Tak powstają innowacje
Historia pokazuje, że nie ma granic dla ludzkiej dociekliwości i kreatywności. To dzięki nim powstają przełomowe produkty i usługi. Innowacyjne firmy nie muszą być do siebie podobne. Działają w różnych branżach, mają różnych liderów i różne strategie. Łączy je to, że wszystkie rozumieją ducha czasu. Wśród nich MCD Electronics z Żywca dzięki innowacyjnemu i wizjonerskiemu podejściu do rozwoju może śmiało spoglądać w przyszłość.
Nasza firma niebawem skończy 25 lat. Przez ten czas udało nam się osiągnąć rynkowy sukces i stać się ważnym graczem wśród producentów elektroniki medycznej, automatyki przemysłowej, energetyki odnawialnej, systemów monitoringu i oświetlenia. Wyzwaniem naszej branży są, z jednej strony, ciągle zmieniające się normy, którym musimy sprostać. Z drugiej zaś oczekiwania klientów co do wytrzymałości, jakości i oczywiście ceny. Utrzymywanie równowagi bywa trudne. Dlatego od lat inwestujemy w zaplecze badawczo-produkcyjne firmy.
Zrealizowaliśmy kilka projektów z wykorzystaniem unijnych środków. Kiedy pojawiła się okazja na zdobycie kolejnego dofinansowania, zdecydowaliśmy wnioskować o pieniądze na zakup infrastruktury badawczo-rozwojowej umożliwiającej rozwój dotychczasowego zaplecza służącego naszej innowacyjnej działalności. Dzięki dotacji kupiliśmy sprzęt laboratoryjno-pomiarowy oraz oprogramowanie. Wyposażyliśmy stanowisko do badań zakłóceń elektroradiowych oraz gruntowych pomp ciepła. Zainwestowaliśmy także w tester bezpieczeństwa elektrycznego, kamerę termowizyjną, nowoczesny oscyloskop i kilka innych urządzeń. Zakupy, które zsynchronizowaliśmy z harmonogramem prowadzonych przez nas badań, pozwoliły na kontynuację doświadczeń we wszystkich branżach, w których działa przedsiębiorstwo.
Nowy sprzęt znacząco zwiększył nasze możliwości produkcyjne, ale przede wszystkim badawcze. Wynalazki, o których marzyliśmy kilka lat temu, nie pozostają już tylko w wyobraźni, ale zaczynają nabierać realnych kształtów. Mamy mnóstwo innowacyjnych pomysłów. Nadszedł czas na ich realizację.
W trakcie prowadzenia kolejnych etapów badań w naszej firmie, następowały pewne zmiany kierunków, wynikające z oczekiwań klientów, obowiązujących norm czy naszych własnych pomysłów. Założone parametry urządzeń, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, czasem „nie nadążały” za tymi zmianami. Musieliśmy się więc zwracać ku innemu sprzętowi. Na szczęście Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, jako instytucja, która przyznała nam dotację, okazała się bardzo pomocna i służyła wsparciem na każdym etapie realizacji projektu.
Karolina Krzymińska, Prokurent MCD Electronics Sp. z o.o.
Nowoczesna firma oferująca najnowsze rozwiązania technologiczne, która zamierza nie tylko zaistnieć na rynku, lecz stać się jego prawdziwym liderem, musi mieć kilka składowych. Dla mnie szczególnie ważne są dwie z nich. Pierwsza to oczywiście ludzie. Pamiętajmy, że bez najlepszych inżynierów, laborantów i konstruktorów firma nie ma czego szukać na rynku. Nasze przedsiębiorstwo zatrudnia ponad setkę osób.
Tak się składa, że kieruję jedną z grup i mogę bez wahania zaświadczyć, że kadra to absolutny top. Jej umiejętności, kreatywność, determinacja w dążeniu do celu, a także ciągły głód wiedzy sprawiają, że regularnie pojawiają się nowe pomysły na innowacyjne rozwiązania. I w tym momencie wchodzi drugi czynnik, bo od pomysłu do realizacji droga jeszcze długa. Żaden twórca nie jest w stanie niczego „wyczarować”, jeżeli nie będzie miał ku temu odpowiednich warunków. Oczywiście, można zamawiać pewne rozwiązania czy systemy u podwykonawców. To jednak trochę trwa, no i efekt nie zawsze jest taki, jakiego byśmy oczekiwali. Dlatego wyposażenie naszego centrum badań w najnowocześniejszy sprzęt uważam za pomysł znakomity.
Zakupiona w ramach projektu infrastruktura pozwoliła na przeprowadzenie znaczącej części badań bezpośrednio w naszym zakładzie. Dzięki temu w dużym stopniu skraca się czas realizacji naszych przedsięwzięć. Poza tym, co jest dla nas bardzo ważne, pomysły zostają w murach firmy. Mamy nad wszystkim kontrolę, przez co produkowane wyroby są dokładnie takie, jakie chcemy. A właśnie tego oczekują od nas klienci.
Zakupiony sprzęt w znacznym stopniu zwiększa możliwości firmy – to fakt. Prowadzenie badań na miejscu, szybkość, jakość – to wszystko jest bardzo istotne. Rzadko jednak przy tego rodzaju inwestycjach zwraca się uwagę na jeszcze jeden czynnik, według mnie nie mniej ważny. Otóż korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu pomiarowego dostępnego na świecie pozwala pracownikom na zwiększenie technicznych kompetencji. Dostrzegają oni nowe możliwości, rozwijają się, a korzyści dotyczą całej firmy i procentują w przyszłości.
Janusz Figura, Dyrektor Działu Konstrukcji Elektronicznej MCD Electronics Sp. z o.o.
Po naszymu
cyrklować – mierzyć, planować
fachman – specjalista
anong – wiedza
Projekt
"Zakup infrastruktury badawczo-rozwojowej umożliwiającej rozwój zaplecza badawczego służącego działalności innowacyjnej"
Beneficjent: MCD Electronics Sp. z o.o.
Wartość projektu: ok. 830 tys. zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 240 tys. zł
Okres realizacji: 1.12.2017 – 31.08.2019
Autor: Dominik Wójcik
Fot. Tomasz Jodłowski