Zabrze wybuduje 2 nowe centra przesiadkowe
Centra Przesiadkowe w Zabrzu
Projekt obejmuje budowę dwóch centrów przesiadkowych na terenie Zabrza:
- przy ul. Goethego,
- oraz przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia.
Przy ul. Goethego gruntownie przebudowany zostanie istniejący już dworzec autobusowy w pobliżu dworca kolejowego. Nowy obiekt posłuży jako centrum przesiadkowe dla:
- autobusów lokalnych,
- komunikacji pomiędzy miastami aglomeracji,
- oraz busów.
W obrębie węzła przesiadkowego zaprojektowano perony przystankowe łącznie dla 11 stanowisk autobusowych, w tym jedno przeznaczono do ładowania autobusów elektrycznych. Powstaną również stanowiska postojowe dla samochodów osobowych oraz wielopoziomowy parking.
Dworzec autobusowy przy ul. Goethego w Zabrzu - fot. Patryk Pyrlik UMWS
Natomiast przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia przewidziano budowę obiektu o powierzchni 276 metrów kwadratowych. Przewidywana jest budowa 6 miejsc dla postoju autobusów oraz stanowiska dla pojazdów osobowych, wiaty rowerowej, postoju taxi i minibusów. W obydwu lokalizacjach przewidziano również możliwość ładowania pojazdów elektrycznych i lokalizację dla stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. W zakresie koniecznym do włączenia nowej infrastruktury przebudowane zostaną również drogi i sieci infrastruktury.
Lepsza komunikacja
Zabrze jest kolejnym miastem w naszym regionie, które dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich zrealizuje projekt ułatwiający poruszanie się komunikacją miejską na terenie województwa śląskiego. Wcześniej nowoczesne centra przesiadkowe powstały m.in. w Pszczynie i Wiśle. Tego typu projekty nie tylko wspierają rozwój transportu publicznego, ale również wspomagają ograniczanie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
– Centra przesiadkowe to duży komfort dla pasażerów, zaś mieszkańcy Zabrza od lat czekali na inwestycję tej skali. Pamiętajmy także o proekologicznym znaczeniu tego typu projektów. Sprawna komunikacja na terenie miast i pomiędzy nimi, po prostu pozwala zostawić samochody w garażach, a daje możliwość, by przesiąść się do autobusu niskoemisyjnego i swobodnie nimi dotrzeć do celu. Miasto Zabrze otrzyma na realizację centr przesiadkowych spory zastrzyk finansowy z unijnego budżetu. Zawsze warto wspierać takie przedsięwzięcia, co też chętnie czynimy, pamiętając jak ważna jest dobra współpraca pomiędzy samorządami lokalnymi a samorządem województwa. To także efekt pozytywnych relacji z rządem premiera Mateusza Morawieckiego i Komisją Europejską. Podziękowania należą się również radnym Sejmiku. Jestem przekonany, że będzie to inwestycja, która w praktyce korzystnie przełoży się na dalszy rozwój Zabrza – podkreśla marszałek województwa, Jakub Chełstowski.
Marszałek Jakub Chełstowski i Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik z podpisaną umową na realizację projektu - fot. Patryk Pyrlik UMWS
– Mamy dziś powody do dumy, zwłaszcza, że ten projekt otrzymał bardzo duże dofinansowanie. Takie miasta jak Zabrze na transformacji wiele straciły, musiały tak naprawdę od nowa budować swoją tożsamość i pozycję, więc pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje, ma dla nas szczególne znaczenie. To sukces całego zespołu, który nad nim pracował. Dziś możemy już zacząć jego praktyczną realizację – podsumowuje prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
- Escape: zamyka galerie.
- Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
- Lewa strzałka: poprzedni slaid.
- Prawa strzałka: następny slaid.