Poddziałanie 7.1.3. Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia (RPSL.07.01.03-IP.02-24-010/16)
Pytania dotyczące konkursu nr RPSL.07.01.03-IP.02-24-010/16.
Pytanie 32. Czy konieczne jest przeprowadzenie własnej (Wnioskodawcy) analizy dotyczącej grupy docelowej? Czy nie można oprzeć się na analizach ogólnie dostępnych, np. WUP (ranking zawodów deficytowych, analizy rynku pracy)?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Przeprowadzenie przez Wnioskodawcę własnego badania dotyczącego grupy docelowej nie jest obligatoryjne. Niemniej, może ono być pomocne na etapie tworzenia wniosku o dofinansowanie, zwłaszcza pod kątem wyboru potencjalnych uczestników projektu oraz form wsparcia. Powyższe jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy Wnioskodawca nie dysponuje wystarczającym zasobem danych lub nie są one precyzyjne (np. gdy projekt dedykowany jest mieszkańcom konkretnego powiatu lub kilku powiatów). Zebrane dane stanowią wówczas punkt wyjścia dla projektu, a na etapie oceny wniosku – uzasadnienie dla realizacji przedsięwzięcia.
Wybór formy ewentualnych badań własnych należy do Wnioskodawcy. Dotychczasowe doświadczenia Wnioskodawcy w obszarze związanym z wsparciem projektowym mogą stanowić źródło danych służące opracowaniu wniosku o dofinansowanie. Na względzie natomiast należy mieć w tym wypadku aktualność danych oraz ich adekwatność względem grupy docelowej projektu (grupa powinna zostać wybrana na podstawie wyników badań).
Pytanie 31. Czy beneficjentami w konkursie mogą być: Miasta i gminy oraz przedsiębiorcy?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
W regulaminie konkursu (str. 26) spośród podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie wykluczone są tylko osoby fizyczne (nie dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarcza lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). Należy zatem stwierdzić, że wymienione podmioty mogą być beneficjentami w konkursie 7.1.3 RPO WSL. Jednocześnie pragnę podkreślić iż, w odniesieniu do typu 4 operacji – uprawnione są wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia oraz podmioty, o których mowa w art. 18c ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm.), po uzyskaniu akredytacji, o której mowa w art. 36 a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy.
Pytanie 30. Czy wnioskodawca w konkursie 7.1.3 może być jednocześnie partnerem w innym projekcie/innych projektach w tym samym konkursie?
Odpowiedź 27.04.2016 r. Podmiot będący wnioskodawcą, może złożyć w ramach ww. konkursu tylko jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast w tym samym konkursie może występować również jako partner w innych złożonych wnioskach do tego samego konkursu. Jednakże należy mieć na względzie zapis z „Instrukcji wypełniania wniosku” dot. spełnienia kryterium formalnego pn. „Potencjał finansowy”. Należy pamiętać, iż roczny obrót lidera i partnera (jeśli dotyczy), musi być równy lub wyższy od łącznych rocznych wydatków w projektach złożonych w ramach danego konkursu/naboru oraz realizowanych w danej instytucji w ramach EFS przez lidera projektu. W przypadku projektów trwających powyżej 1 roku obrót powinien być równy bądź wyższy od wydatków w roku, w którym koszty są najwyższe.
Pytanie 29. Czy zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej osoba bierna zawodowo to ta sama kategoria co osoba nieaktywna zawodowo.
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Termin „osoba bierna zawodowo”, zgodnie z definicją znajdującą się na str. 2 załącznika nr 13 do regulaminu konkursu, oznacza osobę, która w danej chwili nie tworzy zasobów siły roboczej (tzn. nie pracuje i nie jest bezrobotna), np. studenta studiów stacjonarnych czy osobę przebywającą na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), chyba że jest zarejestrowana jako bezrobotna (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo).
Zgodnie z zapisami SzOOP RPO WSL 2014-2020, wersja 4, str. 153, „wskazane w grupie docelowej osoby nieaktywne zawodowo należy definiować w rozumieniu osób biernych zawodowo zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020. Definicja ta znajduje się w ww. regulaminie. Wobec powyższego, na potrzeby niniejszego konkursu przyjmuje się, że osoba bierna zawodowo jest tożsamą kategorią z osobą nieaktywną zawodowo.
Pytanie 28. Czy Urzędy Pracy mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu z Poddziałania 7.1.3? Jeżeli tak, to w przypadku stażu w ramach w/w konkursu urzędy pracy mogą stosować wysokość stypendium do najniższego wynagrodzenia, czy zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (997,40 zł)?
Odpowiedź. 27.04.2016 Pow
iatowe Urzędy Pracy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu RPSL.07.01.03-IP.02-24-010/16.
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu „o dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym:agencje zatrudnienia; instytucje szkoleniowe; instytucje dialogu społecznego;instytucje partnerstwa lokalnego;Lokalne Grupy Działania.”Nadto, w odniesieniu do typu 4 operacji – uprawnione są wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia oraz podmioty, o których mowa w art. 18c ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm.), po uzyskaniu akredytacji, o której mowa w art. 36 a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy.
Jednocześnie pragnę zauważyć, iż Powiatowe Urzędy Pracy są zobowiązane do stosowania kwot, stawek oraz form wsparcia (usług i instrumentów rynku pracy, w tym staży) zgodnych z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia. Informacje w powyższym zakresie można znaleźć w załączniku nr 7 do Regulaminu konkursu - Wykaz dopuszczalnych stawek dla towarów i usług „Taryfikator” – Regulacje ogólne pkt. 9 (str. 2).
Pytanie 27. Szkolenia zamknięte-dedykowane dla jednej ścisłej grupy docelowej… pytanie co oznacza pojęcie „ścisłej” np. czy dotyczy to określonego podmiotu gospodarczego, czy tylko tematu szkoleń, a po drugie czy okreslona jest liczebność takiej grupy, bo np. w ramach kwalifikacji będą 3 osoby …
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Str. 14 przypis 7- regulaminu konkursu, odnosi się do:
Szkolenie zamknięte – szkolenia dedykowane dla jednej ścisłej grupy docelowej czy dla uczestników danego projektu, tzw. „szyte na miarę”. Słowo „ścisłej” nie odnosi się do podmiotu gospodarczego. Liczebność grupy nie jest określona, ale musi spełniać wymogi racjonalnego, efektywnego gospodarowania środkami publicznymi.
Pytanie 26. Wnioskodawca nie ma doświadczenia, nie ma potencjału, działa od roku, ale dobiera partnera z doświadczeniem z odpowiednim potencjałem – czy tak może być. Za realizację projektu odpowiada Wnioskodawca.
Odpowiedź. 27.04.2016r.
W takim przypadku, gdy wnioskodawca nie ma potencjału jak również doświadczenia, powinien być ewentualnie partnerem, a nie liderem projektu.
Pytanie 25. Proszę o podanie definicji osoby nieaktywnej zawodowo oraz różnic pomiędzy osobą bezrobotną a bierną zawodowo, a także wskaźnika produktu do którego należy przypisać osoby nieaktywne zawodowo.
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Osoba bierna zawodowo jest tożsama z osobą nieaktywną zawodowo. Są to osoby, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Studenci studiów stacjonarnych są uznawani za osoby bierne zawodowo. Osoby będące na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), są uznawane za bierne zawodowo, chyba że są zarejestrowane już jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo).
Osoba bezrobotna – osoba pozostająca bez pracy, gotowa do podjęcia pracy i aktywnie poszukująca zatrudnienia. Definicja uwzględnia osoby zarejestrowane, jako bezrobotne zgodnie z krajowymi przepisami, nawet jeżeli nie spełniają one wszystkich trzech kryteriów. Osobami bezrobotnymi są zarówno osoby bezrobotne w rozumieniu badania aktywności ekonomicznej ludności, jak i osoby zarejestrowane jako bezrobotne.Definicja nie uwzględnia studentów studiów stacjonarnych, nawet jeśli spełniają powyższe kryteria. Osoby kwalifikujące się do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, które są bezrobotne w rozumieniu niniejszej definicji (nie pobierają świadczeń z tytułu urlopu), są również osobami bezrobotnymi.
Definicja wskaźnik produktu określona została w Tabeli nr 1, w punkcie 4, Regulaminu konkursu: Liczba osób biernych zawodowo objętych wsparciem w programie Status na rynku pracy jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie.
Pytanie 24. Czy średni koszt wsparcia jednego uczestnika 14 700,00 zł. należy uznać za nieprzekraczalny przy konstrukcji budżetu projektu? Jeśli byłby wyższy czy istnieje konieczność uzasadnienia w treści wniosku jego przekroczenia
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Wartość 14 700,00 zł jest to kwota jaka została określona jako średni koszt wsparcia uczestnika projektu. Można ją przekroczyć podając uzasadnienie. Uzasadnienie takie podlegać będzie ocenie dokonywane przez członków KOP i jest ona oceną subiektywną.
Pytanie 23. Jakie warunki co do czasu trwania i wysokości wynagrodzenia muszą spełniać pracownicy zatrudnieni w ramach umowy na czas wykonania określonej pracy przez agencję pracy tymczasowej? Czy takie same jak w przypadku umowy o pracę?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Pytanie mało precyzyjne. Brak określenia rodzaju umowy.
Cechą, która w sposób najbardziej wyraźny odróżnia pracownika od osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej jest podporządkowanie pracownika pracodawcy. Ta cecha - jej występowanie lub brak - przeważnie decyduje o tym, czy mamy do czynienia ze stosunkiem pracy, czy ze stosunkiem cywilnoprawnym.Co do zasady Agencja dokonuje wyboru formy zatrudnienia pracownika po uzgodnieniu z pracodawcą użytkownikiem szczegółowych warunków pracy, jaka będzie wykonywana. Należy jednak zwrócić uwagę na przepis art. 22 §11 Kodeksu pracy (który ma zastosowanie również do pracy tymczasowej), zgodnie z którym zatrudnienie w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy należy uznać za zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, niezależnie od nazwy, jaką strony nadały umowie.Należy zwrócić uwagę, że przepisy prawa pracy, w tym Kodeksu pracy, stosuje się odpowiednio do stosunku pracy tymczasowej, w zakresie nieuregulowanym w ustawie (art. 5). Pracodawca użytkownik ma zatem obowiązek przestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu (art. 15). Pracownik tymczasowy nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie warunków pracy i innych warunków zatrudnienia niż pracownicy zatrudnieni przez tego pracodawcę użytkownika na takim samym lub podobnym stanowisku pracy.Jedynie do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych organizowanych przez pracodawcę użytkownika pracownik tymczasowy uzyskuje prawo dopiero, gdy zatrudniony jest dłużej niż 6 tygodni. Należy również stosować przepisy Kodeksu pracy regulujące zasady równego traktowania pracowników.
Pytanie 22. Czy podjecie zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie przez uczestnika projektu za granicą RP wlicza się do wskaźnika efektywności zatrudnieniowej o ile spełnione będą warunki dla danego typu umów/samo zatrudnienia? Jeśli tak czy obligatoryjne jest przetłumaczenie umowy zatrudnienia przez Projektodawcę?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Tak, podjęcie zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie przez uczestnika projektu za granicą RP wlicza się do wskaźnika efektywności zatrudnieniowej o ile spełnione będą warunki dla danego typu umów. Przetłumaczenie umowy jest wymagane. Nie obejmuje to samozatrudnienia.
Pytanie 21. Czy miejscem wykonywania pracy w ramach stażu zawodowego/praktyki zawodowej może być poza granicą RP?
Odpowiedź. 27.04.2016Załącznik nr 10 do Regulaminu konkursu nr RPSL.07.01.03-IP.02-24-010/16 w ramach RPO WŚL 2014-2020- Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją staży lub praktyk zawodowych na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania 7.1.3 RPO WSL na lata 2014-2020Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502 z późn. zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.Z uwagi na realizację projektu na terenie województwa śląskiego staże nie mogą być realizowane poza granicami kraju.
Pytanie 20. Czy agencja pracy tymczasowej może przyjąć jako strona na staż zawodowy uczestnika projektu, którego miejscem wykonywania stażu będzie siedziba pracodawcy użytkownika ? Jeśli tak, czy zawierana umowa stażowa jest pomiędzy czterema stronami : Projektodawcą, uczestnikiem projektu, agencją pracy tymczasowej, pracodawcą użytkownikiem?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Agencjami zatrudnienia są podmioty wpisane do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, świadczącą usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej.
Nie świadczą usług dotyczących organizacji staży zawodowych.
Pod pojęciem stażu rozumie się nabywanie przez osoby pozostające bez zatrudnienia (w tym osoby zarejestrowane jako bezrobotne) umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.
Pytanie 19. Jakie są wymagania formalne udziału w projekcie?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Dla uczestnika projektu są to zapisy dotyczące grupy docelowej określone w regulaminie konkursu.
Pytanie 18. Czy w ramach projektu mogą być realizowane szkolenia wskazane w Taryfikatorze jako Szkolenia/kursy podnoszące kwalifikacje i umiejętności zawodowe, np. Florystyka, Fryzjer, Kosmetyczka, Murarz/tynkarz, które nie kończą się egzaminem certyfikowanym? Czy w przypadku zakończenia ww. szkoleń pozytywnym zewnętrznym egzaminem przeprowadzonym przez jednostkę mającą wieloletnie doświadczenie w realizacji wskazanego szkolenia, uznaje się, że uczestnik uzyskał kwalifikacje?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Wszystkie szkolenia i kursy realizowane w ramach 2 typu operacji podnoszące kwalifikacje zawodowe, w tym również te wymienione w Taryfikatorze jako „Szkolenia/kursy podnoszące kwalifikacje i umiejętności zawodowe” muszą zostać zakończone procesem walidacji i certyfikacji.W ramach 2 typu operacji można również realizować kursy podwyższające kompetencje ogólne, miękkie z zakresu np. pisania CV, poruszania się po rynku pracy, które powinny zakończyć się tylko zaświadczeniem o ukończonym szkoleniu. Szkolenia takie mogą być realizowane jedynie jako uzupełnienie kursów podwyższających kwalifikacje zawodowe zakończonym egzaminem i nie powinny stanowić samodzielnej formy wsparcia.W przypadku szkoleń i kursów w zawodach wymienionych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego i opisanych w podstawach programowych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (dostępne na stronie http://www.koweziu.edu.pl w zakładce Podstawy programowe) proces walidacji i certyfikacji powinien odbywać się zgodnie z w/w aktami prawnymi.
W przypadku pozostałych kursów i szkoleń dokumenty potwierdzające uzyskanie kwalifikacji powinny być rozpoznawalne i uznawane w danym środowisku, sektorze lub branży. W przypadku, w którym dla danego tematu kursu nie zostały określone efektyuczenia się, więc brak jest instytucji publicznej, która dokonuje walidacji i certyfikacji, można np. starać się o certyfikat nadawany przez jedną z funkcjonujących na rynku prywatnym instytucji certyfikujących.
Podsumowując, w przypadku szkolenia w zawodzie florysta, które jest objęte podstawą programową szkolenie powinno zakończyć się egzaminem przeprowadzonym przez okręgową komisję egzaminacyjną. W przypadku innych szkoleń, nie objętych podstawą programową, egzamin powinien być przeprowadzony przez podmiot rozpoznawalny i uznawany w danym środowisku, branży, np. przez jednostkę mającą wieloletnie doświadczenie w realizacji danego szkolenia.Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://efs.wup-katowice.pl/newsy/aktualizacja-informacji-o-uzyskiwaniu-kwalifikacji-w-projektach-efs
Pytanie 17. Efektywność zatrudnieniowa wyrażona jest w procentach. W przypadku obliczania liczby osób objętych efektywnością, w jaki sposób należy zaokrąglać wartości ułamkowe, np. liczbę osób wyliczoną jako 16,34?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Zaokrągleń ułamków dotyczących liczby osób należy zawsze dokonywać do pełnych wartości w górę. Wyliczona wartość odnosi się do minimalnej liczby osób (treść kryterium wskazuje na określony procentowo poziom „co najmniej”), tak więc zaokrąglenie 16,34 do 16 nie spełniłoby tego wymogu, bowiem liczba 16 nie spełnia warunku „co najmniej 16,34”. W omawianym przypadku wskaźnik należy więc ustalić na poziomie 17 osób.
Pytanie 16. Czy prawdą jest, że jeśli kierujemy projekt w całości do jednej grupy docelowej wskazanej w kryteriach dotyczących efektywności zatrudnieniowej, nie musimy mierzyć efektywności dla innych grup docelowych?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
Tak. W przypadku projektów sprofilowanych, czyli odnoszących się w 100% do jednej grupy odbiorców spośród podlegających kryterium efektywności zatrudnieniowej (np. tylko do osób długotrwale bezrobotnych), wnioskodawca nie ma obowiązku pomiaru wskaźnika efektywności zatrudnieniowej dla pozostałych grup. Niemniej jednak we wniosku o dofinansowanie należy wybrać wszystkie grupy, o których mowa w punkcie 2.4.21 Regulaminu konkursu i określić dla nich poziom wskaźnika efektywności zatrudnieniowej, natomiast Wnioskodawca rozliczany będzie ze spełnienia kryterium efektywności zatrudnieniowej wyłącznie w odniesieniu do grupy, na którą w 100% sprofilowany jest projekt.
Jeśli osoba jednocześnie posiada cechy przypisujące ją do innych grup (np. jest długotrwale bezrobotna, niepełnosprawna i ma niskie kwalifikacje), nie jest obligatoryjne wykazywanie jej w innych grupach niż wynika to z profilu odbiorców, czyli w tym przypadku długotrwale bezrobotnych.
Pytanie 15. W regulaminie konkursu jest informacja, że wskaźnik efektywności należy podać we wniosku o dofinansowanie odrębnie dla każdej grupy uczestników. Jaką wartość mamy przyjąć dla grupy, której nie planujemy obejmować wsparciem?
Odpowiedź. 27.04.2016 r.
We wniosku aplikacyjnym w części E.2 należy wybrać z listy sześć wskaźników specyficznych, każdy dla odrębnej grupy odbiorców wsparcia, o których mowa w punkcie 2.4.21 Regulaminu konkursu. Dla każdej z nich należy określić wartość docelową wskaźnika na poziomie nie mniejszym niż wskazany w cytowanym punkcie Regulaminu. Wpisywanie wartości bazowej, a także podział wartości ogółem na kobiety i mężczyzn nie jest obligatoryjny. Dla grup nie objętych wsparciem należy postąpić analogicznie – zakładając np. 33% efektywności dla grupy liczącej zero osób otrzymamy bowiem zero, a jednocześnie spełnione zostanie kryterium efektywności zatrudnieniowej.
Pytanie 14. Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać status osoby niepełnosprawnej? Jakie dokumenty potwierdzają niepełnosprawność?
Definicja wskaźnika produktu liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie zawartego we Wspólnej Liście Wskaźników Kluczowych 2014-2020 - EFS (Załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020) stwierdza, że mierzy on liczbę osób niepełnosprawnych w świetle przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego.
Osobę można wykazać w ww. wskaźniku, jeśli posiada odpowiednie orzeczenie lub inny dokument poświadczający stan zdrowia. Potwierdzeniem statusu osoby niepełnosprawnej w świetle przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest orzeczenie o niepełnosprawności. Natomiast osoba ze stwierdzonymi zaburzeniami psychicznymi na potwierdzenie statusu osoby niepełnosprawnej może przedstawić inny niż orzeczenie o niepełnosprawności dokument poświadczający stan zdrowia wydany przez lekarza, tj. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinię.
Pytanie 13. Czy uczestnicy projektu mogą skorzystać ze wsparcia wynikającego z przygotowania zawodowego w postaci przyuczenia do pracy dorosłych? Czy zaświadczenie o nabyciu umiejętności zawodowych oraz proces walidacji i certyfikacji spełniają warunki dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego?
Istnieje możliwość realizacji przygotowania zawodowego dorosłych w postaci przyuczenia do pracy dorosłych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w ramach niniejszego konkursu. Zgodnie z art. 53 d ust.4 wspomnianej ustawy egzamin sprawdzający w wyniku którego wydawane jest zaświadczenie (na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 kwietnia 2014 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych) potwierdza wyłącznie nabycie umiejętności. Natomiast dopiero przeprowadzenie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, o którym mowa w art. 53 d ust. 3 ustawy, pozwala na otrzymanie świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie spełniającego warunki dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pytanie 12. Czy limit który jest określony jako 10 % dla środków trwałych i cross-financingu określa osobno limit dla środków trwałych i osobno dla crossfinancingu?
Limit 10 % dla środków trwałych i cross-financingu jest określany łącznie. Zatem, przykładowo jeśli cross-financing wyniesie 3% to na środki trwałe pozostanie maksymalnie 7 %.
Pytanie 11. Czy dotacja dla przedsiębiorcy" na doposażenie/wyposażenie stanowiska pracy jest zakupem środków trwałych?
W sytuacji gdy adaptacja, doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy będzie dotyczyć bezpośrednio wnioskodawcy kwoty wsparcia należy wliczać w limit 10% środków trwałych oraz cross financingu. Natomiast w sytuacji organizacji 4 typu operacji na rzecz przedsiębiorców (niebędących wnioskodawcą) wspomniany limit 10% nie będzie miał zastosowania.
Pytanie 10. Czy efektywność zatrudnieniowa stanowi wskaźnik produktu czy wskaźnik rezultatu?
Efektywność zatrudnieniowa nie stanowi wskaźnika ani produktu ani rezultatu. Jest to specyficzny wskaźnik, pozwalający na weryfikację spełnienia jednego z kryteriów wyboru projektu. Wyłącznie z przyczyn technicznych w LSI 2014 został on przypisany do sekcji E.2 „wskaźniki rezultatu” i tylko w tej sekcji możliwy jest wybór wskaźników związanych z efektywnością zatrudnieniową.
Pytanie 9. Czy w ramach projektu oprócz pośrednictwa pracy można realizować poradnictwo zawodowe?
Istnieje możliwość realizacji w projekcie zarówno poradnictwa zawodowego jak i pośrednictwa pracy. Zgodnie z uwagą zamieszczoną na 12 stronie regulaminu na każdym etapie realizacji IPD uczestnik projektu powinien mieć zapewniony dostęp do usługi pośrednictwa pracy.
Pytanie 8. Czy identyfikacji potrzeb pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowania możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacji stopnia oddalenia od rynku pracy może dokonywać mgr psychologii posiadający zgodnie z „Taryfikatorem” 2- letnie doświadczenie zawodowe?
Czy mgr psychologii posiadający 2-letnie doświadczenie zawodowe może przeprowadzać poradnictwo zawodowe?
Zadania z zakresu przeprowadzania IPD i poradnictwa zawodowego może realizować psycholog z 2 letnim doświadczeniem zawodowym. Powinien jednak mieć doświadczenie w obszarze realizowanych zadań w projekcie oraz wykorzystywać narzędzia i metody, w zakresie których został przeszkolony lub posiada uprawnienia.
Pytanie 7. Czy w przypadku przedstawienia metodologii wyliczenia kosztów szkolenia/kursów realizowanych przy wykorzystaniu własnych zasobów koszty cateringu – przerwy kawowej i obiadu uczestników wchodzą w całościowy koszt wsparcia, który nie może przekroczyć dla stawek określonych w Taryfikatorze dla danego szkolenia/kursu?
Przedstawione w Taryfikatorze stawki zakupu usług szkoleniowych nie obejmują kosztów cateringu. Dla kosztów cateringu należy zastosować osobną stawkę określoną w Taryfikatorze.
Pytanie 6. Czy koszty cateringu (przerwy obiadowej, przerwy kawowej) mogą dotyczyć również trenera, który prowadzi dane szkolenie/kurs?
Koszt cateringu nie obejmuje trenera, lecz wyłącznie uczestników projektu.
Pytanie 5. Czy w przypadku realizacji szkoleń/kursów przy wykorzystaniu własnych zasobów w budżecie projektu należy przedstawić szczegółowe koszty związane z tymi szkoleniami/kursami (koszt wynagrodzenia trenerów, koszt Sali szkoleniowej, koszty materiałów szkoleniowych), czy należy wykazać stawkę na osobę wykazaną w Taryfikatorze i w Uzasadnieniu wydatków podać metodologię wyliczenia tego kosztu?
Wykaz dopuszczalnych stawek dla towarów i usług ma charakter orientacyjny. Zgodnie z zapisami Taryfikatora „W przypadku wykorzystania przez wnioskodawcę własnych zasobów (trenerzy, sale szkoleniowe itp.), jest on zobowiązany do przedstawienia metodologii wyliczenia kosztu szkolenia / kursu we wniosku w oparciu o faktyczne wydatki, a całościowy koszt wsparcia nie może przekroczyć stawek określonych w Taryfikatorze dla danego szkolenia / kursu.”
Pytanie 4. Jeżeli szkolenia/kursy realizowane są z własnych zasobów i szkolenia realizowane są w salach będących w zasobach Wnioskodawcy/Partnera w jaki sposób powinien on określić koszt wynajmu sali na potrzeby przedstawienia metodologii, o której mowa w „Taryfikatorze”?
Zgodnie z zapisami „Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków….” oraz „Taryfikatora” w przypadku wykorzystania na potrzeby realizacji projektu własnych sal nie jest możliwe zastosowanie stawek, po których Wnioskodawca wynajmuje sale innym podmiotom.
Przywołane dokumenty dopuszczają w przedstawionej sytuacji tylko koszty eksploatacji/utrzymania sal będących własnością Wnioskodawcy wraz z zobowiązaniem przedstawienia metodologii kalkulacji kosztów w oparciu o faktyczne wydatki. Całościowy koszt wsparcia nie może przekroczyć stawek określonych w Taryfikatorze dla danego szkolenia / kursu.
Pytanie 3. Czy dopuszczają Państwo realizację szkoleń zawodowych w trybie modułowym (każdy kurs składa się z modułów, każdy moduł stanowi zamkniętą całość i związany jest z określonymi zadaniami zawodowymi)?
Istnieje możliwość organizacji szkoleń w formie modułów. Należy pamiętać, że stawki ujęte w katalogu są stawkami dopuszczalnymi (uwzględniającymi wartość brutto wydatku), co jednak nie oznacza automatycznego akceptowania przez oceniających stawek założonych w budżecie. Przyjęcie dopuszczalnej stawki nie oznacza również, że będzie akceptowana w każdym budżecie – przy ocenie będą brane pod uwagę takie czynniki jak: specyfika projektu, stopień złożoności projektu, wielkość grupy docelowej, miejsce realizacji.
Od decyzji Wnioskodawcy zależeć będzie przyjęcie średniej stawki godzinowej dla realizowanego szkolenia lub kalkulacja odrębna dla każdego modułu.
Pytanie 2. Jaka jest obowiązująca wysokość stypendium stażowego?
Załącznik nr 7 do Regulaminu konkursu - Taryfikator mówi o " 120 % kwoty zasiłku, czyli na dzień 12.05.2016 jest to 120% kwoty 997,40 zł.
Natomiast Załącznik nr 10 do Regulaminu konkursu Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją staży lub praktyk zawodowych wskazuje, że "osobom uczestniczącym w stażu lub odbywającym praktyki zawodowe przysługuje miesięczne stypendium w wysokości nie większej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę naliczone proporcjonalnie do liczby godzin stażu zrealizowanego przez stażystę", czyli na dzień 12.05.2016 jest to kwota max. 1850 zł.
Która z tych informacji jest wiążąca dla potencjalnych Beneficjentów projektu.
W odniesieniu do poruszanej przez Panią kwestii wyjaśniam ,iż wiążąca dla Wnioskodawców jest wysokość stypendium stażowego zawarta w Załączniku nr 10 do Regulaminu konkursu nr RPSL.07.01.03-IP.02-24-010/16 w ramach RPO WŚL 2014-2020 "Standard udzielania wsparcia związanego z organizacją staży lub praktyk zawodowych na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania 7.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020" tj. stypendium w wysokości nie większej niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę naliczone proporcjonalnie do liczby godzin stażu zrealizowanego przez stażystę", czyli na dzień 12.05.2016 jest to kwota max. 1850 zł.
Powyższe wynika bezpośrednio z zapisów wytycznych horyzontalnych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.
Pytanie 1. Czy możliwe będzie zatrudnienie pracownika projektu łącząc funkcję personelu projektu finansowanego w ramach kosztów pośrednich (np. koordynator projektu) oraz personelu finansowanego w kosztach bezpośrednich (np. trener) w ramach um. o pracę , monitorując limitu zaangażowania 276 godzin miesięcznie.
Możliwe jest połączenie stanowisk koordynatora projektu oraz szkoleniowca/trenera, o ile obciążenie z tego wynikające nie wyklucza możliwości prawidłowej i efektywnej realizacji wszystkich zadań powierzonych danej osobie. Odpowiednie zapis winny zostać umieszczone we wniosku o dofinansowanie. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zatrudniania i rozliczania kosztów personelu projektu można znaleźć w rozdziale 6.16 (str.67) Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.