Park Wodny też chce być eko
Każdego dnia stawiamy czoła wyzwaniom. Wśród nich są też zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, wzrost cen energii. To, co kiedyś było alternatywą, dziś staje się koniecznością. W rozwiązaniach prośrodowiskowych i energooszczędnych wspiera nas Wspólnota Europejska. Dzięki jej funduszom takie obiekty, jak tarnogórski Park Wodny mogą inwestować w zaawansowane systemy obniżające koszty produkcji i zużycia energii.
Michał Fajer
prezes Agencji Inicjatyw Gospodarczych S.A.
Park Wodny w Tarnowskich Górach działa od 2001 roku. Obecnie jest to największy kompleks sportowy w powiecie i jeden z największych w województwie. Nasi klienci, głównie mieszkańcy powiatu, oczekują najwyższej jakości usług, wprowadzania nowych atrakcji i stałych ulepszeń oferty. Nie dotyczy to tylko pływalni, ale też Hali Sportowej, siłowni i ścianki wspinaczkowej. Na miarę własnych możliwości staramy się na bieżąco odpowiadać na to zapotrzebowanie. Jednocześnie szukamy rozwiązań umożliwiających wsparcie dla środowiska, które są jednocześnie korzystne ekonomicznie i energetycznie. Chętnie czerpiemy z dobrych praktyk i rozwiązań, które sprawdziły się w innych obiektach, podobnych do naszych.
Instalacje kogeneracyjne, których dotyczył projekt, od lat dobrze sprawują się między innymi w Parku Wodnym we Wrocławiu, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego typu obiektów w Polsce. Podobne rozwiązania funkcjonują również w Tychach. Dostrzegając możliwości i potencjał tego typu instalacji, ale także względy ekonomiczne i ekologiczne, podjęliśmy decyzję o ubieganiu się o wsparcie z Funduszy Unijnych. Projekt umożliwił kompleksową modernizację systemu produkcji energii. Żeby zrozumieć na czym polegało przedsięwzięcie, należy najpierw wyjaśnić, czym jest sama kogeneracja. Mówiąc najprościej, to skojarzona produkcja energii, dzięki której w jednym procesie spalania, na przykład gazu, wytwarzana jest zarówno energia elektryczna, jak i ciepło.
Zaczęliśmy od rozbudowy kotłowni. Następnie zamontowaliśmy źródło kogeneracyjne, kotły wodne gazowe rezerwowo-szczytowe oraz akumulator ciepła. Doprowadziliśmy gazociąg, wybudowaliśmy fragment sieci ciepłowniczej, doprowadzającej ciepło ze źródeł do węzła oraz wyprowadziliśmy moc elektryczną z jednostek kogeneracyjnych do rozdzielni głównej. Obecnie nad wszystkim czuwa zaawansowany układ automatyki, kontroli i sterowania wraz z systemem monitoringu pracy urządzeń z możliwością sterowania zdalnego z dyspozytorni.
Inwestycja umożliwiła to, że dzisiaj część energii elektrycznej i cieplnej produkowana jest na miejscu w obiekcie, co zmniejszyło straty związane z jej przesyłem i podniosło wydajność. Przyczyniło się to też do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.
Nie pamiętam dokładnie, ile miałem lat, kiedy pierwszy raz poszedłem na basen. Mam wrażenie, że ten sport towarzyszy mi od zawsze, niemal na każdym kroku. Miłość do tej dyscypliny zaszczepiła we mnie mama. To z nią uczyłem się pływać, zanim jeszcze zacząłem profesjonalne lekcje. Później, nad moim pływackim rozwojem czuwali już instruktorzy. Polubiłem ten sport, a trenerzy dostrzegli mój potencjał. Trafiłem do bardziej zaawansowanej grupy i tak w zasadzie zaczęła się moja sportowa przygoda, która przyniosła efekt w postaci wielu medali mistrzostw Polski i ósmego miejsca na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbyły się w czerwcu tego roku w Portugalii. W tej chwili przygotowuję się do kolejnych zawodów, a moim celem jest rozwój i doskonalenie techniki.
Cała moja dotychczasowa kariera pływacka związana jest z tarnogórskim Parkiem Wodnym. Miejsce wybrali moi rodzice, oczywiście ze względu na niewielką odległość od domu. W tej chwili jednak nie zamieniłbym klubu na żaden inny. Trenerzy są fantastyczni, cała grupa, z którą trenuję również. Atutem tutejszego „Aqua Parku” jest kompleksowa infrastruktura do treningu. Mam dostęp do dużego basenu oraz drugiego – mniejszego, w którym doskonalę elementy techniki. Chętnie korzystam też z siłowni i odnowy biologicznej. W naszym Parku Wodnym mam wszystko, czego potrzebuję.
Wiem, że wiele z tych rzeczy, obiekt zawdzięcza Funduszom Europejskim. Informują o tym tablice, które są zamieszczone w kilku miejscach Parku Wodnego. Zbudowana tutaj kotłownia z nowoczesnymi maszynami być może nie wpływa bezpośrednio na moje treningi i sportowy rozwój, ale jest nie mniej istotna. Wiem, że ciepła woda i prąd w obiekcie produkowane są w zdecydowanie tańszej formie. To pozwala uzyskać oszczędności w tych trudnych czasach i umożliwia dalsze funkcjonowanie Parku Wodnego, pomimo rosnących kosztów. Jednocześnie cały system jest bardziej ekologiczny od poprzedniego, a to nie pozostaje bez znaczenia w dzisiejszych czasach. O czyste powietrze dbać musi każdy z nas. Cieszę się, że Park Wodny daje dobry przykład.
Godej po naszymu:
badyhala:
basen
badymajster:
ratownik
gacić:
ocieplać
Projekt:
Budowa źródła produkcji energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji dla obiektu Parku Wodnego w Tarnowskich Górach
Beneficjent: Agencja Inicjatyw Gospodarczych S.A.
Wartość projektu: ok. 3 mln zł
Dofinansowanie z RPO WSL: ok. 2,1 mln zł
Okres realizacji: IV 2019 – II 2021