Przedsiębiorcy sięgają po unijne wsparcie w czasie pandemii
Śląskie Centrum Przedsiębiorczości po 2 tygodniach zamknęło I rundę naboru z działania 3.2. Innowacje w MŚP. „Inwestycje w MŚP” to konkurs, którego celem jest wsparcie konkurencyjności oraz utrzymanie miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku kryzysu zdrowia publicznego.
I runda naboru
Najwięcej wniosków wpłynęło z sektora przetwórstwa przemysłowego, co jest powtarzalną tendencją przy każdym z 7 przeprowadzonych naborów z działania 3.2.
Dużą część stanowią projekty związane z:
- gastronomią,
- hotelarstwem,
- turystyką
- oraz tzw. przemysłem czasu wolnego – rozrywką i kulturą.
Te sektory, z uwagi na straty spowodowane przez pojawienie się COVID-19, mają możliwość uzyskania dodatkowych punktów w konkursie.
Rozszerzenie katalogu kosztów oraz opracowanie nowych reguł konkursu, które dopuszczają przedsiębiorstwa z sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii, sprawiło że przedsiębiorcy chętnie skorzystali z możliwości ubiegania się o uruchomione środki, co widać po liczbie złożonych wniosków w pierwszej rundzie.
W związku z dużym zainteresowaniem zarząd województwa wynegocjował z Komisją Europejską zwiększenie wsparcia dla firm z regionu – Komisja zgodziła się przekierować 33 mln euro na dodatkowe wsparcie w formie dotacji dla przedsiębiorstw.
Bezpośrednio po zakończeniu I rundy naboru, wystartowała kolejna, która również potrwa 14 dni. Nabór „Inwestycje w MŚP” zakończy się 23 czerwca 2020 r.
O konkursie
Konkurs jest elementem wsparcia oferowanego firmom z regionu w ramach tzw. Śląskiego Pakietu dla Gospodarki, ogłoszonego przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Alokację na ten cel stanowią środki Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 76 mln zł.
Uzyskane fundusze będzie można przeznaczyć m.in. na dywersyfikację dotychczasowej produkcji czy nowy pakiet świadczonych usług, co w wielu przypadkach jest niezbędne do utrzymania się na rynku i daje szansę na zminimalizowanie strat.
Fundusze z naboru „Inwestycje w MŚP” posłużą również zakupom:
- surowców,
- materiałów,
- produktów i towarów związanych z działalnością inwestycyjną.
Nabycie nieruchomości, rozbudowa na potrzeby projektu, bądź prace budowlane także znalazły się w katalogu kosztów.
Odpowiedzią na aktualną sytuację jest również dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach.
Projektodawca będzie mógł także pokryć z dotacji koszty bieżące np. opłaty leasingowe, opłaty związane z utrzymaniem budynków, koszty pomocy prawnej i doradztwa.