O wszystkim, czym Śląsk jest

„Na pewno nie jestem obiektywna, bo dla mnie to nie tylko historia powstań. Dla mnie to historia rodzinna”. To jeden z bardzo wielu wpisów na temat Muzeum Powstań Śląskich. Nawet jeśli dla ciebie nie będzie historią rodzinną, w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego, odwiedź miejsce, które w niesamowity sposób opowiada o naszej historii. To jedno z najlepszych interaktywnych muzeów.

Czarno-biała fotografia przedstawia dawny wygląd gmachu, w którym obecnie znajduje się Muzeum Powstań Śląskich. Ceglany budynek, z zegarem oraz wieżyczką, otoczony jest płotem i kilkoma drzewami. Współczesny wygląd gmachu, w którym znajduje się Muzeum Powstań Śląskich. Budynek jest odnowiony, cegły zostały odświeżone. Nadal istnieje zegar oraz wieżyczka.

Fotografia przedstawia Halinę Biedę, Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum, aby być stale atrakcyjne dla swoich odbiorców, musi za nimi nadążać i rozwijać się. Czasy, kiedy takie placówki prezentowały sztywne wystawy złożone wyłącznie z eksponatów i ich krótkich opisów, szczęśliwie mamy za sobą. Dziś króluje interaktywność. I na to właśnie stawiamy. Każdy, kto odwiedził nasze muzeum, na pewno je zapamięta. Nie ma tu monotonnej i zimnej przestrzeni, jest natomiast wszystko, co wzbudza ciekawość, włącza emocje i myślenie.

Dzięki projektowi w muzeum powstała ścieżka interaktywna. Została zaprojektowana z myślą o najbardziej wymagających odbiorcach – dzieciach, które często odwiedzają muzeum. Składa się z 17 „przystanków” – aplikacji prezentowanych na urządzeniach multimedialnych. Dzięki nim odwiedzający przenoszą się w realia dawnego życia na Górnym Śląsku. Każda aplikacja zawiera animowane i atrakcyjne wizualnie plansze, które ciekawie uzupełnia lektor. Taki sposób prezentowania złożonych treści historycznych skraca dystans, wciąga młodego słuchacza i ułatwia zapamiętywanie. Najmłodsi poznają więc śląski dom, codzienne życie w czasie Powstań Śląskich. Mogą np. zobaczyć, jak sto lat temu ubierały się dzieci czy jak wyglądał mundur powstańca. W ten sposób trwale przyswajają informacje w sposób najbardziej dla nich naturalny. Dzięki dotacji powstał również multimedialny słup, na którym umieszczone są nie tylko treści edukacyjne dotyczące powstań, ale i informacje o bieżącej działalności muzeum.

Projekt dał nam też możliwość zabezpieczenia potężnych zbiorów dla przyszłych pokoleń, poprzez ich digitalizację i udostępnienie na stronie internetowej.

Muzeum było wielokrotnie docenianie i wyróżnianie w konkursach i plebiscytach zarówno przez instytucje, jak też odwiedzających i internautów. Otrzymaliśmy między innymi nominację do nagrody Mobile Trends Awards 2018 w dziedzinie Edukacja i Turystyka. Nominowano nas również w konkursie European Museum of Year Awards 2018. Szczególnie cenna, ze względu na charakter muzeum, jest Nagroda im. Wojciecha Korfantego. To oczywiście tylko część zdobytych laurów. Najcenniejsze są dla nas życzliwe opinie odwiedzających.

Halina Bieda, Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich

Fotografia przedstawia Grażynę Bułkę, aktorkę, opierającą się o makietę wozu z czasów powstań śląskich, w świętochłowickim muzeum.

Trzeba zrobić wszystko, by pomóc jak najszerszej grupie zrozumieć naszą burzliwą i bogatą historię. Powstawanie placówek muzealnych, zresztą wszelka aktywność kulturalna związana z tradycją, tożsamością i dziejami naszego regionu jest niezwykle ważna i powinna być wspierana w jak najpełniejszy sposób. Muzeum Powstań Śląskich jest bardzo ważnym miejscem na mapie województwa. Pamiętajmy, że mówimy o okresie historycznym, który nie tylko dla nas – Ślązaków – jest niezwykle istotny, a który swoje piętno odcisnął także na dziejach całej Polski. Ale muzeum opowiada nie tylko o zbrojnym zrywie ludności, ale też o tradycjach, zwyczajach i wszystkim tym, czym Śląsk po prostu jest.

