Przejdź do treści głównej

Prawie 41 mln zł na rozwój biznesu w regionie!


2020-10-30 10:28

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski i Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) Janusz Michałek podpisali umowę o dofinansowanie projektu "KSSENON" czyli unikatowego w skali kraju centrum kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości, które powstanie w Żorach.

KSSENON

Akcelerator Biznesowy KSSENON będzie miejscem skupiającym innowacyjne rozwiązania. W ramach projektu w Żorach powstanie kompleks 4 budynków podzielonych na 32 hale przemysłowe wraz z zagospodarowaniem terenu. Każdy budynek będzie się składał z 8 hal oraz z części o charakterze pozaprzemysłowym, które będą stanowiły zespół infrastruktury otoczenia biznesu. Akcelerator docelowo ma się stać siedzibą 56 przedsiębiorstw i miejscem pracy dla ponad 500 osób.

KSSENON - wizualizacjaKSSENON - wizualizacja projektu.

Realizacja projektu przyczyni się do uzupełnienia regionalnego ekosystemu innowacji o nowoczesną infrastrukturę przemysłowo-usługową i uzupełni ofertę KSSE o nowe usługi. W części nieprzemysłowej kompleksu planowane jest stworzenie przestrzeni dla otoczenia biznesu oraz realizacji działań wynikających z nowych potrzeb, oczekiwań biznesu i sektora publicznego. Bliskie otoczenie biznesowe daje możliwość integracji dotychczas rozproszonych działań oraz realizacji szeregu aktywności tj.:

  • Centrum Kompetencji,
  • Centrum Coworkingu,
  • funkcjonowanie innych instytucji/przedsiębiorstw prowadzących działalność w obszarach uzupełniających.

Projekt zagospodarowuje zauważalną niszę rynkową i wpisuje się w proces transformacji przemysłowej regionu. Na jego realizację przeznaczonych zostanie ponad 77 mln zł z czego prawie 41 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. KSSENON ma zostać oddany do użytku w połowie 2023 roku.

Uroczyste podpisanie umowy

W uroczystym podpisaniu umowy na realizację projektu uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Janusz Michałek i Andrzej Zabiegliński. Obecny był także prezydent Żor Waldemar Socha, wiceprzewodniczący rady miasta Kazimierz Dajka oraz radny Krzysztof Hałacz.

„Wsparcie dla gospodarki, szczególnie w obecnym czasie walki z Covid-19, to jeden z priorytetów dla Zarządu Województwa. Współpracujemy z Komisją Europejską i administracją rządową, by tworzyć takie innowacyjne rozwiązania jak akcelerator biznesowy KSSENON. W Żorach powstanie centrum przedsiębiorczości, dzięki któremu osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły efektywnie rozwijać plany biznesowe. To z pewnością wzmocni potencjał gospodarczy miasta, Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i województwa śląskiego” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektuUroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu.

„Projekt Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest jednym z pierwszych przedsięwzięć wskazanych w Planie Działań Transformacji Regionu, który jest dokumentem określającym kierunki transformacji w ramach unijnej inicjatywy, w której województwo śląskie uczestniczy od końca 2017 roku. Koncepcja utworzenia innowacyjnej przestrzeni dla biznesu została przedstawiona Komisji Europejskiej,  jako jeden z pomysłów powiązania  transformacji społeczno-gospodarczej regionu. Projekt zyskał uznanie jako pilotażowy i modelowy i uzyskał rekomendację do wsparcia, jako kluczowa inwestycja, dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Jestem przekonany, że ten projekt zmieni Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, bo strefa otwiera się dzięki niemu na małe i średnie firmy i pozwoli młodym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła” – mówił wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś