Wózek z drukarki

O tym, jak trudno i niewygodnie poruszać się na tradycyjnym wózku inwalidzkim, nie wie nikt, kto nie musiał konfrontować się z tym wyzwaniem. Refleksja przychodzi, kiedy nas lub bliskich zmusza do tego życie. Tymczasem każdego dnia miliony niepełnosprawnych mierzą się z najróżniejszymi barierami, którymi naszpikowane jest otoczenie. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które oferują innowacyjne rozwiązania. Z pewnością zaliczają się do nich wózki inwalidzkie, które „wychodzą wprost z drukarki 3D”.

Fotografia przedstawia Łukasza Padjaska, współzałożyciela Cosmotech sp. z o.o., wraz z elementem sprzętu produkowanego w firmie.

Wedle szacunków, do 2020 roku na świecie będzie żyło aż 120 mln osób niepełnosprawnych. To wielka grupa, której nie wolno pominąć w korzystaniu z najnowszych zdobyczy cywilizacji. Innowacyjne produkty i usługi ułatwiają życie tym, którzy do tej pory, z różnych względów, pozostawali w cieniu i którym bardzo trudno było funkcjonować w codziennej rzeczywistości. Dziś, z nieskrywaną radością mogę powiedzieć, że także nasza firma dysponuje możliwościami realizacji przedsięwzięć, które jeszcze w pierwszej dekadzie tego wieku były wyłącznie w sferze marzeń.

Pomysł stworzenia ultranowoczesnego wózka inwalidzkiego zrodził się podczas współpracy z projektantem, który sam, mając ograniczoną sprawność, poruszał się na wózku. Powiedział wprost, że rynek przeważnie nie spełnia oczekiwań i potrzeb niepełnosprawnych odbiorców. Podjęliśmy wyzwanie zaprojektowania i wprowadzenia na rynek urządzenia, które powinno ułatwić codzienną aktywność i mobilność użytkowników. Czerpaliśmy z doświadczenia życiowego, które połączyliśmy z najnowocześniejszą sztuką inżynierską i technologią produkcji. Dziś nasze wózki zaliczane są do bardzo zaawansowanych technologicznie produktów, a przy tym są bezpieczne i komfortowe.

Dzięki dotacji unijnej, jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw na Śląsku, wyposażyliśmy park maszynowy w profesjonalne skanery i drukarki 3D, które stworzyła specjalnie dla nas polska firma. Dzięki temu, że mamy możliwość pobrania bardzo precyzyjnych wymiarów przyszłego użytkownika, wózek, który „wychodzi” z drukarki, jest szyty na miarę. Jest też lekki, zwrotny, ma nowoczesny design, szereg regulacji i jest bardzo wytrzymały. Przyszły właściciel ma wpływ na jego estetykę. Decyduje o kolorze ramy, tapicerki i kół, a także o twardości siedziska.

Nasze produkty, choć są innowacyjne, nadal można i należy doskonalić, dlatego z wielką uwagą wsłuchujemy się w opinie i rady użytkowników naszych wózków. Więc kiedy ktoś pyta, mówimy, że to wspólne dzieło: inżynierów, projektantów, ale też samych użytkowników. Dzieło zostało docenione, bo projekt wybrano jako jeden z 15 najlepszych na 15. rocznicę przynależności Polski do UE.

Łukasz Padjasek, współwłaściciel firmy Cosmotech Sp. z o.o.

Fotografia przedstawia Rafała Mikołajczyka, na superlekkim wózku inwalidzkim firmy Cosmotech.

Marzyłem o zdobyciu medalu na wielkiej imprezie sportowej. Już jako dzieciak trenowałem bieganie. Zapowiadałem się na całkiem dobrego zawodnika. Rozpocząłem współpracę z trenerem miejscowego klubu, dostałem się do kadry szkoły i biegałem na wielu lokalnych zawodach. Odnosiłem sukcesy.

Niestety. Wypadek w drugiej klasie gimnazjum przekreślił wszystkie cele i marzenia. Mój świat runął, gdy dowiedziałem się, że mam złamany kręgosłup, jestem sparaliżowany i będę jeździł na wózku. Brzmiało jak wyrok.

