Przejdź do treści głównej

Startujemy z nowym serwisem dotyczącym transformacji Śląskiego


2020-10-02 13:43

Sprawiedliwa Transformacja Śląskiego

Rozpoczęła się nowa droga dla Śląskiego. Województwo wkroczyło na „zieloną ścieżkę”, która poprowadzi region ku nowym możliwościom ­– nowoczesnej i niskoemisyjnej gospodarce, neutralnej dla środowiska naturalnego.

Nowoczesne Śląskie

Śląskie od wielu lat przechodzi poprzez stopniowe i systematyczne zmiany, które przyczyniają się do:

  • ograniczania niskiej emisji i zanieczyszczenia środowiska,
  • wymiany źródeł ciepła zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej,
  • większego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł (OZE),
  • ograniczania udziału przemysłu ciężkiego i górniczego w gospodarce regionu,
  • rozwoju nowych i „czystych” technologii.

Istotny udział w tych zmianach, które obserwowaliśmy w naszym województwie na przestrzeni lat, miały Fundusze Europejskie. To m.in. dzięki środkom pozyskiwanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego udało się stworzyć nowoczesne obiekty o charakterze kulturalno-historycznym na terenach zamkniętych kopalń, jak „Guido” w Zabrzu czy „Strefa Kultury” w Katowicach. Wsparcie z UE pozwoliło nam zakupić setki niskoemisyjnych lub elektrycznych środków transportu publicznego, zrewitalizować i nadać nowe funkcje społeczne i gospodarcze dziesiątkom zdegradowanych obiektów w całym regionie oraz zmodernizować i wymienić źródła energii i ciepła w setkach obiektów użyteczności publicznej. Wszystko po to, by w Śląskiem żyło się lepiej.

Ku lepszej przyszłości

W najbliższej perspektywie unijnego finansowania środki, jakie otrzymamy na dalszą transformację województwa w kierunku „zielonej gospodarki” będą większe niż kiedykolwiek wcześniej. Utworzony w tym celu „Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji” otwiera przed nami jeszcze więcej, nowych możliwości, z których będziemy chcieli skorzystać, aby zniwelować istniejące obecnie różnice rozwojowe i otworzyć przed Śląskim najlepsze możliwie opcje rozwoju na przyszłość. Chcemy, aby każdy mieszkaniec regionu wiedział o przemianach, jakie będą postępować na terenie województwa w najbliższych latach i żeby nikt nie czuł się wykluczony z wiedzy na temat tych zmian – dlatego stworzyliśmy specjalnie dedykowaną stronę internetową, na której znajdziesz podstawowe informacje na temat tego:

  • czym jest sprawiedliwa transformacja?
  • jakie działania podejmuje województwo?
  • co już się udało osiągnąć?
  • i jakie mamy plany na najbliższą przyszłość?

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na transformacja.slaskie.pl

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś