Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Środki z REACT-EU wesprą inwestycje w regionie


2022-01-31 08:17

Czym jest REACT-EU?

REACT-EU to kompleksowy i ambitny plan naprawczy, uruchomiony przez Komisję Europejską w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19.

W ramach tego instrumentu Województwo Śląskie otrzymało dodatkowe 40 mln euro. Środki te zostały włączone do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach 3 nowych działań ukierunkowanych na wsparcie mieszkańców województwa w dobie pandemii COVID-19.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale dotyczącym REACT-EU.

Jakie działania otrzymają wsparcie?

Fundusze REACT-EU w śląskim będą wspierać:

Ikona - wsparcie dla zdrowia infrastrukturę ochrony zdrowia (ok. 8,2 mln euro)
Ikona - wsparcie dla przedsiębiorców inwestycje w MŚP (ok. 15,5 mln euro)
Ikona - wsparcie dla OZE odnawialne źródła energii (ok. 15,5 mln euro)

W projektach dotyczących sektora ochrony zdrowia, wsparte zostaną kompleksowe inwestycje mające na celu zwiększenie jakości specjalistycznych usług medycznych w zakresie chorób nowotworowych i zaburzeń psychicznych. Projekty powinny:

  • zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną, a także podnieść jakość i dostępność profilaktyki, diagnostyki i leczenia onkologiczno-hematologicznego,
    lub
  • być ukierunkowane na rehabilitację psychiatryczną pacjentów z zaburzeniami psychicznymi po przebytym zakażeniu COVID-19, jak i pacjentów z zaburzeniami psychicznymi wywołanymi skutkami pandemii.

W ramach odbudowy gospodarki regionu małe, średnie i mikro- przedsiębiorstwa (MŚP), dotknięte rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, otrzymają wsparcie m.in. na:

  • utrzymanie miejsc pracy zagrożonych likwidacją,
  • oraz inwestycje mające na celu poprawę konkurencyjności oraz prowadzące do generowania trwałych, nowych miejsc pracy.

Natomiast środki na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) mają pomóc w:

  • ekologicznej odbudowie województwa,
  • i zwiększeniu odporności gospodarki regionu na mogące się pojawić w przyszłości kryzysy.

Kto otrzyma wsparcie?

Środki z REACT-EU w województwie śląskim w dużej mierze zostały już rozdzielone. Wsparcie częściowo trafi do pozytywnie ocenionych projektów, złożonych we wcześniejszych konkursach. Taka sytuacja będzie miała miejsce zarówno w przypadku dofinansowania inwestycji w MŚP, jak i inwestycji w OZE.

Ikona - wsparcie dla OZE W związku z wprowadzeniem mechanizmu REACT-EU Województwo Śląskie pozyskało dodatkowe środki na dofinansowanie projektów budowy i przebudowy infrastruktury do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, które zostały złożone w naborze nr RPSL.04.01.03-IZ.01-24-199/17.
Ikona - wsparcie dla przedsiębiorców Natomiast wsparcie dla MŚP zostanie rozdystrybuowane pomiędzy te przedsiębiorstwa, które złożyły wnioski o dofinansowanie w pierwszej fazie pandemii w 2020 r. w ramach konkursu Inwestycje w MŚP nr RPSL.03.02.00-IP.01-24-026/20.
Ikona - wsparcie dla zdrowia Z kolei wsparcie na infrastrukturę ochrony zdrowia zostanie przyznane dopiero w ramach naboru pozakonkursowego, który powinien zostać ogłoszony w II kwartale 2022 r.

Najnowsze informacje na temat przyznawanego wsparcia znajdziesz w dziale: Aktualności REACT-EU.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś