Bytomskie Centrum Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi
Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Bytomiu wynika, że w roku 2015 na ogólną liczbę 5999 rodzin korzystających z pomocy aż 368 z nich korzystało z pomocy Ośrodka z powodu choroby psychicznej występującej w rodzinie, co stanowi ponad 6% wszystkich rodzin wspieranych przez MOPR. Natomiast Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności na ogólną liczbę 3147 wydanych orzeczeń w roku 2015 aż 314 z nich wydał z powodu choroby psychicznej, co stanowi niemal 10% wszystkich wydawanych orzeczeń. Osoby chore psychicznie należą do grupy osób najmocniej zagrożonych wykluczeniem społecznym. Problem izolacji społecznej i niewystarczającego wsparcia instytucjonalnego dotyka także ich rodziny i opiekunów. Ich sytuację stara się poprawić stowarzyszenie "Bytomska radość życia" wespół z Domem Pomocy Społecznej dla Dorosłych, którym ze wsparciem Funduszy Europejskich udało się otworzyć bytomskie Centrum Wsparcia.
Tytuł projektu
W partnerstwie skuteczni - dostępne i efektywne usługi społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi w mieście Bytom
Nazwa beneficjenta
Stowarzyszenie „Bytomska radość życia”
Oś priorytetowa / Działanie / Poddziałanie
Oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne
Działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne
Poddziałanie: 9.2.1. Rozwój usług społecznych i zdrowotnych – ZIT
Finanse
Wartość projektu: 955 313,75 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 888 441,79 zł
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Pomysł na realizację projektu zrodził się z doświadczenia i obserwacji lidera i partnera projektu – Domu Pomocy Społecznej (DPS) dla Dorosłych w Bytomiu, który na co dzień pracuje na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi. Z jednej strony projekt miał realnie wesprzeć osoby z tego typu zaburzeniami, które pozostają w swoim miejscu zamieszkania oraz ich opiekunów. Z drugiej strony realizacja projektu umożliwiła realne rozpoczęcie procesu usamodzielniania osób zamieszkujących w DPS dla Dorosłych.
Co udało się zrealizować?
W ramach projektu utworzono Centrum Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i ich otoczenia.
Uczestnicy projektu mogli skorzystać z szerokiej gamy zajęć grupowych (np. treningi umiejętności społecznych, dogoterapia, grupy tematyczne itp.) oraz wsparcia indywidualnego. Przez cały czas trwania projektu swoje dyżury pełnił zespół interedyscyplinarny, w skład którego wchodzili: psycholog, pracownik socjalny, prawnik, psychiatra, psychoterapeuta, pedagog, którzy oprócz wsparcia doradczego świadczyli również usługi interwencji kryzysowej. Centrum Wparcia oferowało również pomoc w postaci usługi opiekuńczych i asystenckich oraz wolontariuszy. Dla wszystkich uczestników organizowane były wyjścia integracyjne do miejsc kultury i nauki.
W ramach zadania partnera projektu realizowany był program „Usamodzielniać, nie wiązać pomocą” – w całości ukierunkowany na usamodzielnienie mieszkańców DPS dla Dorosłych. Wyposażona została pracownia gospodarstwa domowego, w której odbywały się treningi, których celem było nabycie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania tj. sprzątanie, gotowanie, pranie, drobne naprawy, zarządzanie swoim budżetem. Zorganizowane zostały 4 wyjazdy usamodzielniające i jeden obóz wspinaczkowy.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Bezpośrednimi beneficjentami są oczywiście uczestnicy projektu. Osoby z zaburzeniami psychicznymi zamieszkujące w mieście Bytom, opiekunowie zawodowi i niezawodowi osób przewlekle chorych psychicznie oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bytomiu.
Jakie są główne korzyści projektu?
Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które pozostają w swoim miejscu zamieszkania pogłębiły swoją świadomość nt. choroby i funkcjonowania z nią, otrzymały również realne wsparcie w zakresie codziennego funkcjonowania, a tym samym polepszył się komfort ich życia.
Opiekunowie (zawodowi i niezawodowi) pogłębili swoją wiedzę nt. funkcjonowania z osobą chorą, poznali sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, otrzymali również wymierne wsparcie ze strony specjalistów z zespołu interdyscyplinarnego, którzy pomagali im w trudnych życiowo sytuacjach.
Wparcie obu grup umożliwia osobom chorym jak najdłuższe pozostanie w swoim miejscu zamieszkania, przesuwając w czasie decyzję o umieszczeniu w placówce opieki całodobowej. Wymierne korzyści dla mieszkańców DPS to przede wszystkim przywrócenie funkcji utraconych w wyniku pobytu w DPS, umożliwiające samodzielne funkcjonowanie. Grupa 12 osób zostanie skierowana do zamieszkania w mieszkaniach wspomaganych, które obecnie są przygotowywane w ramach projektu inwestycyjnego „Uruchomienie mieszkań chronionych”.
Razem zmieniamy Śląskie