Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Rodzinny Piknik Europejski za nami!


2019-05-13 10:13

W niedzielę, 12 maja, Park Śląski stał się gospodarzem pikniku Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), podczas którego mieszkańcy województwa celebrowali 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Była to doskonała okazja do zaprezentowania tego, jak region rozwinął się na przestrzeni tych kilkunastu lat oraz przedstawienia ostatnich sukcesów województwa w inwestowaniu środków unijnych.

Efekty Funduszy Europejskich na wyciągnięcie ręki

Mimo wyjątkowo kapryśnej majowej aury już od wczesnych godzin popołudniowych na Dużej Łące zaczęli gromadzić się pierwsi goście zaciekawieni prezentowanymi tam atrakcjami. Było co oglądać, bo do Chorzowa zjechali się beneficjenci z różnych miast województwa, którzy dzięki unijnym środkom zdołali znacząco rozwinąć swoje przedsięwzięcia lub wejść na rynek z zupełnie nowymi pomysłami. Swoje osiągnięcia w realizacji projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich prezentowali m.in.:

  • Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach z wystawą „Śląsk – droga do Niepodległej” poświęconą plebiscytowi i Powstaniom Śląskim, a także z premierowym pokazem aplikacji mobilnej, odsyłającej do miejsc związanych z Powstaniami Śląskimi.
  • Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach-Murckach z pokazami popularno-naukowymi i warsztatami ekologicznymi.
  • Stowarzyszenie GTW Gliwice, które dzięki Funduszom Europejskim utworzyło placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, zapewniło rozrywkę najmłodszym uczestnikom pikniku – w namiocie beneficjenta znalazło się stoisko piłkarskie, zabawy z użyciem sprzętu motorycznego i sensorycznego, tor przeszkód oraz zabawy z trafianiem do celu.
  • Bytomskie Centrum Kultury poprowadziło blok zajęć plastyczno-zręcznościowych.
  • FAJNA Spółdzielnia Socjalna przeprowadziła warsztaty rękodzielnicze, podczas których chętni mogli m.in. własnoręcznie i od podstaw stworzyć mydło.
  • Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, które zorganizowało warsztaty powiązane z dawnymi zwyczajami śląskimi m.in. z tworzenia koralików z owczej wełny czy wycinania poszczególnych elementów strojów ludowych.

Nauka poprzez zabawę

0001_fundusze

Jeszcze więcej atrakcji na uczestników DOFE czekało w specjalnie przygotowanych strefach edukacji i innowacji, gdzie każdy mógł wziąć udział w różnorodnych warsztatach, umożliwiających wykonywanie samodzielnych ćwiczeń i eksperymentów z zakresu chemii, fizyki czy techniki.

Uczestnicy poznawali m.in. tajniki kuchni molekularnej, podstawy łamania szyfrów, zasady zdrowego odżywiania, tajemnice ludzkich zmysłów, podstawy budowania i programowania prostych robotów, zagadnienia związane z zieloną gospodarką, możliwości drukarek 3D, zasady aerodynamiki oraz świetlaną przyszłość medycyny, którą umożliwia rozszerzona rzeczywistość (VR).

Zagrali dla wspólnej Europy

0025_fundusze

W miarę upływu czasu coraz więcej osób gromadziło się pod sceną główną, gdzie beneficjenci opowiadali o swoich doświadczeniach z realizacji projektów unijnych, a rozrywkę zapewniali zaproszeni muzycy. O dobrą atmosferę dbali konferansjer Marek Rusinek oraz Mariola Bojarska-Ferenc, którzy rozgrzewali publikę pomiędzy kolejnymi koncertami. Najpierw popis dobrej muzyki dały młode i obiecujące zespoły z naszego województwa The Blunt Razor i The October Leaves, a następnie prawdziwy tłum ludzi zebrał się pod sceną, by wysłuchać koncertu gwiazdy wieczoru  – ORGANKA.

Fundusze Europejskie łączą ludzi

Deszcz nie przestawał padać, a temperatura wyraźnie spadała z każdą kolejną godziną, to jednak nie przeszkodziło setkom osób w miłym spędzeniu niedzielnego popołudnia wspólnie z Funduszami Europejskimi. Rodziny z dziećmi oblegały stoiska, gdzie na żywo doświadczali wyjątkowych eksperymentów, grali w mini-golfa i z zaciekawieniem oglądali prezentowane wystawy. Finałowy koncert ORGANKA był dla pikniku idealnym uzupełnieniem, porywającym wszystkich do wspólnej zabawy pod sceną.

0034_fundusze

Swoim niesłabnącym zaangażowaniem mieszkańcy województwa śląskiego po raz kolejny pokazali niezwykły chart ducha, szczerą chęć uczestnictwa w życiu regionu oraz zainteresowanie przedsięwzięciami współfinansowanymi ze środków europejskich. Za to wszystko serdecznie Wam dziękujemy. Dziękujemy, że byliście z nami i liczymy, że zobaczymy się również za rok ­– na kolejnych Dniach Otwartych Funduszy Europejskich.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś