#07 Sztuczna inteligencja służy ekologii
Trudno powiedzieć, ile mamy czasu, by powstrzymać katastrofalne skutki zmian klimatycznych. Pewne jest jednak to, że w dużej mierze od nas samych zależy to, jaki świat zostawimy swoim dzieciom i wnukom. Zespół specjalistów piekarskiej spółki Amister pracuje nad innowacyjnym systemem, który pozwala lepiej gospodarować prądem w firmach i instytucjach, tak by ograniczać jego straty.
Paweł Sołtysik, menadżer ds. marketingu w Amister sp. z o.o.
Jaki świat chcemy zostawić następnym pokoleniom? Takie pytanie postawiliśmy sobie jeszcze przed rozpoczęciem prac nad innowacyjnym systemem optymalizującym efektywność energetyczną w sektorze MŚP i obiektach użyteczności publicznej. Współcześnie wszyscy doświadczamy wielkich zmian w gospodarce energetycznej. Rezygnujemy z paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej. Prześcigamy się w ekologicznych, przyjaznych środowisku rozwiązaniach, dzięki czemu w krajobrazie miast coraz częściej możemy dostrzec np. panele fotowoltaiczne. Rozwiązania te krążą jednak głównie wokół wytwarzania prądu. My zaś szukamy systemów, które pozwolą dobrze gospodarować prądem, by jak najmniej go marnować. W tę stronę skierowaliśmy naszą uwagę i wysiłki. Stworzyliśmy system informatyczny oparty na sztucznej inteligencji, który wizualizuje i analizuje w czasie rzeczywistym zużycie energii oraz generuje rekomendacje, jak obniżyć to zużycie. Dzięki wiarygodnym danym, możemy zaproponować odbiorcom realne sposoby ograniczania strat. Co ważne – dla każdego odbiorcy przygotowujemy indywidualne rozwiązania, dzięki czemu możemy maksymalizować efekty. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że aktualnie na rynku nie brakuje podobnych rozwiązań, ale żadne nie wykorzystuje w takiej skali sztucznej inteligencji ani nie jest do tego stopnia dopasowane do konkretnego klienta.
Nasze rozwiązanie zastosowaliśmy na początek w dwóch miejscach: w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich i aquaparku Nautica w Gorzycach. To dwa zupełnie różne obiekty, a więc i dwa poważne wyzwania. Efekty prac bardzo nas wszystkich zaskoczyły, ponieważ system działa lepiej, niż zakładaliśmy na etapie projektowania.
Choć nasze rozwiązania kierujemy przede wszystkim do podmiotów publicznych oraz sektora małych i średnich firm, to ostatecznie korzystamy z nich wszyscy, bo żyjemy w tym samym miejscu i ponosimy odpowiedzialność za to, jak eksploatujemy dostępne zasoby. Przyczyniając się to zmniejszania strat energii, dokładamy swoją cegiełkę do zmniejszenia śladu węglowego w powietrzu.
Andrzej Karbowski, programista w Amister sp. z o.o.
O dużych możliwościach i szerokim zastosowaniu sztucznej inteligencji słyszymy bardzo często. Okazuje się jednak, że poza wielkimi, międzynarodowymi koncernami, mało kto decyduje się na jej praktyczne wykorzystanie na „własnym podwórku”. W naszej spółce dysponujemy znakomitym zespołem specjalistów. Dlatego stawiliśmy czoła wyzwaniu i postanowiliśmy stworzyć innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie wykrywania, a następnie zapobiegania stratom energii.
Nasze rozwiązanie wykorzystuje sieć neuronową do rozpoznania tego, jak działa instalacja energetyczna w danym obiekcie, jak postępuje zużycie energii i gdzie występują jej największe straty. Sztuczna inteligencja doskonale kieruje całym procesem, gromadząc dane w jednym miejscu – w specjalnie przygotowanej aplikacji. Można powiedzieć, że to swego rodzaju kokpit, na którym widać całe zużycie energii wraz z pełną analityką, a dane są dla odbiorcy przejrzyste, zrozumiałe i przede wszystkim bardzo precyzyjne. Pracę zaczynamy od audytu obiektu. Później przedstawiamy klientowi raport wyjściowy. Następnie ustalamy oczekiwania i efekt docelowy, do jakiego stosowanie amiMeasure ma doprowadzić. Kiedy wszystko jest jasne, rozpoczyna się najbardziej żmudna i skomplikowana część, a więc programowanie systemu. Kiedy kodowanie się zakończy, instalacja i wdrożenie czujników zajmuje kilka kolejnych dni. Efekty są jednak wymierne, dlatego czas na stworzenie systemu należy traktować jako inwestycję. AmiMeasure to rozwiązanie kompleksowe, które analizuje problem od początku do końca. Takie podejście pozwala nam na ograniczenie strat w zużyciu energii i jednocześnie maksymalizację jej wykorzystania. Dzięki temu, przedsiębiorstwa i instytucje są w stanie działać sprawniej, nie przykładając dodatkowej cegiełki do zanieczyszczenia środowiska i zwiększania emisji szkodliwych gazów i pyłów.
GODEJ po naszymu
ajnfal – pomysł
anong – wiedza
sztrom – prąd
Projekt:
Opracowanie innowacyjnego systemu amiMeasure opartego na AI, optymalizującego efektywność energetyczną oraz emisję CO2
Beneficjent: Amister sp. z o.o.
Wartość projektu: ok. 1,2 mln zł
Dofinansowanie z RPO WSL: ok. 700 tys. zł
Okres realizacji: IX 2020 – V 2022