Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

2019-05-21

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło konkurs "uDOSTĘPniacze" dla uczniów szkół podstawowych na pracę dotyczącą barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami.

Kto może wziąć udział w konkursie?

 • szkoły podstawowe z całej Polski (w tym szkoły integracyjne i specjalne),
 • uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczali do klas IV-VII.

Kto może zgłosić szkołę?

 • dyrektor,
 • nauczyciel,
 • pedagog szkolny.

Jak zgłosić szkołę?

Aby zgłosić szkołę do udziału w konkursie wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, dostępny w zakładce "Zgłoś Szkołę", która zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące rejestracji. Zgłoszenia będą przyjmowane od 9 maja do 18 czerwca 2019 r. Decydująca jest poprawność i kolejność zgłoszeń. 

Na czym polega konkurs?

Każda szkoła zgłasza maksymalnie 10-osobowy zespół uczniów wraz z opiekunem. W ramach zadania konkursowego uczniowie będą musieli:

 • zidentyfikować w swoim otoczeniu bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami,
 • zaproponować sposoby usunięcia tych barier.

Praca może mieć dowolną formę plastyczną, zdjęciową lub filmową.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konkursu w zakładce "Prace Konkursowe".

Cel konkursu

Konkurs ma na celu uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi na potrzeby osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami).

uDOSTĘPniacze to nie tylko konkurs. To także szereg elementów towarzyszących:

 • lekcje dla uczniów – każdy zgłoszony nauczyciel ze szkoły zakwalifikowanej do konkursu otrzyma atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz scenariusz zajęć pozwalający przeprowadzić 45-minutową lekcję dostępności dla grupy min. 20 uczniów; wśród materiałów znajdzie się min. film animowany.
 • szkolenie – specjalne szkolenie e-learningowe skierowane do nauczycieli zgłoszonych do prowadzenia lekcji; dzięki szkoleniu nauczyciele zostaną wprowadzeni w temat dostępności oraz otrzymają certyfikat z tego zakresu.
 • nagrody – uDOSTĘPniacze to konkurs, w którym każdy wygrywa! Na uczniów i nauczycieli czekają: nagrody rzeczowe, upominki, a także warsztaty. Laureaci Konkursu (3 zwycięskie zespoły) wezmą udział w gali finałowej, która odbędzie się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie w październiku 2019 r., a także w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik.
 • warsztaty – w każdej szkole, która weźmie udział w konkursie odbędzie się od 3 do 6 warsztatów z dostępności dla uczniów; zajęcia poprowadzą profesjonalni trenerzy. 

Szczegóły konkursu

Więcej informacji znajdziesz na stronie konkursu.


uDOSTĘPniacze
uDOSTĘPniacze
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś