Home > W numerze > Dobra praktyka > Tychy patrzą ekologicznie

Tychy patrzą ekologicznie

A A A

Tychy patrzą ekologicznie

W ostatnich latach obserwowany jest w kraju prawdziwy „boom” na inwestycje termomodernizacyjne. Mniejsze zużycie energii, pozytywny wpływ na środowisko i oszczędność pieniędzy to tylko niektóre efekty podejmowanych prac. W ten trend wpisują się także Tychy, gdzie kompleksową modernizację przejdzie 11 budynków użyteczności publicznej.

CZYSTE CIEPŁO

Dzięki inwestycjom termomodernizacyjnym poprawi się jakość powietrza w Tychach.

Przygotowanie inwestycji rozpoczęło się już w połowie 2014 roku. Wtedy opracowano audyty energetyczne i podstawową dokumentację. Trzy lata później podpisano umowę o dofinansowanie projektu ze środków unijnych. Obecnie rozpoczyna się procedura przetargowa na wybór wykonawcy robót budowlanych.

– Realizacja projektu wynika z konieczności dostosowania budynków do współczesnych standardów energetycznych, ograniczających zużycie energii, emisję gazów cieplarnianych oraz szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu – mówi Bożena Nowak, koordynatorka projektu.

Do przedsięwzięcia zakwalifikowano szkoły i przedszkola znajdujące się na terenie miasta. Większość z nich powstała w latach 1950-1970, a jeden z budynków (Szkoły Podstawowej nr 1) – w 1900 roku! Żaden z obiektów dotychczas nie był poddany pracom termomodernizacyjnym.

– Brak ocieplenia, nowoczesnej stolarki okiennej, efektywnych węzłów cieplnych i wentylacji sprawia, że pomieszczenia są albo przegrzewane, albo wychłodzone. Przestarzałe rozwiązania przyczyniają się do dużych strat energii oraz zwiększenia emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Chcemy to zmienić – mówi Bożena Nowak.

Tyski projekt realizowany jest w ramach Poddziałania 4.3.4 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej – konkurs RPO WSL 2014-2020.

– Do 2023 roku, przy wykorzystaniu unijnych środków, chcielibyśmy zakończyć realizację wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych w placówkach oświatowych. Do przyszłorocznego konkursu przygotowane są dwie szkoły podstawowe oraz Dom Pomocy Społecznej „Wrzos”.

Przykładamy do takich przedsięwzięć wiele starań, ponieważ przeprowadzone prace realnie wpływają na obniżenie kosztów utrzymania budynków użyteczności publicznej – tłumaczy Bożena Nowak.

Projekt „Niskoenergetyczne budynki użyteczności publicznej w Tychach – termomodernizacja wraz z modernizacją ZS 1, ZS 5, ZS 6, ZS 7, II LO, SP 1, P 10, P 11, P 12, P 17, P 26” realizowany jest w ramach Poddziałania 4.3.4 Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. Całkowita wartość projektu to ponad 45 mln zł, z czego dofinansowanie z UE to kwota przekraczająca 18 mln zł.

DW

Wspólny cel: lepsze powietrze »

 
Polecamy


PRZYSPIESZAMY
Czy wiesz, że budżet RPO WSL 2014-2020 jest większy niż roczny budżet Czarnogóry?

 

PROJEKTY O PRAWDZIWIE EUROPEJSKIM ZNACZENIU Rozmowa z Aleksandrą Kisielewską, koordynatorem Wydziału Polityki Regionalnej i Spójności Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

 

KOMITET MONITORUJĄCY Racjonalne wydatkowanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 to przedsięwzięcie wymagające współpracy wielu instytucji.

 

NA NAJLEPSZYCH CZEKAJĄ STYPENDIA W powszechnej opinii przedmioty ścisłe uchodzą za znacznie trudniejsze od humanistycznych.

 

ŚLĄSKIE STAWIA NA INNOWACJE Innowacje to nie tylko technologie, to także zachowania konsumentów, które kreują popyt.

 
Popularne


SZKOLENIA SZYTE NA MIARĘ
Firmy, które nie inwestują w rozwój, skazane są na stagnację i rychłe wyparcie przez silniejszych graczy. Jedną z fundamentalnych i długofalowych inwestycji przedsiębiorstw powinny być szkolenia zatrudnianej kadry.

 

OD WIEDZY DO EFEKTÓW Regiony, które poważnie myślą o rozwoju, inwestują w nowatorskie technologie, badania i innowacje. W ten sposób zyskują szansę na budowę silnej i konkurencyjnej gospodarki.

 

REGIONALNE INWESTYCJE NABIERAJĄ TEMPA Zrównoważony rozwój obszarów miejskich to główny cel Zintegrowanych i Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

 

TRZEBA PODJĄĆ RYZYKO, TO JEDYNA DROGA Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Markiem Gzikiem, dziekanem Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej

 

Możliwości wykorzystania OZE w Śląskiem Śląsk to region stygmatyzowany przemysłem ciężkim. Dla przeciętnego Kowalskiego spoza naszego województwa.