Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego nabiera kształtu
31 marca br. Zarząd Województwa przyjął pierwszą wersję Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego.
Śląskie na nowej drodze
Śląskie wkracza w decydujący moment swojej historii. Województwo odchodzi od górnictwa i przemysłu ciężkiego – kształtujących region w przeszłości – i zmierza w kierunku budowania nowej gospodarki, opartej o nowoczesne i przyjazne dla środowiska technologie, które staną się przyczynkiem do sukcesywnego rozwoju województwa w najbliższej przyszłości.
Kierunek tego rozwoju musi zostać starannie nakreślony i zaplanowany, aby uniknąć najczęstszych błędów popełnianych w trakcie przemian transformacyjnych. Pomocą w tym zakresie będzie służył Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji, który weźmie pod uwagę każdy możliwy aspekt długofalowego i skomplikowanego przedsięwzięcia, jakim jest transformacja województwa śląskiego w kierunku zielonej gospodarki.
Czym jest Plan Sprawiedliwej Transformacji?
Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego to ważny dokument bazowy, który określa ramy procesu transformacyjnego w regionie nie tylko z wykorzystaniem środków pochodzących z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, ale również innych, unijnych źródeł, które mogą skutecznie wspierać wdrażanie przemian społeczno-gospodarczych w regionach górniczych.
Punktem wyjścia do przygotowania Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji jest, uchwalona w październiku 2020 r., Strategia Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”. Zaprezentowana w strategii wizja rozwoju regionu harmonijnie wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, zorientowanego na tworzenie nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki, uwzględniającej kwestie neutralności klimatycznej i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
W kierunku zielonej gospodarki
31 marca br. Zarząd Województwa przyjął projekt Regionalnego Planu Transformacji Województwa Śląskiego. Jest to pierwsza, wstępna wersja dokumentu, która jest wynikiem szerokich konsultacji społecznych. Plan powstał w oparciu o liczne opinie i propozycje zebrane podczas spotkań realizowanych z udziałem przedstawicieli poszczególnych podregionów, samorządów, podmiotów górniczych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, młodzieży, a także mediów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Sprawiedliwej Transformacji Śląskiego.
Pierwszy projekt planu określa m.in.:
- ocenę możliwych skutków gospodarczych, społecznych i terytorialnych przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu;
- potrzeby i cele do 2030 r. służące osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r.;
- rodzaje planowanych projektów w zakresie Sprawiedliwej Transformacji regionu.
Dalsze prace nad dokumentem zakładają uzgodnienia z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, a także konsultacje społeczne przyjętych zapisów w projekcie, a w następnym kroku wprowadzenie ewentualnych zmian po konsultacjach i przekazanie dokumentu w II połowie lipca br. do Komisji Europejskiej.
Logo Sprawiedliwej Transformacji Ślaskiego
-
2,4MB PDF
REGIONALNY PLAN SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 2030
-
4,9MB PDF
Potencjały i wyzwania rozwojowe województwa śląskiego w kontekście sprawiedliwej transformacji
-
470,5kB PDF
Zał. 2 Lista gmin wchodzących w skład OSI dla obszaru FST
-
1,2MB PDF
Prezentacja projektu Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego