Home

Home

A A A

Zdrowa matka i dziecko

Ponad 21 tys. kobiet skorzysta z  profesjonalnej, bezpłatnej opieki w trakcie ciąży.

Zdrowa matka i dziecko

„Zdrowa Matka i Dziecko” to regionalny program zdrowotny województwa śląskiego, który ma ograniczyć liczbę przedwczesnych porodów, zwiększyć przeżywalność matek i noworodków, podnieść skuteczność wczesnego diagnozowania i leczenia wykrytych schorzeń u dzieci. Mają do niego dostęp kobiety nie tylko z dużych miast, ale również ośrodków wiejskich. Takie postępowanie pozwoli kobietom podnieść poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji z macierzyństwa oraz przynieść wzrost dzietności w regionie.
Pula środków przeznaczonych na ten regionalny program zdrowotny wynosi 27 mln zł. Wsparcie przeznaczone jest m.in. na organizację szkół świadomego rodzicielstwa, które muszą być prowadzone zgodnie z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie opieki nad ciężarną. Kobiety (od 20. tygodnia ciąży) wraz z osobami towarzyszącymi mogą uczestniczyć w zajęciach, które przygotowują je do porodu i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Taka szkoła dla wielu rodziców, szczególnie tych zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, będzie często jedynym źródłem aktualnej i fachowej wiedzy przekazanej przez profesjonalistów.
Aby likwidować nierówny dostęp do świadczeń medycznych, kobiety mają możliwość na wczesnym etapie ciąży korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych i specjalistycznych konsultacji. W przypadku wykrycia oraz leczenia wady rozwojowej u dzieci w okresie prenatalnym rodzicom towarzyszy psycholog, opłacony z funduszy unijnych. Będzie ich wspierać na każdym etapie procesu badań i leczenia. Z bezpłatnej opieki mogą skorzystać ciężarne mieszkanki województwa śląskiego w wieku do 35 lat (kobietom powyżej 35. roku życia przysługują darmowe badania prenatalne z NFZ).
Obowiązkowym elementem każdego z realizowanych projektów są szkolenia dla kadry medycznej. Podniesienie świadomości personelu w obszarze opieki okołoporodowej oraz opieki nad dzieckiem z wykrytą wadą rozwojową pozwoli wprowadzić wyższy standard usług.
Szczegółowe informacje na temat tego, które ośrodki zdrowia realizują projekty w ramach programu „Zdrowa Matka i Dziecko”, znajdziesz tutaj. Publikujemy wykaz szkół świadomego rodzicielstwa, a także miejsca, w których można zrobić badania prenatalne (badania płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, które umożliwiają wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych takich jak zespół Downa, wady cewy nerwowej, nieprawidłowości chromosomów).

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkanek województwa śląskiego, obecny nabór projektów w ramach Poddziałania 9.2.6 Rozwój usług zdrowotnych koncentruje się na tworzeniu nowoczesnych szkół świadomego rodzicielstwa. Szczegóły można znaleźć na stronie: rpo.slaskie.pl

Polecamy

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiegoJAK WYDAJEMY UNIJNE PIENIĄDZE?
W tej perspektywie finansowej mamy do wydania ponad 15 mld zł. Najwięcej ze wszystkich regionów. Na pewno sobie poradzimy. Udowodniliśmy już, że potrafimy dobrze zarządzać, mamy wysoko wykwalifikowane kadry, działamy sprawnie i potrafimy elastycznie reagować. 
Rozmowa z Wojciechem Saługą, marszałkiem województwa śląskiego.

Jak zadbać o dzieckoZADBAĆ O DZIECKO
Źle dobrany tornister może powodować lub pogłębiać wady postawy. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, u dzieci do 13. roku życia tornister nie powinien ważyć więcej niż 10 procent masy ciała dziecka. Projekt wykrywania wad postawy jest realizowany w Jastrzębiu-Zdroju.

Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiegoSKUTECZNA OPIEKA W DOMU
Tysiące osób z niepełnosprawnościami lub w podeszłym wieku oraz zaniedbanych dzieci mieszka w dużych izolowanych placówkach. Zapewniają opiekę, wyżywienie i schronienie. Jednak mimo najlepszych chęci nie są w stanie dawać wsparcia gwarantującego podopiecznym pełne włączenie społeczne - pisze Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Powrót do góry