Taką mam jednak naturę, że to, co innych załamuje, mnie z czasem wzmacnia i popycha do walki. Zacząłem rozglądać się za nowym kierunkiem w życiu. Pamiętam dokładnie, kiedy go znalazłem. Był 2012 rok, oglądałem występ parakolarza Rafała Wilka w Londynie. To był impuls, którego potrzebowałem. Rok później jeździłem na własnym, przystosowanym do moich potrzeb rowerze, a dzięki determinacji i ciężkiej pracy, sukcesy przychodziły szybko: czterokrotne mistrzostwo Polski, mistrzostwo świata, pierwsze miejsce w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie samodzielność w życiu codziennym. Ułatwiają mi ją zdecydowanie projekty realizowane przez różne firmy i instytucje, zarówno z dziedziny rehabilitacji, jak i nowoczesnych technologii. Wózek firmy Cosmotech jest absolutnym przełomem w moim życiu. Korzystam z niego na co dzień, poruszając się w mieszkaniu i poza domem.

Jego największą zaletą jest możliwość dopasowania kształtu do gabarytów użytkownika, co ma znaczenie, jeśli chodzi o komfort. Cenię sobie także estetykę. Od dawna zastanawiałem się, dlaczego możemy produkować designerskie rowery czy hulajnogi, a nie ma na rynku dobrze wyglądających wózków inwalidzkich? Teraz mam wreszcie taki: jest bezpieczny, lekki, wygodny i naprawdę ładny. Świetnie się na nim czuję!

Gdybym mógł zasugerować firmie Cosmotech stworzenie jeszcze czegoś, byłoby to urządzenie – krzesło lub wyciąg – które pomagałoby w przesiadaniu się – w moim przypadku z roweru na wózek. Wiem jednak, że takie rozwiązanie ułatwiłoby życie także wielu innym osobom. Nie mam wątpliwości, że przy odrobinie fantazji i odwagi, a tego właścicielom Cosmotechu nie brakuje, uda się stworzyć kolejne produkty, które ułatwią codzienne życie osobom z niepełnosprawnościami.

Rafał Mikołajczyk, reprezentant Polski w parakolarstwie

Po naszymu

koło – rower
lynsztanga – kierownica roweru
gryfny - ładny

Fotografia przedstawia młodego mężczyznę w czapce odwróconej daszkiem do tyłu, który za pomocą urządzenia przypominającego wkrętarkę, pracuje nad częściami wózka. Fotografia przedstawia Łukasza Padjaska, pracującego nad częściami wózka. Fotografia przedstawia Łukasza Padjaska, który pozuje, siedząc na kanapie, z dwoma wózkami inwalidzkimi, produkcji Cosmotech. Fotografia przedstawia Rafała Mikołajczyka, który jedzie po brukowanej alejce na wózku inwalidzkim firmy Cosmotech. Fotografia przedstawia wózek inwalidzki firmy Cosmotech, stojący bokiem. Jego rama jest w czerwonym kolorze. Fotografia przedstawia testy wytrzymałości wózka firmy Cosmotech. Łukasz Padjasek zakłada ciężary na siedzisko wózka, który następnie na specjalnych rolkach zostanie wprawiony w ruch. Fotografia przedstawia młodą dziewczynę, która wykonuje prace projektowe przy komputerze. Fotografia przedstawia Arkadiusza Strycharza, głównego projektanta firmy Cosmotech, który rozpisuje kolejny projekt na tablicy. Fotografia przedstawia Arkadiusza Strycharza z lewej oraz młodą dziewczynę z prawej, siedzących przy komputerze. Za nimi stoi Łukasz Padjasek, wskazując coś na monitorze.

Projekt

"Wdrożenie do produkcji składanego wózka inwalidzkiego"
Beneficjent: Cosmotech Sp. z o.o.


Wartość projektu: ok. 536 tys. zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 196 tys. zł
Okres realizacji: 1.08.2017 – 31.03.2018

Autor: Łukasz Karkoszka
Fot. Tomasz Jodłowski