Obserwuję pracę Muzeum od momentu jego założenia. Jestem z tym miejscem emocjonalnie związana. Niedaleko stąd mieści się liceum, do którego chodziłam w latach młodości. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, w jaki sposób placówka przyciąga odwiedzających. Nie jest sztuką zaprosić w swoje progi miłośników historii regionu. Wiadomo, oni zawsze przyjdą. Wyczynem jest przekonanie osób, których dzieje Śląska niespecjalnie interesują, żeby przyszli, zobaczyli i poznali swoją tożsamość. Dlatego bardzo się cieszę, że placówka idzie z duchem czasu. Digitalizacja, interaktywność, tworzenie ścieżek edukacyjnych – to absolutnie konieczne działania, które nie tylko chronią od zapomnienia, ale też sprawiają, że muzeum staje się atrakcyjne zarówno dla Ślązaków, jak i turystów. Poza tym, miejsce coraz bardziej kusi także młodych. Zapewniam, że w Muzeum Powstań Śląskich każdy – Ślązak czy przyjezdny, młody czy stary – znajdzie coś dla siebie, coś, co zapamięta i poniesie w sercu.

Marzę, żeby każdy mieszkaniec Śląska choć raz odwiedził to wyjątkowe miejsce. Zwiedzanie nie zabierze Wam szczególnie dużo czasu. Będą to godziny dobrze zainwestowane. Zobaczycie, usłyszycie i poznacie historię oraz tożsamość Ślązaków. Uważam, że poświęcanie czasu na to, żeby zrozumieć, skąd się tak naprawdę wzięliśmy, czyli „skond my som?”, jest niezwykle ważne dla każdego, niezależnie od wieku.

Grażyna Bułka, aktorka

Po naszymu

Hanys - Ślązak
gywera – karabin
fana - flaga

Fotografia przedstawia salę w muzeum, w której zamontowana jest ścieżka edukacyjna. Wnętrze jest jasne, a elementy nowoczesne, przeplatają się ze starymi, np. ceglanym murem. – Fotografia przedstawia Grażynę Bułkę, siedzącą na schodkach wejściowych do tramwaju z czasów powstań śląskich. Fotografia przedstawia Grażynę Bułkę pozującą, rozmawiając przez starodawny telefon w muzeum. Fotografia przedstawia multimedialny słup używany w muzeum. Z widocznej strony znajdują się archiwalne plakaty propagandowe z czasów powstań. nie znajduje się szyld z napisem „Geschäft” oraz szyba z ofertą zakładu, w języku niemieckim. Po lewej, nieco w głębi, jest wejście do zakładu, nad którym jest szyld „Atelier”, a pod nim drugi szyld - „Photograph”. – Fotografia przedstawia klasę szkolną odwzorowaną w muzeum. Widać ławki z pojedynczymi miejscami, w kolorze biało-zielonym i biurko na katedrze. Na szyby w oknach naklejone są zdjęcia przedstawiające archiwalne kadry ze Śląska w czasie powstań. Widać między innymi budynki mieszkalne czy zakłady pracy. Fotografia przedstawia bardzo stary aparat fotograficzny, o dużych rozmiarach i nietypowym kształcie. Składa się między innymi z charakterystycznego, sporego pudła oraz harmonijki, która jest prawdopodobnie częścią obiektywu.

Projekt

"Digitalizacja i udostępnienie zbiorów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz stworzenie ścieżki informacyjno-edukacyjnej dedykowanej Powstaniom Śląskim i plebiscytowi"
Beneficjent: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach


Wartość projektu: ok. 984 tys. zł
Dofinansowanie RPO WSL: ok. 836 tys. zł
Okres realizacji: 1.03.2018 – 15.05.2019

Autor: Dominik Wójcik
Fot. Tomasz Jodłowski, archiwum beneficjenta