Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Spółka Helioenergia z Czerwionki-Leszczyny specjalizuje się w rozwiązaniach wykorzystujących energię słoneczną w przestrzeni publicznej. Najnowszy projekt przedsiębiorstwa dotyczy całkowicie samowystarczalnego, wyposażonego w bezprzewodowy internet, możliwość doładowania urządzeń mobilnych i wyświetlajacego informację pasażerską przystanku – zasilanego wyłącznie energią słoneczną, produkowaną z ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na wiacie. Prototyp z niepełną jeszcze funkcjonalnością prezentowany był podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, zyskując zainteresowanie zarówno okolicznych mieszkańców, jak i przedstawicieli władz, które chciałyby skorzystać w przyszłości z takiego rozwiązania w swoich miastach.

Tytuł projektu
Autonomiczny przystanek komunikacji publicznej z wbudowanym systemem dynamicznej informacji pasażerskiej

Nazwa beneficjenta
Helioenergia Sp. z o.o.

Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: I. Nowoczesna gospodarka
Działanie: 1.2. Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach
Poddziałanie: brak poddziałania

Finanse
Wartość projektu: 5 275 665,93 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 3 556 348,20 zł

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Helioenergia sp. z o.o. koncentruje swoje działania na fotowoltaice – czyli technologii zamiany energii światła (słońca) na energię elektryczną. Celem Helioenergii jest integracja fotowoltaiki tzn. łączenie funkcji architektonicznych z fotowoltaicznymi (np. elewacja/barierka/zadaszenie, które spełnia swoją funkcję i jednocześnie generuje energię elektryczną). Pomysł na autonomiczny przystanek powstał około 4 lat temu i jest odpowiedzią na światowy trend w kierunku inteligentnych miast przyszłości.

Co udało się zrealizować?

Stworzono prototyp przystanku autobusowego Helio Smart Shelter, którego ściany i dach są przegrodami budowlanymi a jednocześnie modułami fotowoltaicznymi, które zapewniają bieżące zasilanie energetyczne przystanku. Dzięki temu, że przystanek generuje elektryczność z energii słonecznej możliwe było zainstalowanie szeregu udogodnień dla pasażerów komunikacji, które działają bez potrzeby zasilania zewnętrznego. W projekcie przystanku zastosowano m.in. energooszczędne ekrany typu „e-ink”, na których przystanek wyświetla informację pasażerską.

Autonomiczny przystanek Helio Smart Shelter   Autonomiczny przystanek Helio Smart Shelter   Autonomiczny przystanek Helio Smart Shelter

Kto skorzysta z efektów projektu?

Szerokie grono odbiorców, na początek pasażerowie komunikacji publicznej.

Jakie są główne korzyści projektu?

Integracja fotowoltaiki z elementami architektonicznymi i samowystarczalność energetyczna przystanku, który dostarcza bieżącej informacji pasażerskiej (wyświetlanej na energooszczędnych ekranach typu „e-ink”, umożliwia naładowanie baterii w urządzeniach przenośnych i zapewnia dostęp do internetu). Następujące instalacje zasilane są z fotowoltaiki:

  • kamery monitoringu, dzięki którym przystanek zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa pasażerów,
  • dynamiczna informacja pasażerska (zasilanie urządzeń do przesyłania i prezentacji danych),
  • dynamiczne sterowanie oświetleniem przystanku,
  • przewodowe i bezprzewodowe ładowanie telefonów komórkowych i innych urządzeń przenośnych,
  • hotspot.
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.


Materiał filmowy


Linki zewnętrzne
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś