Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Ułatwienia dla unijnych inwestycji w obszarze zdrowia


2020-03-19 10:03

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało marszałków województw, że uzgodniło z Komisją Europejską odstępstwa od dotychczasowych zasad stosowanych przy finansowaniu z UE projektów z sektora zdrowia.

Inwestycji, które mają pomóc w walce z koronawirusem, nie będzie trzeba już uzgadniać na forum Komitetu Sterującego, nie ma też konieczności stosowania map potrzeb zdrowotnych.

"Zachęcamy marszałków do tego, żeby finansowali z zarządzanej przez nich puli funduszy unijnych nowe inicjatywy na rzecz walki z koronawirusem. Będą mogli to zrobić szybciej i prościej. Formalności, z których rezygnujemy, są bardzo potrzebne w zwykłym czasie, bo pomagają w koordynacji działań, ale w obecnej wyjątkowej sytuacji wydłużały całą ścieżkę" – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Fundusze Europejskie na rzecz walki z koronawirusem

Szefowa MFiPR Małgorzata Jarosińska-Jedynak rekomenduje:

  • finansowanie z zarządzanej przez marszałków województw puli funduszy unijnych nowych inicjatyw na rzecz walki z koronawirusem,
  • przesuwanie części funduszy z innych celów na inwestycje antykoronawirusowe,
  • angażowanie środków budżetu państwa z kontraktu terytorialnego do tego typu projektów.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zapewniła również o wsparciu rządu dla marszałków w tym względzie.

"Marszałkowie mogą elastycznie tymczasowo przesuwać część funduszy unijnych z innych celów na inwestycje antykoronawirusowe, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, będzie wydawać zgody na takie działanie, gdy będzie to potrzebne. Będziemy również wydawać zgody na zaangażowanie środków budżetu państwa z kontraktu terytorialnego do tego typu projektów" – zapewnia Jarosińska-Jedynak.

Żeby zapewnić koordynację i uniknąć dublowania projektów, inwestycje mają być przygotowywane i realizowane w porozumieniu z wojewodami. Tak jest w przypadku pierwszych dwóch inwestycji zgłoszonych przez województwo mazowieckie. Samorządowcy będą dostosowywać szpitale do opieki nad chorymi na COVID-19. Chodzi między innymi o adaptację sal, zakup sprzętu i środków ochronnych dla personelu. Władze województwa, wojewoda i wojewódzki konsultant epidemiologiczny razem zbierają potrzeby ze szpitali i będą później zaangażowani w decyzje, gdzie zakupiony sprzęt będzie trafiać.

 

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś