Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Sztolnia Królowa Luiza z nagrodą Europa Nostra 2019


2019-05-23 13:30

Sztolnia Królowa Luiza, której rewitalizacja została współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, otrzymała prestiżową Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego.

Sztolnia wyróżniona

 Logo Europa-Nostra
Logo CreativeEurope

21 maja br. poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/Nagrody Europa Nostra (European Heritage Award / Europa Nostra Award), najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodą uhonorowano 25 podmiotów z 16 krajów, które otrzymały wyróżnienia za imponujące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków, badań naukowych, swoje zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa oraz edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości. Laureaci zostali wyłonieni przez Komisję Europejską i wiodącą sieć zajmującą się dziedzictwem europejskim – Europa Nostra. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu została zwycięzcą w kategorii konserwacja. Zabrzański kompleks jest w tym roku jedynym wyróżnionym z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie oraz trzecim obiektem z Polski, który dostąpił tego zaszczytu w całej historii nagród. Tym samym Sztolnia dołączyła do zacnego grona zdobywców nagrody Europa Nostra, wśród których znajdują się tak wyjątkowe miejsca jak Trafalgar Square, Royal Albert Hall z Londynu czy Narodowe Obserwatorium w Atenach.

Sztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w ZabrzuSztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu fot. Sztolnia Królowa Luiza zdjęcia pochodzą ze strony Muzeum Górnictwa Weglowego w Zabrzu

Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas prestiżowej ceremonii wręczenia nagród w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, która odbędzie się 29 października w Paryżu podczas Europejskiego Kongresu Dziedzictwa Kulturowego.

Wsparcie z Europy

W latach 2004-2006 rozpoczął się proces rewaloryzacji części obiektów naziemnych Skansenu Górniczego "Królowa Luiza" w celu przystosowania ich do potrzeb masowego ruchu turystycznego. "Zabrze – Śląski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej – Skansen "Królowa Luiza" – Etap I" był pierwszym unijnym projektem Muzeum Górnictwa Węglowego współfinansowanym wówczas ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). W następnych latach Muzeum regularnie sięgało po wsparcie z Funduszy Europejskich, realizując kolejne przedsięwzięcia rewitalizacyjne i turystyczne na terenie sztolni – w tym, dofinansowany już z RPO WSL 2007-2013, II etap projektu "Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej – Skansen Górniczy Królowa Luiza w Zabrzu", oparty o rewitalizację budynku łaźni łańcuszkowej.

Sztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w ZabrzuSztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu fot. budynek łaźni łańcuszkowej na terenie skansenu /po prawej ceramika z łaźni przed i po renowacji zdjęcia pochodzą ze strony Muzeum Górnictwa Weglowego w Zabrzu

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt zakrojonych na szeroką skalę robót górniczych, budowlanych i konserwatorskich. Przedsięwzięcie rewitalizacji sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie. Jeszcze nikt, nigdy, nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie. Głównym celem projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane zarówno ze środków Unii Europejskiej, jak i środków krajowych, jego łączna wartość wyniosła niemal 40 mln euro.

Przemysłowe dziedzictwo regionu

Obecnie Sztolnia Królowa Luiza stanowi największy kompleks turystyczny związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali Europy. Ten wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu oraz jego wpływ na kształtowanie się regionu, to doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Sztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w ZabrzuSztolnia Królowa Luiza - zdjęcie pochodzi ze strony Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu fot. kompleks Sztolni Królowa Luiza zdjęcia pochodzą ze strony Muzeum Górnictwa Weglowego w Zabrzu

W skład kompleksu wchodzą zabudowania powierzchniowe: budynki poprzemysłowe i wieże szybowe, składające się na czytelny obraz funkcjonalny kopalni z przełomu XIX i XX wieku, nowoczesna infrastruktura okołoturystyczna oraz dwa unikatowe parki plenerowe. Najcenniejszymi elementami kompleksu i tym, co go wyróżnia w skali całej Europy są podziemne wyrobiska dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i zaadaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum miasta.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś