Przejdź do treści głównej
PRZEJDŹ NA NOWĄ STRONĘ
FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ŚLĄSKIEGO
2021-2027

Pracownia diagnostyki COVID-19 w Cieszynie już działa!


2020-05-11 13:19

Przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie powstał kontenerowy zakład diagnostyki obrazowej, który przyspieszy i ułatwi skuteczne rozpoznanie choroby wśród pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – projekt zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych na przeciwdziałanie skutkom pandemii COVID-19.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie jest jedną z 30 placówek medycznych w województwie śląskim, które zostaną dofinansowane w ramach naboru z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który ma na celu doposażenie szpitali w niezbędny do zwalczania pandemii COVID-19 sprzęt i środki ochrony osobistej.

Nowa pracownia diagnostyki obrazowej

Szpital Śląski w Cieszynie skorzysta z Funduszy Europejskich, by jak najlepiej przygotować się na ewentualny, nagły wzrost liczby zachorowań na COVID-19. W tym celu za prawie 2,5 mln zł wybudowano przy szpitalu mobilną, kontenerową pracownię diagnostyczną.

Szpital Śląski w Cieszynie - kontenerowa pracownia TK oraz RTG do diagnostyki pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie chorobą COVID-19. Dofinasowanie z UE.Widok na nową pracownię przy szpitalu - fot. Beata Sikora-Małyjurek, ZZOZ w Cieszynie.

Nowa pracownia jest wyposażona w specjalistyczny tomograf komputerowy oraz aparat RTG, które pozwalają na przeprowadzenie zaawansowanej diagnostyki obrazowej u pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Sprzęt ten pozwala na szybkie i skuteczne wykrycie symptomów wskazujących na obecność koronawirusa w organizmie.

Pogłębiona tomografia komputerowa klatki piersiowej pokazuje charakterystyczne zmiany w płucach u pacjenta z COVID-19 jeszcze zanim pojawią się wyraźne objawy zakażenia. Wykonanie takiego badania i ocena jego wyników przez specjalistę radiologa to kwestia zaledwie 30 minut, co pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia na długo przed nadejściem wyników testu genetycznego (czas oczekiwania na wynik testu to około 40 godzin).

Szpital Śląski w Cieszynie; Kontenerowa pracownia TK oraz RTG COVID-19. Dofinasowanie z UE.Tomograf komputerowy w nowej pracowni diagnostyki obrazowej - fot. Beata Sikora-Małyjurek, ZZOZ w Cieszynie.

Ochrona pacjentów przed zakażeniem

Ze względu na znaczny wzrost liczby pacjentów zarażonych oraz wykazujących pełne objawy COVID-19 niezbędne było odizolowanie pacjentów zakażonych koronawirusem od niezakażonych. To zadanie znacznie ułatwiło powstanie nowej pracowni diagnostycznej, która jest drugim tego typu zakładem w Szpitalu Śląskim.

Nowy, kontenerowy zakład diagnostyki będzie się zajmował wyłącznie pacjentami z zakażeniem COVID-19, natomiast pozostali pacjenci będą badani w dotychczasowym, stacjonarnym zakładzie diagnostyki obrazowej cieszyńskiego szpitala. Takie rozwiązanie:

  • zabezpieczy pacjentów niezakażonych, u których z różnych przyczyn konieczne będzie wykonanie tomografii lub RTG
  • oraz uniemożliwi rozwój epidemii na terenie placówki.

Szpital Śląski w Cieszynie - kontenerowa pracownia TK oraz RTG do diagnostyki pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie chorobą COVID-19. Dofinasowanie z UE.Widok na korytarz wewnątrz nowej pracowni diagnostyki - fot. Beata Sikora-Małyjurek, ZZOZ w Cieszynie.

Nowy, bezawaryjny sprzęt

Realizacja projektu jest nie tylko odpowiedzią na bieżące potrzeby związane ze zwalczaniem koronawirusa, ale przede wszystkim wsparciem placówki o trwałe zasoby, które będą służyły szpitalowi również po wyjściu ze stanu epidemii.

Szpital Śląski do tej pory dysponował blisko 20-letnim aparatem RTG oraz tomografem komputerowym z 2007 roku. Lata użytkowania przy diagnostyce pacjentów spowodowały jednak znaczne zużycie tomografu, którego awarie w ostatnim czasie pochłonęły ponad 300 tys. zł. Dodatkowo każda awaria wymuszała konieczność transportu pacjentów, wymagających badania do szpitala w sąsiednim powiecie. Nowy sprzęt jest więc dla placówki dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku awarii jednego z tomografów lub aparatów RTG w przyszłości. Z kolei pomieszczenia kontenerowe po zakończeniu stanu epidemii zostaną przeznaczone na potrzeby psychiatrii.

Szpital Śląski w Cieszynie - kontenerowa pracownia TK oraz RTG do diagnostyki pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie chorobą COVID-19. Dofinasowanie z UE.Nowy aparat RTG w Szpitalu Śląskim - fot. Beata Sikora-Małyjurek, ZZOZ w Cieszynie.

Dalsze działania

Powstanie kontenerowej pracowni diagnostycznej to dopiero pierwszy krok cieszyńskiego szpitala w walce ze skutkami pandemii COVID-19. W ramach projektu realizowanego z RPO WSL 2014-2020 Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie przeznaczy łącznie ok. 8 mln zł na zadania przeciwdziałające skutkom pandemii, w zakresie których mieszczą się prace budowlano-remontowe, zakup sprzętu medycznego (m.in. respiratorów, kardiomonitorów czy łóżek do intensywnej terapii) oraz testów do badań na obecność koronawirusa.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś