Warsztat dla Zespołu ds. wdrażania i monitoringu SRW SL
8 kwietnia odbył się pierwszy z cyklu warsztat dotyczący konsultacji projektów programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027” oraz Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji 2030 r.
Warsztaty on-line
Cykl spotkań organizowanych on-line ma na celu zebranie uwag, komentarzy i opinii na temat wstępnych projektów programu regionalnego oraz planu sprawiedliwej transformacji, które będą najważniejszymi dokumentami dotyczącymi wdrażania Funduszy Europejskich w województwie śląskim w perspektywie unijnego finansowania na lata 2021-2027.
Pierwszy warsztat został skierowany do członków Zespołu ds. wdrażania i monitoringu Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego. W spotkaniu wzięło udział ok. 70 osób – reprezentujących m.in. poszczególne departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz jednostki organizacyjne województwa. W dyskusji uczestniczył również przedstawiciel Komisji Europejskiej – Paweł Olechnowicz.
Wstęp do debaty
Spotkanie otworzył Wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, który podkreślił, że w nowej perspektywie unijnego finansowania województwo śląskie będzie największym beneficjentem funduszy europejskich spośród wszystkich regionów w Polsce. Dla Śląskiego przypadnie prawie 2,4 mld euro w ramach nowego programu regionalnego (FE SL 21-27) oraz ponad 2 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST), co przełoży się na ponad 4,4 mld euro wszystkich dostępnych środków, przy czym województwo będzie jeszcze dążyć do zwiększenia obecnej alokacji o dodatkowe fundusze.
Następnie kierownik Referatu Programowania i Rozwoju Departamentu Rozwoju Regionalnego – Urszula Machlarz przedstawiła prezentację dotyczącą pierwszego projektu programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027” oraz Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji 2030 r. Podczas prezentacji zostały wskazane priorytety województwa na lata 2021-2027, które powstały w oparciu o cele Polityki Spójności UE wraz z planowanymi kwotami na poszczególne cele:
- Priorytet I. Inteligentne Śląskie – ok. 443 mln euro (kwoty poglądowe dla PI I-VI)
- Priorytet II. Ekologiczne Śląskie – ok. 532 mln euro
- Priorytet III. Mobilne Śląskie – ok. 301 mln euro
- Priorytet IV. Społeczne Śląskie – ok. 593 mln euro
- Priorytet V. Śląskie dla mieszkańca – ok. 195 mln euro
- Priorytet VI. Śląskie bliżej mieszkańców – ok. 231 mln euro
Natomiast w kontekście Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji wskazano m.in. proponowaną wysokość alokacji dla poszczególnych obszarów i szczegółowych celów wsparcia w ramach FST.
Zaprezentowane podczas prezentacji założenia programu regionalnego oraz planu transformacji dla Śląskiego stały się punktem wyjścia do dyskusji moderowanej przez kierownika Referatu Transformacji w Departamencie Rozwoju Regionalnego – Dariusza Stankiewicza.
Czas dyskusji
Podczas warsztatu uczestnicy podejmowali się omówienia najważniejszych kwestii związanych z wyzwaniami, przed którymi staną ich instytucje w perspektywie finansowej 2021-2027. Wśród omawianych tematów pojawiły się zagadnienia dotyczące m.in.:
- granicy pomiędzy środkami z FE SL 21-27 a FST w zakresie wspólnych obszarów wsparcia – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim – Stefania Koczar-Sikora zasugerowała, że najbardziej optymalna dla podziału tych środków powinna być demarkacja geograficzna, ale możliwa jest również demarkacja przedmiotowa, podmiotowa lub kwotowa – szczegółowe rozwiązania w tej kwestii zostaną podjęte po konsultacjach z MFiPR i Komisją Europejską;
- rozwoju usług społecznych i zdrowotnych – uczestnicy zasugerowali potrzebę doprecyzowania zapisu o inicjatywach oddolnych, aby zapis ten nie odnosił się wyłącznie do Lokalnych Grup Działania, ale żeby również umożliwił szersze możliwości wsparcia wybranym operatorom, jak np. Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej;
- analizy projektów własnych województwa – szczególnie projektów pozakonkursowych, strategicznych dla regionu, które powinny zostać zaprezentowane stronie rządowej wraz z projektem programu regionalnego;
- możliwości aktualizacji nieaktualnych lub niskiej jakości geodezyjnych baz danych w perspektywie finansowej 2021-2027.
Na koniec dyrektor Stefania Koczar-Sikora krótko podsumowała warsztaty i zachęciła uczestników do szczegółowej analizy zaprezentowanych projektów dokumentów oraz kontaktu w przypadku pojawienia się nowych opinii lub wątpliwości.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
- Escape: zamyka galerie.
- Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
- Lewa strzałka: poprzedni slaid.
- Prawa strzałka: następny slaid.