniki informacji o roślinach, zwierzętach czy ciekawostkach naukowo-historycznych. Nauka poprzez zabawę – to jest to, co w Bajce lubimy najbardziej!

Możliwość edycji treści wirtualnej Bajki sprawia, że wizyta w tym wyjątkowym świecie nie jest jednorazową przygodą. To przestrzeń, w której najmłodsi mogą regularnie spotykać się ze swoimi rówieśnikami. Nasze centrum zdobyło w ubiegłym roku tytuł „Najlepszy Produkt Turystyczny 2021”, przyznany przez Polską Organizację Turystyczną.

Na zdjęciu widzimy młodego uśmiechniętego mężczyznę o krótkich włosach i w jasnej koszuli. Stoi przy szafie, opierając się o jedną z otwartych szuflad.

Zanim zostałem nauczycielem, byłem trenerem najmłodszych w klubie „Ruch” Chorzów. Lubiłem pracę z dziećmi i nie chciałem ograniczać swojej aktywności wyłącznie do zajęć z wychowania fizycznego, dlatego z czasem zdobyłem kwalifikacje pedagogiczne. Dziś pracuję w Międzynarodowej Szkole Podstawowej Best Start Academy w Tarnowskich Górach. Placówka stosuje ciekawe metody wychowawczo-dydaktyczne. Kładziemy nacisk na aktywność, samodzielne odkrywanie i naukę przez zabawę. Nasze zajęcia bardzo często mają inną formę niż tradycyjna nauka w szkołach publicznych. Stąd też nasza wizyta w Bajce Pana Kleksa. Nie spodziewałem się jednak, że to miejsce wywoła nie tylko u dzieci, ale też u mnie i innych nauczycieli tyle fajnych emocji.

Głównym atutem Bajki jest jej wszechstronność. Dla każdego dziecka znajdzie się coś, co go zainteresuje. Twórcy przygotowali moc atrakcji - dla młodszych zabawy, a dla tych ciut starszych pasjonujące warsztaty i eksperymenty. W każdym zakątku czekają na odwiedzających łamigłówki, eksperymenty i zagadki.

Uzupełnieniem stacjonarnej Bajki jest jej wirtualna odsłona, w której moi uczniowie świetnie się odnaleźli. Pomogła nauka zdalna, w której dzieci z mojej klasy dobrze się odnalazły.Nauka przez mądrą zabawę jest czymś, co dzieciaki bardzo lubią. Do tego dochodzi ważny aspekt dydaktyczny i wychowawczy. Podejmowanie nowych wyzwań uczy najmłodszych zręczności, sprytu, rozwija wyobraźnię, determinację i dodaje odwagi. Nawet jeśli dzieje się to w świecie wyczarowanym na ekranie komputera. Tym bardziej, że w trakcie zabawy dzieci mogą się ze sobą komunikować i wspólnie podejmować decyzje.

Bajka Pana Kleksa - zarówno w wersji stacjonarnej, jak i wirtualnej - to wartościowa inicjatywa. To zabawa, która opiera się na kształtowaniu umiejętności, które pozwolą uczniom lepiej funkcjonować w grupie rówieśniczej i w przyszłości w społeczeństwie. Myślę, że naszą podróż do Bajki Pana Kleksa będziemy miło wspominać, a wirtualnie jeszcze się tam nieraz teleportujemy.

Godej po naszymu:

Po naszymu

bery:
bajki

Po naszymu

bebok:
potwór

Po naszymu

elefant:
słoń

Projekt:

Interaktywna wirtualna Bajka Pana Kleksa

Beneficjent: Planeta Jublama sp. z o.o.
Wartość projektu: ok. 1,1 mln zł
Dofinansowanie z RPO WSL: ok. 790 tys. zł
Okres realizacji: VII 2020 – VI 2021