Elektrownia fotowoltaiczna dla oczyszczalni ścieków w Wojkowicach
W marcu 2017 r. podpisana została umowa na dofinansowanie budowy ekologicznego źródła energii dla oczyszczalni ścieków w Wojkowicach. Projekt pozwoli poprawić efektywność energetyczną Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach poprzez ograniczenie kosztów zakupu energii. Powstanie nowe źródło wytwórcze energii odnawialnej wraz z infrastrukturą przesyłową, które wpłynie na ogólną redukcję emisji gazów cieplarnianych i PM10.
Tytuł projektu
Budowa elektrowni fotowoltaicznej dedykowanej dla oczyszczalni ścieków w Wojkowicach
Nazwa beneficjenta
Gmina Wojkowice
Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Działanie: 4.1. Odnawialne źródła energii
Poddziałanie: 4.1.1. Odnawialne źródła energii – ZIT
Finanse
Wartość projektu: 976 699,95 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 674 530,25 zł
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Zakład Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach potrzebował własnego, ekologicznego źródła energii, które pozwoliłoby ograniczyć koszty działania oczyszczani ścieków. Takie rozwiązanie miało pozytywnie wpłynąć na możliwości inwestycyjne Zakładu Gospodarki Komunalnej Wojkowice w przyszłości, a także przełożyć się na korzystne stawki taryfowe.
Co udało się zrealizować?
Została wybudowana infrastruktura służąca do produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – elektrownia fotowoltaiczna o mocy 199,80 kWp (na którą składa się 740 sztuk modułów o mocy 270 Wp w technologii polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych).
Kto skorzysta z efektów projektu?
Zakład Gospodarki Komunalnej w Wojkowicach realizuje zadania o charakterze publicznym, więc docelowo z efektów projektu (obniżenia kosztów oczyszczania ścieków) skorzystają mieszkańcy Wojkowic, a w szerokim ujęciu (czysta energia – czystsze powietrze) także mieszkańcy całego regionu.
Jakie są główne korzyści projektu?
Energia wyprodukowana przez farmę ma zasilić pobliską oczyszczalnię ścieków, pozwalając jej tym samym w znaczny sposób obniżyć koszty zużywanej energii. Wpłynie też na stopień redukcji CO2 oraz pyłu zawieszonego PM10 (nie nastąpi to w miejscu wytworzenia lecz w sposób równoważny nastąpi redukcja ekwiwalentna w elektrowni węglowej).
Efektem dodatkowym jest stworzenie nowych miejsc pracy związanych budową i obsługą powstałej infrastruktury.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
- Escape: zamyka galerie.
- Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
- Lewa strzałka: poprzedni slaid.
- Prawa strzałka: następny slaid.