Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

W gminie Bieruń stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej nie należał do najwyższych, jednak rokrocznie poziom zainteresowania mieszkańców wzrastał pomimo nienajlepszej infrastruktury Przedszkola nr 2, które ze względu na zły stan techniczny budynku nie mogło dłużej funkcjonować w takiej formie. Ostatecznie zdecydowano się na wybudowanie przedszkola od podstaw w nowym miejscu – bezpiecznym i przyjaznym zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.

Tytuł projektu
Wzrost upowszechniania edukacji przedszkolnej poprzez budowę Przedszkola Nr 3 przy ul. Bocianiej w Bieruniu

Nazwa beneficjenta
Miasto Bieruń

Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: XII. Infrastruktura edukacyjna
Działanie: 12.1. Infrastruktura wychowania przedszkolnego
Poddziałanie: 12.1.1. Infrastruktura wychowania przedszkolnego – ZIT

Finanse
Wartość projektu: 7 331 198,47 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 1 899 658,43 zł

Dlaczego podjęto się realizacji projektu?

Decyzję o konieczności budowy nowego budynku przedszkola podjęto po przeprowadzeniu ekspertyz budynku zlokalizowanego przy ul. Warszawskiej 292, w którym dotychczas mieściło się Przedszkole nr 2. Zły stan techniczny, brak możliwości technologicznych remontu i rozbudowy oraz brak uzasadnienia ekonomicznego takich działań spowodował, że jedynym możliwym wariantem poprawy warunków prowadzenia zajęć była budowa nowego obiektu. 

Kolejnym argumentem przemawiającym za koniecznością budowy nowego przedszkola był fakt, że dotychczasowy budynek, zlokalizowany przy ul. Warszawskiej 292, nie był dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Ponadto obiekt był zlokalizowany tuż przy drodze DK44, co wiązało się z powstawaniem dużego hałasu (uniemożliwiającego otwarcie okien) i zanieczyszczeń powietrza w bezpośredniej okolicy przedszkola.

Co udało się zrealizować?

Dzięki realizacji projektu Przedszkole nr 2 w Bieruniu przeniosło się do nowo wybudowanego budynku przy ul. Bocianiej 1. Zmiana lokalizacji sprawiła, że przedszkole znajduje się z dala od głównej drogi krajowej nr 44, ale w dalszym ciągu jest położone w centrum Bierunia Nowego – przy ulicy o małym natężeniu ruchu.

Zajęcia odbywają się w nowoczesnym, jednopoziomowym budynku o powierzchni około 1400 m2, wybudowanym specjalnie na potrzeby przedszkola. Obiekt spełnia wszystkie przewidziane prawem normy budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Ponadto nowo wybudowane przedszkole jest całkowicie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu dzieci nie muszą korzystać ze schodów ani wind.

Sale przedszkola są wysokie, przestronne, bezpieczne, kolorowe, nowocześnie wyposażone i dostosowane do różnych grup wiekowych. Pomieszczenia są klimatyzowane. Meble, zabawki i środki dydaktyczne posiadają stosowne certyfikaty. Wysokość krzeseł i stolików dostosowana jest do wzrostu dzieci. Każda sala posiada niezależny węzeł sanitarny oraz magazyn sprzętu podręcznego. Dzieci nie śpią w pomieszczeniach, w których się bawią tylko w specjalnych pokojach sypialnych. Atutem przedszkola jest duża sala gimnastyczno-widowiskowa, wyposażona w niezbędny sprzęt do codziennych zajęć z zakresu gimnastyki ogólnorozwojowej. Przedszkole posiada również własną kuchnię zaopatrzoną w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, a posiłki są spożywane w przestronnej, klimatyzowanej jadalni. Co więcej, w przedszkolu powstała także bardzo dobrze i nowocześnie urządzona sala do zajęć terapeutycznych.

Obiekt chroniony jest poprzez nowoczesny system zabezpieczeń drzwi wejściowych oraz w rozbudowany system kamer, całodobowo monitorujących wnętrze budynku i jego otoczenie.

W bezpośrednim sąsiedztwie placówki powstały dwa nowe place zabaw, wyposażone w zestawy zabawowo-sprawnościowe pokryte bezpiecznym, syntetycznym podłożem.

Dla wygody rodziców przedszkole posiada własny parking oraz liczne miejsca postojowe wzdłuż ulicy.

Kto skorzysta z efektów projektu?

Głównymi beneficjentami projektu są dzieci w wieku przedszkolnym (w tym dzieci niepełnosprawne) oraz ich rodzice.

W trosce o dzieci i ich rodziców czas otwarcia przedszkola jest bardzo elastyczny. Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku, w godz. od 5:30 do 17:00.

Jakie są główne korzyści projektu?

 • nowoczesne przedszkole dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych,
 • wzrost poziomu bezpieczeństwa podopiecznych przedszkola:
  – położenie budynku przedszkola z dala od głównej drogi nr 44,
  – system zabezpieczeń i kamer monitorujących,
 • wzrost zainteresowania mieszkańców miasta usługami przedszkolnymi,
 • zapewnienie wsparcia młodym rodzicom w opiece nad dziećmi i umożliwienie im szybszego powrotu na rynek pracy.
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.

Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś