Przejdź do treści głównej

Strefa innowacji zaprasza w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego


2016-05-18
W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w dniach 18-20 maja 2016 r. w Katowicach otwarto „namiot sferyczny” – 100 mkw. przestrzeni, na której prezentuje się innowacyjne oblicze województwa śląskieg

W namiocie można zobaczyć efekty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych przyznawanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Swoje osiągnięcia w branży medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych prezentuje kilka reprezentatywnych firm regionu. Śląska Organizacja Turystyczna przedstawia ofertę zwiedzania regionu. Działające w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Centrum Obsługi Inwestora przygotowało oferty inwestycyjne i informacje gospodarcze. Uruchomiony został także punkt informacyjny Funduszy Europejskich.

Prezentacje przedsiębiorstw obejmują:

  • Trzy jednometrowe drony i drukarkę 3D pokaże Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji. Drony przedstawione na ekspozycji znajdują zastosowanie m. in. w geodezji, monitoringu, leśnictwie, ochronie środowiska.
  • Bezzałogowy system lotniczy zaprezentuje także firma Eurosystem. Wykonane dzięki niemu zdjęcia o wysokiej rozdzielczości są następnie przetwarzane na trójwymiarowe modele terenu i wykorzystywane np. w ratownictwie, archeologii, reklamie czy projektowaniu infrastruktury drogowej i kolejowej.
  • Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej (CITT) zademonstruje kostium do aktywizacji ruchu, który umożliwia bezprzewodowe rejestrowanie danych, dzięki czemu można go używać nie tylko w budynkach, ale także na otwartym terenie, a nawet pod wodą. Znajdzie on zastosowanie w medycynie, rehabilitacji, biomechanice sportu, a także przy opracowywaniu gier komputerowych i animacji filmowych. Kolejnym produktem prezentowanym przez CITT jest wideodetektor pojazdów i zdarzeń drogowych. Może on zastąpić pętle indukcyjne wbudowane w jezdnie, co pozwoli zmniejszyć koszty i poprawić jakość sterowania ruchem na drogach.
  • Eye Traking, czyli projekt badania użyteczności stron internetowych poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych pokaże firma Encja. Pozwala on przeanalizować reakcje użytkowników stron internetowych i uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat funkcjonalności układu strony oraz zainteresowania, jakie wzbudza jej zawartość.
  • Z kolei Future Processing wprowadzi nas, jako certyfikowany partner Microsoftu, w świat Azure — działającej w chmurze platformy, dzięki której można dokonywać analiz, obliczeń, przechowywać w niej bazy danych, a także wykonywać wiele innych, przydatnych dla przedsiębiorstw, działań.
  • Wielokrotnie nagradzana za innowacje w Polsce i zagranicą firma I3D skupi się na przedstawieniu aplikacji interaktywnych i aplikacji 3D. Technologie i aplikacje firmy pozwalają na odwzorowanie świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Są wykorzystywane w czasie projektowania, wykonywania symulacji, pomagają w tworzeniu prezentacji.
  • Śląski Klaster ICT i Multimediów Hub Club będzie przedstawicielem trzech firm. Wytworem Stanusch Technolgies jest Wirtualna Hostessa — interaktywny kiosk informacyjny, wyświetlający postać doradcy i posiadający funkcję rozpoznawania mowy. Wirtualna Hostessa może być wykorzystywana w obiektach użyteczności publicznej oraz w trakcie różnorodnych wydarzeń, takich jak konferencje, targi, seminaria. Firma Ganso zaprezentuje produkt z dziedziny telemedycyny. Pozwala on uniknąć częstych wizyt w placówce medycznej i zapewnia stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, który samodzielnie wykonuje badania. Przesyłane dane są na bieżąco analizowane przez personel medyczny. Natomiast Silver Predict, twórca aplikacji internetowych i mobilnych, zademonstruje w namiocie sferycznym trzy spośród nich. Lekeo umożliwia szybkie dotarcie do informacji na temat leków i ich zamienników, Edukado służy do przeprowadzania ankiet i badań, natomiast FishLog to wirtualny dziennik pozwalający zapisywać dane z połowów i udostępniać je innym wędkarzom.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Placu Sławika i Antalla przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś