Kiedy niemożliwe staje się możliwe

Innowacyjne myślenie, badania i rozwój, wizjonerskie projekty i rozwiązywanie problemów w niestandardowy sposób. To dzięki nim zmienia się świat. Coraz więcej nowatorskich technologii dedykowanych jest medycynie weterynaryjnej. W mikołowskiej klinice specjaliści pracują nad innowacyjnymi implantami kości dla czworonożnych pacjentów, które drukowane będą w technologii 3D.

Dr n. wet. Oliwier Teodorowski – Fotografia przedstawia doktora nauk weterynaryjnych Oliwiera Teodorowskiego. Mężczyzna stoi przed budynkiem kliniki w zielonym uniformie z krótkim rękawem. Ma włosy zaczesane na bok i okulary. Patrzy na wprost. Autorką zdjęcia jest Lucyna Nenow.

DR N. WET. OLIWIER TEODOROWSKI, WŁAŚCICIEL KLINIKI WETERYNARYJNEJ POLVET

Klinika działa od trzydziestu lat. Jesteśmy ośrodkiem, który cały czas rozwija się technologicznie, poszerzając zakres diagnostyki i, co za tym idzie, zakres oferowanych usług. Wykorzystujemy zaawansowane procedury, które nie odbiegają od usług i procedur stosowanych w medycynie ratującej zdrowie i życie ludzi. Zajmujemy się diagnostyką obrazową, neurochirurgią, ortopedią, chirurgią ogólną, interną, prowadzimy też bank krwi dla psów i kotów. To, co nas wyróżnia, to zaawansowane usługi związane z diagnostyką oraz specjalistyczne zabiegi chirurgiczne. Żeby jeszcze bardziej ulepszyć jakość usług, postanowiliśmy, przy unijnym wsparciu, zająć się istotnymi problemami, z którymi dość często się mierzymy, lecząc naszych pacjentów, a mianowicie: rozchwianiem implantów kostnych i nieprawidłowościami związanymi z gojeniem się kości. To dość powszechne zjawisko nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Często u naszych czworonożnych pacjentów obserwujemy nietolerancję materiału, silną odczynowość, problemy z gojeniem czy nawet odrzucenie implantu.

Aby zniwelować powikłania, chcemy wykorzystać materiały biokompozytowe pochodzące z hodowli komórek. Do wykonywania implantów kostnych stosujemy materiały, które aktywizują naturalne działania regeneracyjne organizmu. Materiały są indywidualnie dopasowane pod kątem danego schorzenia.

Celem naszych badań jest znalezienie i sklasyfikowanie takich kombinacji biokompozytów, które miałyby zastosowanie kliniczne u zwierząt. Analizujemy różne typy materiałów. Docelowo chcemy uzyskać innowacyjny implant w postaci skafoldu kostnego, a więc pewnego rodzaju „rusztowania”, drukowanego w 3D z naniesioną hodowlą komórkową. Będzie miał on zastosowanie przede wszystkim jako rozwiązanie uzupełniające w protezowaniu stawu biodrowego. Liczymy, że będzie mógł być też wykorzystywany na szerszą skalę w medycynie rekonstrukcyjnej. Stawiamy na technikę druku 3D, ponieważ jest to dziś jedna z najbardziej zaawansowanych metod produkcji przemysłowej, w szczególności skafoldów kostnych o indywidualizowanych cechach geometrycznych i własnościach mechanicznych.

Aktualnie prowadzimy próby przedkliniczne implantacji modeli kostnych.

Prace potrwają do czerwca 2021 roku. Kolejne dwa miesiące zajmie przeprowadzenie procedury ochrony własności intelektualnej wypracowanej w ramach projektu.

Lek. wet. Martyna Loskot – Fotografia przedstawia lekarza weterynarii Martynę Loskot. Młoda weterynarz, w zielonym uniformie z krótkim rękawem i okularach, głaszcze dużego, ciemnobrązowego psa siedzącego obok. Autorką zdjęcia jest Lucyna Nenow.

LEK. WET. MARTYNA LOSKOT, UCZESTNICZKA PRAC BADAWCZO-ROZWOJOWYCH

Zwierzęta zawsze były mi bliskie. Odkąd pamiętam chciałam im pomagać, a weterynaria wydawała mi się ciekawym zajęciem, pełnym wyzwań. Z kliniką jestem związana od ponad roku. Praca daje mi wiele satysfakcji. Pracując, nie tylko prowadzę praktykę, ale również mam okazję uczestniczyć w nowatorskich pracach badawczo-rozwojowych. W projekcie pełnię funkcję lekarza weterynarii. Moim zadaniem jest opracowanie wytycznych kwalifikacji pacjentów do zastosowania nowej metody leczenia pod kątem: rodzaju schorzenia, stopnia zaawansowania, typu implantu. Zajmuję się też przygotowaniem procedury postępowania w zależności od stanu kości pacjenta, a także diagnostyką, asystą przed i pooperacyjną oraz obserwacją kontroli efektów implantacji. Biorę również aktywny udział w rehabilitacji zwierzaków.

Nasz projekt stanowi bardzo ambitne przedsięwzięcie, w którym bierze udział interdyscyplinarny zespół specjalistów z zakresu weterynarii, druku 3D, hodowli komórek i tkanek, wsparty dodatkowo ekspertami z dziedziny ortopedii, neurologii i mikrobiologii.

Skala i zakres przedsięwzięcia to ewenement w polskiej weterynarii. Stanowi znakomitą szansę rozwoju dla całego zespołu projektowego. Naszym głównym celem jest rozwiązanie problemów związanych z protezowaniem stawu biodrowego, gdzie jednym z najczęstszych powikłań jest aseptyczne obluzowanie protezy. Poza tym rozwiązania, nad którymi pracujemy, pozwolą również na eliminację problemów ze stabilnością uzupełnień kostnych w obrębie innych obszarów szkieletu i protezowaniu np. stawu łokciowego. Wykorzystane będą również w leczeniu kości długich, stawów kolanowych oraz jako uzupełnienie ubytków po zmianach nowotworowych.

Pozytywne wyniki zastosowania nowatorskich implantów u zwierząt, nad którymi pracujemy, będą stanowiły solidne podstawy do rozpoczęcia badań nad zastosowaniem tego typu implantów z hodowlami komórkowymi u ludzi.

GODEJ po naszymu

dochtor – lekarz

gadzina – zwierzęta gospodarskie

kocik – mały kotek

logo

Projekt:

„Prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie implantologii”

Beneficjent: Polvet Healthcare Teodorowski Sp.J.
Wartość projektu: ok. 8,6 mln zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 5,9 mln zł
Okres realizacji: 07.2019 – 08.2021