Przejdź do treści głównej

Wytyczne dla praktyków zamówień publicznych już po polsku


2018-08-09 09:22

W lutym informowaliśmy Was o nowych wytycznych dla praktyków zamówień publicznych. Wówczas dokument nie był dostępny w języku polskim. Jednak kilka dni temu Komisja Europejska udostępniła na swojej stronie artykuł z tłumaczeniami we wszystkich językach wspólnotowych.

Poradnik dla praktyków ma poprawić wydajność i przejrzystość procedur udzielania zamówień publicznych, przeprowadzanych przez krajowych i regionalnych urzędników. Jak pisaliśmy w lutym:

„Wytyczne pomogą Ci w zidentyfikowaniu i unikaniu tzw. obszarów potencjalnego ryzyka, które są głównym źródłem popełnianych błędów i nieprawidłowości pojawiających się przy zarządzaniu europejskimi funduszami. Stosując wytyczne nie tylko zapewnisz sobie prawidłowe i transparentne działanie, ale również pomożesz podnieść efektywność zamówień publicznych, poziom uczciwej konkurencji oraz jakość inwestycji, na czym skorzystamy wszyscy – od administracji publicznej, poprzez zaangażowane firmy, aż po ostatecznych beneficjentów projektów.”

Szacuje się, że w latach 2014-2020 z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przekierowanych zostanie ponad 450 miliardów euro do realnej gospodarki UE. Aż połowa tych środków zostanie zainwestowana w trybie zamówień publicznych.

Wytyczne odnoszą się do procesu zamówień na wszystkich jego etapach od przygotowania i publikacji zaproszeń do składania wniosków po wybór i ocenę ofert oraz realizację umów. Przy każdym opisywanym etapie pojawiają się też:

  • przykłady dobrych praktyk,
  • przydatne linki,
  • wzory dokumentów,
  • wskazówki, w jaki sposób uniknąć błędów.

Teraz dzięki przetłumaczeniu dokumentu na poszczególne języki wspólnotowe, wytyczne mają szansę dotrzeć do jeszcze większej grupy odbiorców w każdym z państw europejskich.

Wagę dostępności wytycznych dla szerokiego grona odbiorców dostrzega również komisarz do spraw polityki regionalnej Corina Crețu.

„Wspieranie państw członkowskich w przeprowadzaniu rzetelnych procedur udzielania zamówień publicznych na inwestycje UE jest kwestią kluczową dla zabezpieczenia budżetu Unii przed pomyłkami oraz dla maksymalizacji wpływu każdego wydatkowanego euro na dobrobyt obywateli” – powiedziała Cretu.

"Porady dla osób odpowiedzialnych za udzielanie zamówień publicznych dotyczące unikania najczęstszych błędów popełnianych w projektach finansowanych z EFSI" w wersji polskojęzycznej znajdziecie w załączniku poniżej oraz w dziale: zapoznaj się z prawem i dokumentami.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś