Rzecznik Funduszy Europejskich
Instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich wprowadza tegoroczna nowelizacja ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020.
Obok udoskonalonych w obecnej perspektywie finansowej rozwiązań w postaci:
- spójnej dla wszystkich programów operacyjnych - sieci punktów konsultacyjnych,
- wizualizacji i komunikacji za pomocą stron internetowych,
- bogatej oferty szkoleniowej,
- pojawia się Rzecznik Funduszy Europejskich.
Jego rolą jest zadbanie o interesy beneficjentów w taki sposób, aby ich spostrzeżenia, doświadczenia i uwagi dotyczące wdrażania docierały do instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie programem regionalnym.
Instytucja Rzecznika nie jest substytutem procedury odwoławczej ani ścieżki sądowej lub administracyjnej w procesie aplikowania o unijne wsparcie.
Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów w aplikowaniu, Rzecznik może być mediatorem i wsparciem w kontaktach z instytucjami zaangażowanymi we wdrażanie RPO WSL. Każdy zaangażowany w temat funduszy europejskich może dokonać zgłoszenia do Rzecznika w zakresie:
- utrudnień, z jakimi spotkał się w staraniach o dofinansowanie lub podczas realizacji projektu;
- może też zgłosić swoje propozycje usprawnień w realizacji RPO WSL.
Rzecznik zapewnia analizę tych zgłoszeń pod kątem zastosowania możliwych usprawnień we wdrażaniu RPO WSL. Przyjęte rozwiązanie ma pomóc w tym, aby korzystanie z funduszy unijnych opierało się na racjonalnie uproszczonych zasadach, niemniej jednak w granicach prawa.
Powołanie Rzecznika oznacza, że dla wszystkich interesariuszy Funduszy Europejskich ważne jest, aby wybór i realizacja projektów przebiegały sprawnie, a inwestowanie pieniędzy w regionie było jak najbardziej efektywne.