Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Roboty w służbie zdrowia


2021-06-15 14:32

Roboty dla zdrowia

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jest pierwszym szpitalem w Polsce, któremu pomaga sześć humanoidalnych robotów.

Centrum Pediatrii Sosnowiec - roboty humanoidalne 4

Zakup robotów (trzy modele – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne), a także sprzętu i oprogramowania do pracy zdalnej personelu medycznego był możliwy dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu.

Roboty Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel m.in. w zakresie:

  • obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji,
  • automatycznego pomiaru temperatury ciała,
  • nawigowania pacjentów po obiekcie,
  • oraz podczas zajęć rehabilitacyjnych.

Roboty potrafią przypomnieć o przyjęciu leku, wyświetlić film czy zainicjować rozmowę wideo pacjenta z rodziną. Humanoidalne maszyny mogą też instruować, jak zażywać leki oraz promować prawidłowe zachowania epidemiczne. Są również przydane w prowadzeniu e-porad.

Centrum Pediatrii Sosnowiec - roboty humanoidalne 6

Roboty są efektowne, przyjazne i wielofunkcyjne. Jednym z ich zadań będzie wspieranie małych pacjentów i oswajanie ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to etap wprowadzania w Centrum Pediatrii nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Zarząd placówki ma na celu stałe podążanie za zmianami technologicznymi oraz dostosowywanie ich do potrzeb szpitala i jego pacjentów.

"Bez wątpienia to jeden z ciekawszych projektów wspieranych przez Województwo Śląskie. Roboty w służbie medycyny akurat w takiej formie są już obecne w wielu krajach Europy Zachodniej. Na pewno ten projekt przyjmie się także u nas. Cieszę się, że akurat w Sosnowcu przeciera on swój szlak, dzięki czemu szpital jest pionierem w stosowaniu tego rozwiązania" – podkreśla wicemarszałek Dariusz Starzycki.

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej jest Belgia. Urządzenia takie działają również w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m.in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jednym z pierwszych korzystających z takiej technologii.

Wartość całkowita projektu wyniosła 895 tys. zł, z czego ponad 760 tys. zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Centrum Pediatrii w Sosnowcu

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu to jednostka samorządu Województwa Śląskiego, w którym rocznie udziela się ok 55. tys. porad oraz hospitalizuje blisko 8 tys. pacjentów. W placówce funkcjonuje Izba Przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów oraz 14 poradni specjalistycznych.

Placówka medyczna jest również laureatem wielu nagród m. in. została wyróżniona w Rankingu Szpitali 2020 na miejscu trzecim w kategorii „szpitale pediatryczne" w Polsce oraz na piątym miejscu w kategorii „Najlepszy szpital w województwie śląskim”. Teraz jest pionierem w kraju pod względem wprowadzania robotów humanoidalnych do opieki zdrowia.

Centrum Pediatrii Sosnowiec - roboty humanoidalne 3

"Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema czy oglądając filmy science-fiction przed laty w gruncie rzeczy nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością aż tak namacalnie. To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość" – uśmiecha się Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii. – "Dziś roboty pracują w służbie medycyny. Spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla nich niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym" – dodaje.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś