Odnowa Topolowa!
W latach 70. XX wieku przy ulicy Topolowej w Żarkach wzniesiono niskie bloki mieszkalne. Współcześnie to niewielkie osiedle, określane przez mieszkańców Żarek mianem Topolowa, uchodzi za jedno z najbardziej problematycznych na obszarze całej gminy. Warunki mieszkalne na Topolowie nie zmieniły się od prawie 50 lat, a społeczność tam zamieszkująca boryka się z wieloma problemami natury społeczno-zawodowej, tworząc zamkniętą grupę, "napiętnowaną" przez miejsce swojego zamieszkania. Gmina postanowiła interweniować – przy istotnym wsparciu z Funduszy Europejskich, zrealizowano 2 projekty: dofinansowaną ze środków EFRR rewitalizację osiedla i współfinansowany z EFS program wsparcia lokalnej społeczności, która tam zamieszkuje.
Tytuł projektu
Odnowa Topolowa! Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Topolowej w Żarkach Gmina Żarki
Nazwa beneficjenta
Gmina Żarki
Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna
Działanie: 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych
Poddziałanie: 10.3.2. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT
Finanse
Wartość projektu: 2 771 156,58 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 1 737 606,50 zł
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Obszar ul. Topolowej w Żarkach, a w szczególności położone przy niej budynki komunalne i socjalne od wielu lat szczyciły się niechlubną opinią wśród lokalnej społeczności. Było to miejsce omijane przez mieszkańców gminy – zaniedbane i zniszczone. Budynki wybudowane ponad czterdzieści lat temu nie były nigdy gruntownie zmodernizowane. Wnętrza mieszkań zagrzybiałe, z wadliwie działającymi instalacjami, często bez dostępu do jakże podstawowej w dzisiejszych czasach łazienki, ogrzewane piecami kaflowymi lub tzw. kozami. Stare okna, przeciekające dachy, zniszczona, popękana elewacja budynków i niezharmonizowany opływ wód opadowych odstraszały mieszkańców i przyjezdnych. Totalnie niezagospodarowane podwórko pomiędzy mieszkaniami z mnóstwem śmieci, piachu i ogólnego nieładu.
Problemy osiedla korelowały z problemami społeczności, która tam zamieszkiwała. Mieszkańcy Topolowa byli wykluczeni z życia społeczno-zawodowego, korzystali i utrzymywali się głównie z pomocy społecznej, z nałogami, niezaradni życiowo i skłóceni między sobą nawzajem.
Co udało się zrealizować?
Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego doprowadzono do długo oczekiwanej zmiany. Zmiany, która przyniosła warunki mieszkaniowe odpowiednie dla XXI wieku.
Budynki przeszły gruntowną termomodernizację:
- wymieniono dachy,
- ocieplono ściany i fundamenty,
- zamontowano nową stolarkę okienną i drzwiową,
- przebudowano strefy wejściowe,
- wybudowano estetyczne werandy,
- naniesiono nowe tynki.
Wewnątrz mieszkań wymieniono niesprawne instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Doprowadzono sieć gazową z równoczesnym montażem kondensacyjnych pieców gazowych. Wybudowano łazienki z podstawową armaturą.
Zrewitalizowano również teren wokół budynków. Swój „kącik” mają tutaj dzieci: plac zabaw dla maluszków, drugi plac zabaw i wielofunkcyjne boisko dla starszych pociech. Natomiast altany, miejsce na grilla, ławeczki i zharmonizowane nasadzenia dają ukojenie dorosłym. Jest czysto, zielono i przyjemnie. Teren jest oświetlony i monitorowany. W ramach kosztów niekwalifikowanych powstała szutrowa droga przeciwpożarowa oraz 14 miejsc parkingowych.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Z efektów projektu korzystają w głównej mierze mieszkańcy lokali komunalnych i socjalnych przy ul. Topolowej. Ponadto z atrakcyjnej strefy wypoczynkowo-sportowej korzystają także inni mieszkańcy gminy Żarki, którzy teraz chętniej odwiedzają Topolowo.
Jakie są główne korzyści projektu?
Realizacja tego projektu przyniosła wymierne korzyści. Dla władz samorządowych zmniejszyła liczbę zdegradowanych obszarów. Z olbrzymiej poprawy warunków mieszkaniowych cieszą się lokatorzy mieszkań socjalnych i komunalnych przy ul. Topolowej. Zostało stworzone bezpieczne miejsce, które sprzyja włączeniu społecznemu lokatorów oraz innych mieszkańców gminy Żarki.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
- Escape: zamyka galerie.
- Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
- Lewa strzałka: poprzedni slaid.
- Prawa strzałka: następny slaid.