Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

SPIN-Lab – wyższa jakość nauki dzięki Funduszom Europejskim


2023-03-03 15:21

SPIN-Lab

Celem projektu było stworzenie centrum kompetencji w obszarze badania mikroskopowego „materii miękkiej” Uniwersytetu Śląskiego (UŚ).

Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab - fot. UMWSObraz 1. Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab - fot. UMWS.

Do zadań nowo utworzonego centrum należą konsolidacja i rozwój prowadzonych w regionie badań m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji i innych dziedzinach.

W nowym budynku laboratoryjnym znajdują się:

  • transmisyjny mikroskop elektronowy przystosowany do badań w warunkach kriogenicznych,
  • skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z ksenonowym działem jonowym,
  • skaningowy mikroskop elektronowy z detektorami EDX, WDX i spektrometrem Ramana,
  • mikroskop konfokalny z białym laserem
  • oraz mikrotomograf rentgenowski.

Działania inwestycyjne zakończono w 2022 roku uruchamiając najnowocześniejsze na Śląsku i unikatowe w skali kraju centrum mikroskopii, specjalizujące się w korelacyjnych badaniach materii.

Nowe Centrum Badawcze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wybudowano i wyposażono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Wartość projektu to 31,5 mln zł, przy czym dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 26,5 mln zł.

Otwarcie inwestycji

W otwarciu ośrodka uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek i prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek (pierwszy z lewej), prezydent Chorzowa Andrzej Kotala (środek) i marszałek województwa Jakub Chełstowski (z prawej) podczas otwarcia Centrum - fot. UMWSObraz 2. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek (pierwszy z lewej), dyrektor SPIN-Labu dr inż. Marcin Libera (środek) i marszałek województwa Jakub Chełstowski (z prawej) podczas otwarcia Centrum - fot. UMWS.

„Śląskie stawia na innowacje. Zdajemy sobie sprawę, że transformacja regionu musi się odbywać poprzez naukę, stąd potrzeba realizacji takich przedsięwzięć, łączących świat nauki, biznesu i samorządu. Projekt otrzymał wsparcie ze środków unijnych w wysokości 26,5 mln zł, a w nowej perspektywie unijnej to wsparcie dla sektora akademickiego będzie na Śląsku najwyższe. Chcemy budować przyszłość w oparciu o innowacje i nowe technologie” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

„Inwestycja w naukę jest racją stanu regionu, to są jedne z najlepiej wydanych środków. Śląsk ma w DNA kulturę techniczną, ludzie nie boją się maszyn, zmian, potrafią funkcjonować w zmieniającym się środowisku. Dziękuję marszałkowi, że zobaczył w świecie akademickim potencjał i instrument dla rozwoju regionu. To jeden z najważniejszych ośrodków tego typu w naszej części Europy” – tłumaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś