Przejdź do treści głównej

Śląskie z tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości


2021-03-19 09:15

Województwo śląskie zostało nagrodzone tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) na lata 2021-2022 za strategię wspierania przedsiębiorczości w okresie pandemii COVID-19.

Europejski Region Przedsiębiorczości

Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości (ERP) jest przyznawany w plebiscycie Europejskiego Komitetu Regionów, unijnego ciała doradczego, w którym zasiadają samorządowcy z 27 krajów Unii Europejskiej. To znak jakości, który otrzymują miasta i regiony wykazujące się wybitną zdolnością przewidywania w dziedzinie przedsiębiorczości i inteligentną strategią wzrostu uwzględniającą szersze wyzwania społeczne.

Połączona edycja nagrody na lata 2021–2022 skupiła się wokół tematu "Przedsiębiorczości na rzecz trwałego ożywienia gospodarczego" w dobie pandemii COVID-19.

Wyróżnione regiony

Śląskie zostało nagrodzone za strategię na rzecz wsparcia przedsiębiorczości i sektora MŚP, które mierzą się ze skutkami kryzysu wywołanego COVID-19.

Przeprowadzone w województwie reformy strukturalne i inteligentny przydział funduszy europejskich zapoczątkowały głęboką modernizację różnych gałęzi przemysłu i umożliwiły rozwój gospodarki opartej na wiedzy, skupionej wokół silnych powiązań między uniwersytetami, ośrodkami badawczymi, ośrodkami rozwoju i lokalnymi przedsiębiorstwami. Przyspieszając transformację śląskiej gospodarki, trwająca pandemia zapewniła władzom regionalnym ramy dla wprowadzenia szeroko zakrojonego programu modernizacji przemysłu w postaci strategii „Zielone Śląskie”, w której aktywnie uczestniczą wszyscy ważni interesariusze, MŚP i podmioty społeczeństwa obywatelskiego, aby wspólnie kształtować przejście regionu na zieloną gospodarkę.

Zarząd Województwa Śląskiego z certyfikatem ERP - fot. Tomasz Żak / UMWS „Tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości to prestiżowe i historyczne wyróżnienie dla województwa śląskiego. Potwierdza, że w trudnym czasie walki z pandemią potrafiliśmy, we współpracy z Komisją Europejską, przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 miliarda złotych. Zrobiliśmy to, co powinien zrobić samorząd regionalny. W szerokiej współpracy ze stroną europejską i administracją rządową zaproponowaliśmy skuteczne rozwiązanie, które pozwoliło przetrwać wielu firmom trudny czas i zachować miejsca pracy” – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W aktualnej edycji plebiscytu wyłoniono 6 laureatów. Poza województwem śląskim nagrodę otrzymali:

  • gmina Castelo Branco z Portugalii,
  • gmina Gabrowo z Bułgarii,
  • region Madryt z Hiszpanii,
  • region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże z Francji,
  • region Helsinki-Uusimaa z Finlandii.

Przedsiębiorczość w czasach kryzysu

Regiony, które otrzymały nagrodę ERP na lata 2021-2022 dowiodły, że są zdolne do wykorzystania kryzysu, jako szansy na ożywienie ich rozwoju gospodarczego. Komitet Regionów (KR) przyznał tym obszarom symbol trwałego ożywienia gospodarczego w Europie.

Certyfikat Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości dla województwa śląskiego „Gratuluję wszystkim regionom i ich liderom politycznym ich odważnych i perspektywicznych strategii przedsiębiorczości. Pandemia COVID-19 stała się wyzwaniem dla MŚP we wszystkich państwach członkowskich. Uwydatniła ona potrzebę ponownego przemyślenia modeli biznesowych, ponownej oceny wpływu praktyk gospodarczych oraz ponownego rozważenia odporności łańcuchów dostaw. Musimy nadal wspierać nasze MŚP, które są motorami napędowymi wzrostu i kluczowymi pracodawcami w naszych regionach” – powiedział przewodniczący KR-u Apostolos Tzitzikostas podczas otwarcia ceremonii wręczenia nagród.


Materiał filmowy


Linki zewnętrzne
Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś