Przejdź do treści głównej

Wielkie święto Funduszy Europejskich


2018-05-14 15:01

Weekend 11-13 maja odbył się w całej Polsce pod znakiem świętowania naszej obecności w UE i korzyści stąd płynących – czyli piątej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W województwie śląskim przygotowano wiele atrakcji:

Innowacje na wyciągnięcie ręki

W pogodne sobotnie popołudnie 12 maja na placu Baczyńskiego w Tychach miało miejsce wydarzenie plenerowe promujące atrakcje i projekty innowacyjne.

W Innowacyjnym Miasteczku Zabaw można było podpatrzeć pracę drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach i pokazach robotyki, a także przygotować lody przyszłości. Na wszystkich chętnych czekały także Kino 7D, Mały Plażowicz oraz Akademia Szalonych Naukowców. Marzenia o locie poza ziemską orbitę spełniły symulacje lotów kosmicznych.

Na imprezie pojawił się gość specjalny - “Pan gadżet”, czyli Zbyszek Urbański, który pokazał ciekawe i użyteczne nowinki techniczne.

Całe rodziny chętnie odwiedzały Mobilne Planetarium, a po sensach korzystały z najbliższymi z fotobudki – była to wyjątkowa okazja do sfotografowania się na tle Tych z lotu ptaka.

Podczas imprezy zaprezentowali się wybrani beneficjenci, którzy sięgnęli po środki z RPO. Na stoisku Planetarium Śląskiego można było skorzystać z wirtualnego symulatora lotów kosmicznych, a także dowiedzieć się, jak będzie wyglądać Śląski Park Nauki. Spółdzielnia Socjalna Fajna prowadziła warsztaty produkcji mydeł naturalnych, zabawy z bańkami mydlanymi, a także wspólne wicie wianków. Innowacyjna firma PREVAC zaproponowała pokazy fizyczne oraz megagrę rodzinną „W laboratorium”.

Najbardziej aktywni i kreatywni uczestnicy imprezy zawalczyli o nagrody w postaci voucherów do tunelu aerodynamicznego w Katowicach. Spośród wielu haseł promujących Dni Otwarte Funduszy Europejskich nagrodzono: „Dni otwarte ważna sprawa, przyjdź koniecznie jest zabawa” oraz „Fundusze cieszą duszę”.

Wspaniałą zabawę uświetnił występ młodych artystów związanych z Tychami: Klaudii Walencik oraz Big Belfer Band. Na finał na scenie pojawiła się Urszula – gwiazda przypomniała takie przeboje, jak “Konik na biegunach” czy “Dmuchawce, latawce, wiatr”.

Dzień zakończyliśmy pokazem mappingu 3D na budynku Kina Andromeda.

Na zdrowie!

Z kolei w nie mniej upalną niedzielę 13 maja spotkaliśmy się na plantach koło galerii Galena w Jaworznie, by poznać atrakcje i projekty zdrowotne. W programie przewidziano atrakcje dla całych rodzin. Znany i lubiany Marek Szołtysek przygotował warsztaty kulinarne pokazujące Śląskie Spojrzenie na  Kuchnie Świata. Osoby lubiące ćwiczenia na świeżym powietrzu dzielnie ćwiczyły w Akademii Nordic Walking oraz na Plenerowych Warsztatach Jogi. Specjalnie dla starszych wiekiem przygotowaliśmy Ogródek Ćwiczeń Aktywnego Seniora. O energię do wysiłku zadbał Food Truck Team.

W Saloniku Zdrowia nie zabrakło chętnych do badań: poziomu cholesterolu, cukru czy tkanki tłuszczowej. Chętni do kształtowania swojej wrażliwości na innych, starszych i mniej sprawnych, mogli przymierzyć Kombinezon Geriatryczny oraz spróbować sił w Miasteczku Osób Niepełnosprawnych.

Gościem specjalnym wydarzenia był Jasiek Mela, pierwszy niepełnosprawny zdobywca obu biegunów, który inspirująco opowiedział o pokonywaniu barier: fizycznych, a zwłaszcza mentalnych.

Na stoiskach obecni byli również wybrani beneficjenci, którzy sięgnęli po środki z RPO. Grupa Cargo przygotowała konsolę z symulatorem wyścigów oraz symulator dachowania. Na stoisku PKM Jaworzno przyszli i obecni kierowcy mogli się sprawdzić za pomocą refleksomierza elektrycznego. Przedsiębiorstwo społeczne Robokids zaprosiło wszystkich chętnych na warsztaty z zakresu robotyki i kreatywności oraz do 2 rodzinnych megagier kreatywnych.

Tym razem na najlepszych w konkursie czekały vouchery do salonu spa. Uczestnicy tym razem wymyślali hasło promujące Fundusze Europejskie, spośród których za najlepsze uznano: „Europejskie Fundusze już dawno otwarto – korzystaj z nich bo warto” oraz „Europejskie Fundusze – chętnie się skuszę”.

Wspaniałą zabawę uświetniły występy artystów pochodzących z Tychów: Sióstr Goławskich oraz Intro Band. Na finał energetyczny koncert dała Małgorzata Ostrowska – nie zabrakło takich hitów, jak “Szklana pogoda” czy “Meluzyna”.

Zwiedzanie za darmo

W weekend odbyły się  również 4 wycieczki do miejsc ciekawych projektów. Była to wyjątkowa okazja, by w towarzystwie przedstawicieli beneficjentów poznać otwarte specjalnie na tę okazję miejsca, które zmieniły się dzięki środkom unijnym z RPO WSL:

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś