Projekty Europejskie otworzyły się dla Was po raz ósmy!
W miniony weekend 17-19 września odbyła się VIII edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), podczas której mieszkańcy województwa mogli odwiedzić wiele miejsc dofinansowanych ze środków europejskich oraz wziąć udział w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Była to doskonała okazja do zaprezentowania tego, jak mocno region rozwinął się dzięki wsparciu z Unii Europejskiej oraz przedstawienia ostatnich sukcesów województwa w inwestowaniu środków unijnych.
Efekty Funduszy Europejskich na wyciągnięcie ręki
Dni Otwarte to możliwość obejrzenia z bliska mniej lub bardziej niezwykłych projektów, które zrealizowano w województwie śląskim dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. W tym roku, tak jak i w ubiegłych latach, beneficjenci Funduszy Europejskich przygotowali z okazji DOFE specjalne wydarzenia, które odbyły się w szkołach, bibliotekach czy nawet jednostkach straży pożarnej! Sprawdź, jakie atrakcje miały miejsce w Twojej najbliższej okolicy podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich:
- Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dla Johanne i Anny" w Willi Sixta w Bielsku-Białej,
- Dni Otwarte w Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej,
- Bezpłatne badania w Zagłębiowskim Centrum Wsparcia w Sosnowcu,
- Dni Otwarte w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,
- Dni Otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego w Zawierciu,
- Strefa Zwierzoraju w Katowicach,
- Dni Otwarte w jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Miedźna,
- Dzień Otwarty Biblioteki Ficinus w Rudzie Śląskiej,
- DOFE w szkołach we Frydku i Woli,
- Prezentacja bazy dydaktycznej w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach,
- Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 1 w Woli.
Powrót do dzieciństwa
Weekend z funduszami europejskimi w województwie śląskim zaczął się już w piątek – 17 września w Zabrzu, gdzie o godz. 17:00 zespół Teatru Nowego zabrał zgromadzonych w podróż do dzieciństwa podczas spektaklu „Plastusiowy pamiętnik”. Najbardziej surowi recenzenci – dzieci – uznały to przedstawienie za najlepszy spektakl podczas festiwalu w Krakowie. I tym razem również najmłodsi uczestnicy wydarzenia świetnie się bawili, tańcząc i śpiewając wspólnie z Plastusiem i innymi mieszkańcami piórnika. Zapis wideo z przedstawienia można obejrzeć tutaj:
Gotowanie z Rączką
Będąc w Tychach, warto zarezerwować sobie więcej czasu, by zwiedzić Starą Warzelnię – unikatowy przykład metamorfozy przemysłowego wnętrza. Dziś mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej, łączące sztukę (największa kolekcja sztuki naiwnej w Polsce!) z multimediami i nowymi mediami. Tam też w sobotę 18 września odbył się wyjątkowy pokaz sztuki kulinarnej w wykonaniu współczesnego kuchmistrza – Remigiusza Rączki, który ogólnopolską sławę zyskał dzięki autorskiemu programowi „Rączka gotuje” w TVP. Wzorem ubiegłego roku Remigiusz Rączka zaprosił zgromadzonych na wykwintną ucztę, pełną niezapomnianych smaków i zapachów. Zapis wideo z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj:
Popołudnie z literaturą (i piękną architekturą)
W sobotę 18 września miało również miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie z pisarką Dorotą Masłowską, laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. Paszportu Polityki (za głośną debiutancką "Wojnę polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną"), Nike (za "Pawia Królowej") oraz Samuel-Bogumił Linde Preis 2020. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, której budynek (stary młyn elektryczny) został wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby biblioteki dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Zapis wideo z tego wydarzenia można zobaczyć tutaj:
Muzyczne pożegnanie
O to, by wspomnienia z DOFE zostały z nami na wiele miesięcy, zadbała gwiazda ostatniego dnia wydarzenia – Mela Koteluk. Plenerowy, akustyczny koncert artystki rozpoczął się w niedzielę o godzinie 13:00 w Parku Zamkowym w Pszczynie na tarasie Muzeum Zamkowego. Pszczyński Park to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Pszczyny, chętnie odwiedzane przez turystów. Park nieustannie się przeobraża i pięknieje m.in. dzięki wielomilionowym projektom realizowanym przy wsparciu funduszy europejskich. Do długiej listy atrakcji – z Muzeum Zamkowym w pałacu, skansenem i pokazową zagrodą żubrów na czele – w 2021 r. dołączyła ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. To jedno z wielu działań nastawionych na ochronę bioróżnorodności tego regionu.