Zostań uDOSTĘPniaczem! – konkurs dla szkół
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło konkurs "uDOSTĘPniacze" dla uczniów szkół podstawowych na pracę dotyczącą barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnościami.
Kto może wziąć udział w konkursie?
- szkoły podstawowe z całej Polski (w tym szkoły integracyjne i specjalne),
- uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczali do klas IV-VII.
Kto może zgłosić szkołę?
- dyrektor,
- nauczyciel,
- pedagog szkolny.
Jak zgłosić szkołę?
Aby zgłosić szkołę do udziału w konkursie wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, dostępny w zakładce "Zgłoś Szkołę", która zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące rejestracji.
Decydująca jest poprawność i kolejność zgłoszeń.
Na czym polega konkurs?
Każda szkoła zgłasza maksymalnie 10-osobowy zespół uczniów wraz z opiekunem. W ramach zadania konkursowego uczniowie będą musieli:
- zidentyfikować w swoim otoczeniu bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami,
- zaproponować sposoby usunięcia tych barier.
Praca może mieć dowolną formę – plastyczną, zdjęciową lub filmową.
Więcej informacji znajdziesz na stronie konkursu w zakładce "Prace Konkursowe".
Cel konkursu
Konkurs ma na celu uwrażliwienie i podniesienie świadomości młodych ludzi na potrzeby osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji (np. seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z czasowymi urazami).
uDOSTĘPniacze to nie tylko konkurs. To także szereg elementów towarzyszących:
- lekcje dla uczniów – każdy zgłoszony nauczyciel ze szkoły zakwalifikowanej do konkursu otrzyma atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz scenariusz zajęć pozwalający przeprowadzić 45-minutową lekcję dostępności dla grupy min. 20 uczniów; wśród materiałów znajdzie się min. film animowany.
- szkolenie – specjalne szkolenie e-learningowe skierowane do nauczycieli zgłoszonych do prowadzenia lekcji; dzięki szkoleniu nauczyciele zostaną wprowadzeni w temat dostępności oraz otrzymają certyfikat z tego zakresu.
- nagrody – uDOSTĘPniacze to konkurs, w którym każdy wygrywa! Na uczniów i nauczycieli czekają: nagrody rzeczowe, upominki, a także warsztaty. Laureaci Konkursu (3 zwycięskie zespoły) wezmą udział w gali finałowej, która odbędzie się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w Warszawie w październiku 2019 r., a także w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik.
- warsztaty – w każdej szkole, która weźmie udział w konkursie odbędzie się od 3 do 6 warsztatów z dostępności dla uczniów; zajęcia poprowadzą profesjonalni trenerzy.
Szczegóły konkursu
Więcej informacji znajdziesz na stronie konkursu.