Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Rozmawiali o rozwoju biznesu w województwie śląskim


2021-12-10 13:30

9 grudnia 2021 r. Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach zorganizował konferencję „Biznes jutra, czyli jak założyć nowoczesną firmę i przetrwać?”. Uczestnicy wydarzenia w formule on-line mieli okazję wysłuchać ekspertów z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania, motywacji oraz funduszy europejskich. Zainteresowani mogli także skorzystać z indywidualnych konsultacji z przedstawicielami partnerów konferencji.

Wydarzenie, które po raz pierwszy w całości odbywało się za pośrednictwem Internetu, spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. W konferencji brało udział ponad 700 osób. Każdy mógł wybrać najbardziej wygodną dla siebie formę relacji. Wydarzenie transmitowano bowiem za pośrednictwem fanpage’u Śląskie – Rynek Pracy, kanału Praca.tv na YouTube oraz strony internetowej biznesjutra.eu.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Inicjatywa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach adresowana była zarówno do przyszłych, jak i obecnych przedsiębiorców. Skala zainteresowania tematyką przedsiębiorczości i sięgania po środki na otwieranie własnych działalności gospodarczych, jest w województwie śląskim ogromna. Jak podkreślał wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, w naszym województwie funkcjonuje 500 tys. firm, z których większość to małe i średnie przedsiębiorstwa. – To one w dużej mierze stanowią o sile i potencjale naszego regionu – zaznaczał dodając, że w tym kontekście warto dyskutować nie tylko o tym, jak przetrwać w biznesie, ale przede wszystkim jak go efektywnie rozwijać.

Działania w tym obszarze są wdrażane właśnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, którego ofertę przedstawiono w ramach jednego z wystąpień. – Mowa tu nie tylko o środkach na otwarcie działalności gospodarczej, ale także na rozwój potencjału przedsiębiorstw poprzez inwestycje w kompetencje ich pracowników – mówił Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania EFS w katowickim WUP.

Z kolei Monika Bryl, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, opowiedziała, jak odpowiada się na potrzeby sektora MŚP w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Teorię skonfrontowano z praktyką prowadzenia firmy. Uczestnicy mieli bowiem okazję posłuchać przedsiębiorców, którzy z powodzeniem sięgają po fundusze europejskie i tym samym stawiają na ciągły rozwój. Robią to chociażby inwestując w kadrę, która ma możliwość uczestnictwa w szkoleniach „szytych na miarę”. Wszystko to dzięki funkcjonującemu w województwie śląskim Podmiotowemu Systemowi Finansowania usług rozwojowych.

Całość uzupełniono o wystąpienia ekspertów z dziedzin zarządzania, psychologii, motywacji oraz marketingu. Mowa była o wyznaczaniu sobie celów, zarządzaniu wiekiem, filozofii Lean Management oraz skutecznej promocji firmy w Internecie.

Indywidualne konsultacje

Przez cały czas trwania konferencji zainteresowani mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji prowadzonych przez partnerów wydarzenia: Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie, Fundusz Górnośląski S.A., Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Śląski Inkubator Przedsiębiorczości, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie, Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach oraz Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach. Informacji udzielał również Punkt Kontaktowy Europejskiego Funduszu Społecznego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś