Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Prawo budowlane po nowelizacji w projektach współfinansowanych z RPO WSL 2014-2020 – 3 wrzesnia 2021 r.


Pytanie 1. Jak i kto ostatecznie wydaje zgodę na odstępstwo od wymagań Prawa budowlanego (np. w stosunku do szerokości dróg)?


Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 9 ust.2 : Zgody na odstępstwo, po uzyskaniu upoważnienia ministra, który ustanowił przepisy techniczno-budowlane, udziela albo odmawia udzielenia, w drodze postanowienia, organ administracji architektoniczno-budowlanej, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę albo decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Zatem organem właściwym do udzielenia lub odmowy udzielenia zgody na odstępstwo od konkretnego przepisu techniczno-budowlanego jest właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej. Jednak koniecznym warunkiem do wydania takiego postanowienia o udzieleniu zgody (bądź odmowie udzielenia zgody ) jest upoważnienie, przez ministra który wydał przepisy techniczno-budowlane, organu do dokonania takiego odstępstwa. Delegacja ustawowa do wydania warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiektu budowlane i ich usytuowanie, została zawarta w art. 7 ust. 2 Prawa budowlanego. Na podstawie tej delegacji zostały wydane ( w drodze rozporządzeń) warunki techniczne dotyczące różnych obiektów budowlanych (m.in. warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie).

Odmowa upoważnienia do wydania odstępstwa wydana przez właściwego ministra zawsze będzie skutkowała wydaniem przez organ administracji architektoniczno-budowlanej postanowienia o odmowie udzielenia zgody na odstępstwo. W przypadku wydania przez właściwego ministra upoważnienia dla organu do udzielenia zgody na odstępstwo, to ostatecznie organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie decydował o udzieleniu bądź odmowie udzielenia takiej zgody. Wynika to wprost z treści art. 9 ust. 2 Prawa budowlanego. Na postanowienie o udzieleniu zgody na odstępstwo bądź postanowienie o odmowie udzielenia zgody nie przysługuje zażalenie. Postanowienie takie może być zaskarżone wraz z decyzją w sprawie pozwolenia na budowę.

Opracowane przez pana Sławomira Stolarskiego

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś