Wyjść poza schemat, nowe spojrzenie na usługi społeczne
Jak ma wyglądać przejście od opieki instytucjonalnej do wsparcia świadczonego na poziomie lokalnej społeczności dyskutowali eksperci z całej Polski na konferencji , która odbyła się 20 września 2016 roku w kinoteatrze Rialto pt. „Nowy model usług społecznych – porozmawiajmy o deinstytucjonalizacji” .
„Rozmawiamy dzisiaj o procesie przejścia od opieki instytucjonalnej do wsparcia środowiska, w którym żyje osoba objęta opieką. Zdaniem ekspertów jest to jeden z najbardziej istotnych sposobów myślenia o polityce społecznej – jej formułowania, wdrażania i administrowania. Dlatego pytanie dzisiejszej konferencji nie brzmi, czy idziemy w tym kierunku, ale jak najłagodniej przeprowadzić ten proces, jakich błędów się ustrzec oraz jak odejść od parametrów ilościowych do parametrów jakości życia, które jest priorytetem” – powiedziała Anna Cekiera, zastępca Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego, otwierając spotkanie.
Jak podkreślano kluczem w tym procesie jest podmiotowe podejście do osób starszych , dzieci i osób z niepełno sprawnościami , poszanowanie ich godności i wolności osobistej oraz pierwszeństwo ich indywidualnych potrzeb nad procedurami i wymaganiami organizacyjnymi. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji zajmujących się wspieraniem ekonomii społecznej w regionie oraz przedsiębiorstw społecznych, domów spokojnej starości, domów dziecka i placówek wychowawczych. Wśród panelistów znaleźli się eksperci z dziedziny polityki społecznej oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem:
- Tomasz Polkowski – prezes Fundacji Dziecko i Rodzina, działacz społeczny, metodyk i trener,
- Regina Bisikiewicz – prezes fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu,
- dr hab. prof. US Marek Andrzejewski, prawnik, długoletni wychowawca i dyrektor domów dziecka, nauczyciel akademicki,
- dr Rafał Bakalarczyk, doktorant w Instytucie Polityki Społecznej UW.
O dobrych praktykach opowiadali:
- Marek Balicki – lekarz, kierownik Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Wolskim w Warszawie,
- Ewa Brzegowska – społecznik, koordynator projektów,
- Monika Bajka- prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”
- Agnieszka Lewonowka-Banach – Spółdzielnia Socjalna „Okno na świat”.
- Andrzej Orłowski – Stowarzyszenie Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ
Dodatkowo uczestnicy mogli zapoznać się z możliwościami jakie dają środki z RPO WSL 2014-202 na wdrażanie procesu deisntytucjoanlizacji poprzez wzrost jakości usług społecznych i zdrowotnych (oś IX Włączenie społeczne) oraz na rozwój infrastruktury (oś X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna). Jak zaznaczyli uczestnicy spotkania, środki dostępne w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pozwolą wspomóc proces zmiany oraz zniwelować zagrożenia z nim związane.Organizatorzy spotkania zaprosili na spotkania informacyjne:
- 21 września dotyczące konkursu w ramach Poddziałania 9.2.6 Rozwój usług zdrowotnych oraz
- 29 września nt. konkursu w ramach Poddziałania 9.2.5 Rozwój usług społecznych.Konferencja zorganizowana została w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2016.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
- Escape: zamyka galerie.
- Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
- Lewa strzałka: poprzedni slaid.
- Prawa strzałka: następny slaid.
-
2,6MB PDF
Perspektywa zastępowania pieczy instytucjonalnej nad dzieckiem przez usługi wspierające rodzinę na poziomie społeczności lokalnej
Tomasz Polkowski -
604,1kB PDF
Model usług świadczonych w lokalnej społeczności dla osób starszych
Agnieszka Lewonowska - Banach -
821,7kB PDF
Deinstytucjonalizacja w opiece nad osobami starszymi i niesamodzielnymi
Rafał Bakalarczyk -
3,2MB PDF
DOBRE PRAKTYKI Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego
Marek Balicki -
579,8kB PDF
DZIAŁANIE 9.2 Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne
Założenia konkursu 9.2.5