Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Projekty europejskie tworzą najlepszą przestrzeń publiczną w województwie


2019-10-29 11:39

22 października odbyła się Gala XX-lecia konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna, podczas której nagrodzono aż 3 projekty dofinansowane z RPO WSL 2014-2020.

Najlepsza Przestrzeń Publiczna

Zarząd Województwa Śląskiego pod patronatem Marszałka każdego roku organizuje konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim. Nagradzane są wówczas najciekawsze projekty urbanistyczne i architektoniczne, co ma na celu promowanie rozwoju i zmian jakościowych w przestrzeni publicznej przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.

W tym roku – z okazji XX-lecia konkursu – poza głównym wyróżnieniem wręczono również nagrody specjalne w uznaniu za szczególne osiągnięcia. Aż 4 wyróżnienia trafiły do projektów zrealizowanych dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Projekty europejskie nagrodzone

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymały:

  • Stacja Biblioteka – rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej - Chebziu

Dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej - Chebziu - fot. UM Ruda ŚląskaDworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej - Chebziu - fot. UM Ruda Śląska

Projektant: Pracownia Autorska Architektoniczna Krzysztof Kulik

Uzasadnienie: Za odważną próbę rewitalizacji zabytkowego budynku dworca kolejowego poprzez nałożenie funkcji biblioteki, która stwarza szansę rewitalizacji społecznej i kulturalnej dla lokalnej społeczności. Za udane połączenie funkcji ze stacją kolejową również w detalu architektonicznym.

Przeczytaj więcej o Stacji Bibliotece na Mapie Projektów RPO WSL 2014-2020.

  • Termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 11

Zagłębiowska Mediateka - fot. ze strony npp.slaskie.plZagłębiowska Mediateka - fot. ze strony npp.slaskie.pl

Projektant: Pracownia Projektowa AiM Arkadiusz Miśkiewicz

Uzasadnienie: Za stworzenie wielopokoleniowego miejsca spotkań mieszkańców. Miejsca, które pobudza do interpretowania przestrzeni, również wokół budynku, do aktywności społecznej, kulturalnej, a nawet fizycznej. Za udane wykorzystanie budynku, za uszanowanie i eleganckie wzbogacenie jego architektury skromnymi środkami wyrazu pomimo zasadniczej przebudowy i modernizacji, wpisujące się w kierunek „reuse” – ponownego użycia – strategii zrównoważonego rozwoju. Przykłady takiego działania już dwukrotnie zostały nagrodzone europejską nagrodą architektoniczną im. Miesa van der Rohe. Nazwa przedsięwzięcia niestety nie odzwierciedla jego skali ani znaczenia.

Przeczytaj więcej o Zagłębiowskiej Mediatece na Mapie Projektów RPO WSL 2014-2020.

Biblioteka Główna w Sosnowcu otrzymała również Nagrodę Internautów. Natomiast w kategorii przestrzeń publiczna Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego powędrowała m.in. do projektu:

  • Zagospodarowania lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej – Orzegowie

Rynek w Orzegowie - fot. UM Ruda ŚląskaRynek w Orzegowie - fot. UM Ruda Śląska

Projektant: Pracownia Projektowa Architekt Jacek Leśko

Uzasadnienie: Za eleganckie, skromne i pełne szacunku dla otaczającej historycznej i zabytkowej zabudowy uporządkowanie zaniedbanego terenu, wprowadzenie funkcji rekreacyjnej – dające lokalny centrotwórczy zalążek w trudnej społecznie i gospodarczo dzielnicy miasta. 

Przeczytaj więcej o rynku w Rudzie – Orzegowie na Mapie Projektów RPO WSL 2014-2020.


Pełną listę nagrodzonych projektów znajdziesz na stronie konkursu.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś