Cenne wsparcie dla szpitali w regionie
Już na początku pandemii COVID-19 Zarząd Województwa Śląskiego zadecydował o konieczności dodatkowego wsparcia szpitali w regionie. Z pomocą przyszły środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Szpitale pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia i niejednokrotnie stanowią pierwszą linię zabezpieczenia pacjentów wymagających hospitalizacji, szczególnie w okresie walki z koronawirusem – wyjaśniał marszałek województwa Jakub Chełstowski.
Dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego i Komisji Europejskiej udało się przeznaczyć część niewykorzystanych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 na wsparcie szpitali. Podmioty medyczne mogły złożyć wniosek na sprzęt, który z punktu widzenia ich jednostki był najważniejszy w walce z pandemią. Sytuacja epidemiologiczna wymagała przede wszystkim zakupu wyposażenia, umożliwiającego skuteczne ratowanie zdrowia i życia chorych na COVID-19.
Pieniądze trafiły do kluczowych z punktu widzenia zwalczania epidemii placówek wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
Dzięki Funduszom Europejskim szpitale zostały doposażone w sprzęt niezbędny do ratowania życia osób z ciężką niewydolnością oddechową (respiratory, defibrylatory, urządzenia wspomagające oddychanie i terapię tlenem), urządzenia umożliwiające szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywają osoby zarażone lub z podejrzeniem zarażenia oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego jak kombinezony.
Realne wsparcie
Blisko 4,5 mln zł dofinansowania otrzymało Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Pieniądze przeznaczono na kompleksową modernizację centralnej sterylizatorni oraz doposażenie izolatek dla małych pacjentów.
Wsparcie finansowe pomoże naszemu szpitalowi w profilaktyce i zwalczaniu COVID-19. Pozwoli na sprawną i skuteczną dezynfekcję szpitalnych izolatek oraz pomoże w prawidłowej sterylizacji sprzętu i narzędzi medycznych. To niezwykle ważne procedury, nie tylko w czasie pandemii koronawirusa – wyjaśnił dyrektor szpitala Marian Kreis.
Dzięki dofinansowaniu zarządzany przez niego szpital wprowadzi też system komputerowy do obsługi centralnej sterylizacji i stacji przygotowania łóżek.
Z kolei Bielskie Pogotowie Ratunkowe kupiło za środki z Funduszy Europejskich nowoczesny ambulans wyposażony między innymi w przenośny respirator i defibrylator oraz tzw. Bio-bag, czyli komorę izolacyjną do przewozu osób zakażonych koronawirusem. Urządzenie pozwala na krótkotrwałą izolację chorego, tak aby nie doszło do wymiany patogenów z otoczeniem. Jest wielorazowe, łatwe do dezynfekcji. Komorę ochronną wyposażono w kieszenie, przez które personel może podać pacjentowi leki lub przeprowadzić konieczne czynności, takie jak podłączenie drenów do pompy infuzyjnej bez kontaktu bezpośredniego z zakażonym – tłumaczy kierownik zespołów wyjazdowych i dyspozytorni Wojciech Biela.
Ochrona osobista
Komplementarnym uzupełnieniem wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które jest dedykowane bezpośrednio podmiotom medycznym, jest projekt, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), który pozwala dodatkowo doposażyć placówki medyczne.
Pomocą są objęte placówki, które decyzją wojewody zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w związku z sytuacją epidemiczną oraz te, które udzielają specjalistycznych świadczeń medycznych, kluczowych z punktu widzenia przeciwdziałania COVID-19.
Dotychczas Fundusz Górnośląski S.A. zakupił niemal 4 mln środków ochrony indywidualnej, tj. maseczek, rękawiczek, fartuchów, przyłbic itp., z czego ok. 1,5 mln sztuk już przekazano 26 szpitalom.
Dzięki wsparciu jakie otrzymujemy, jesteśmy w pełni zabezpieczeni w środki osobistej ochrony personelu medycznego. Dziękujemy! – napisali ostatnio do Funduszu Górnośląskiego pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.
Wsparcie szpitali w czasie pandemii
INFOGRAFIKA - WSPARCIE SZPITALI W CZASIE PANDEMII