Prawie 5 mld euro dla Śląskiego na lata 2021-2027!
Po negocjacjach z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą początkowa alokacja dla Śląskiego na lata 2021-2027 wzrosła do niemal 5 mld euro.
Podział środków między regiony
Samorządy regionalne będą zarządzać około 40% środków dostępnych dla Polski z polityki spójności na lata 2021-2027. To w sumie 28,4 mld euro. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) już w styczniu 2021 r. podzieliło 75% tych środków pomiędzy województwa w oparciu o obiektywne kryteria – przede wszystkim liczbę ludności i PKB na mieszkańca. Następnie województwa podzielą te środki na konkretne cele w ramach programów regionalnych. Pozostałe 25% z 28,4 mld euro pozostawiono na rezerwę programową do podziału w czasie negocjacji kontraktu programowego.
Negocjacje kontraktu programowego
Mechanizm podziału rezerwy programowej składał się z 3 etapów:
- tzw. siatki bezpieczeństwa (safety net) – dla zniwelowania zbyt dużych różnic wynikających z algorytmu, według którego podzielono fundusze na programy regionalne;
- pozostałą kwotę – ponad 6,6 mld euro – podzielono według:
- wskaźników odpowiadających poszczególnym celom polityki spójności (np. liczba ludności, PKB na mieszkańca, nakłady na inwestycje, gęstość sieci dróg),
- wskaźników obrazujących nasycenie danego województwa miastami średnimi, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze i obszarami zmarginalizowanymi.
- negocjacje z samorządami najważniejszych inwestycji – punktem wyjścia była kwota wynikająca dla poszczególnych regionów z wyliczeń z etapu pierwszego i drugiego, od której przyjęto elastyczność na poziomie 90-110%.
Fundusze Europejskie dla Śląskiego
To kwota o ponad 400 mln euro wyższa niż początkowa alokacja dla naszego regionu zapowiedziana przez MFiPR w styczniu br. Jest to suma środków, jakie będziemy mogli zainwestować w ramach programu regionalnego "Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027" (prawie 2,8 mld euro) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (2 mld 66 mln euro).
Co dalej?
Umowa Partnerstwa, przed przesłaniem do Komisji Europejskiej, zostanie uzupełniona o ostateczny podział funduszy. Plany MFiPR zakładają, że dokument zostanie przesłany do Komisji Europejskiej w III kwartale tego roku. Równolegle trwają prace nad programami krajowymi i regionalnymi.
Fundusze Europejskie 2021-2027