W co zainwestujemy Fundusze Europejskie? Konsultacje Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027
Konsultacje społeczne
19 stycznia odbyły się konsultacje społeczne ws. projektu Umowy Partnerstwa dla województwa śląskiego. Podczas spotkania z udziałem:
- Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Tadeusza Kościńskiego,
- Sekretarz Stanu Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak,
- oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego,
strona rządowa zaprezentowała szczegółowy podział środków europejskich, które przypadną Polsce na lata 2021-2027, a strona regionalna przedstawiła wstępny plan rozwoju województwa w najbliższych latach.
Konsultacje były transmitowane na żywo na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie wciąż można obejrzeć nagranie ze spotkania. Podczas konsultacji uczestnicy oraz oglądający w serwisie YouTube mieli możliwość zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielali Sekretarz Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz Marszałek Jakub Chełstowski.
Czekamy na Twój głos
Umowa Partnerstwa
Na lata 2021-2027 Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej łącznie ok. 770 mld zł. Z czego ok.:
- 57 mld euro w ramach nowego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności,
- 72,2 mld euro na realizację polityki spójności w nowym okresie programowania (EFRR i EFS+),
- 4,4 mld euro w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).
Aktualnie powstają projekty dokumentów, w których zostaną zapisane cele, na które będą przeznaczane środki z Funduszy Europejskich w najbliższych 7 latach. Najważniejszym z tych dokumentów jest Umowa Partnerstwa (UP), której projektu dotyczyły konsultacje społeczne.
Umowa Partnerstwa będzie miała kluczowy wpływ na sposób i jakość wydatkowania środków unijnych, określając dokładne cele, w które Polska będzie inwestować w najbliższych latach. Projekt umowy przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podział środków
Cele polityki spójności
Unia Europejska ustaliła najważniejsze cele polityki spójności, do których kraje członkowskie muszą dostosować szczegółowe cele swoich programów operacyjnych. W projekcie Umowy Partnerstwa MFiPR dokonało podziału środków przysługujących Polsce pomiędzy wskazane przez UE cele (podział środków na poziomie krajowym):
1. Bardziej Inteligentna Europa (EFRR) – 11 784 mln euro na:
– zwiększenie produktywności gospodarki (badania i innowacje, wzmacnianie potencjału przedsiębiorstw i cyfryzacja),
2. Bardziej Zielona Europa (EFRR) – 20 536 mln euro na:
– obniżenie emisyjności i adaptację do zmian klimatu (wsparcie OZE, efektywności energetycznej, ochrony środowiska i zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej),
3. Lepiej Połączona Europa (EFRR) – 17 558 mln euro na:
– transformację cyfrową i niskoemisyjny system transportu (infrastruktura sieci TEN-T, cyfryzacja i integracja transportu, rozwój sieci szerokopasmowych),
4. Bardziej Społeczna Europa (EFS+) – 14 768 mln euro na:
– budowę gospodarki opartej na wiedzy o silnym wymiarze społecznym (rozwój przedsiębiorczości, rynku pracy, edukacji, systemu ochrony zdrowia, kultury i turystyki),
5. Europa Bliżej Obywateli (EFRR) – 4 749 mln euro na:
– wzmacnianie współpracy na poziomie lokalnym i regionalnym ukierunkowanej na rozwiązywanie problemów społeczno-gospodarczych,
6. Sprawiedliwa Transformacja (FST) – 4 234 mln euro na:
– łagodzenie społecznych, gospodarczych i społecznych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Wykres: Podział alokacji na cele polityki spójności.
Programy Operacyjne
Podobnie jak w latach 2014-2020 również w nowej, rozpoczynającej się perspektywie około 60% funduszy z polityki spójności trafi do programów realizowanych na poziomie krajowym. Pozostałe 40% otrzymają programy regionalne, zarządzane przez marszałków województw.
Wykres: Podział środków na programy operacyjne.
Programy Regionalne
Fundusze na programy regionalne podzielono według algorytmu opartego na obiektywnych kryteriach, między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca regionu. Dodatkowo sześć województw (śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) będzie mogło skorzystać ze środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Wykres: Podział funduszy między regiony.
Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją Urzędu Marszałkowskiego na temat głównych celów europejskiego wsparcia w regionie w kolejnej perspektywie unijnego finansowania (załącznik poniżej). Prezentacja została przygotowana przed upublicznieniem przez MFiPR projektu Umowy Partnerstwa i z tego względu zalecamy przeglądanie prezentacji wraz z komentarzem, który również publikujemy w załączniku poniżej.
-
3,4MB PDF
Projekt Umowy Partnerstwa do konsultacji
18 stycznia 2021 r. -
3,0MB PDF
Prezentacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dot. środków europejskich dla województwa w nowej perspektywie finansowej
19 stycznia 2021 r. -
11,3kB DOCX
Środki europejskie dla województwa Śląskiego - komentarz do prezentacji
19 stycznia 2021 r.