Przejdź do treści głównej

Powstanie nowoczesny ośrodek rekreacyjny na terenach po byłej kopalni w Żorach


2020-05-22 12:42

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich na terenach po byłej kopalni w Żorach powstanie nowoczesny ośrodek sportowo-rekreacyjny.

Wsparcie na rewitalizację

W styczniu br. Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekty, które otrzymają wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na rewitalizację terenów zdegradowanych. Wysokość dofinansowania z EFRR wyniosła łącznie niemal 28 mln zł. Inwestycje z tych środków będą realizowane na obszarze subregionu zachodniego w:

  • Żorach,
  • Rybniku,
  • Raciborzu,
  • Krzanowicach,
  • Rydułtowach
  • i Jastrzębiu-Zdroju.

Ośrodek rekreacyjny po kopalni

W Żorach właśnie podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”. Wartość inwestycji wyniesie ponad 7,2 mln zł, natomiast wysokość dofinansowania przekroczy kwotę 4,1 mln zł. W ramach projektu zmodernizowane zostanie kąpielisko, korty ziemne, boisko do siatkówki plażowej, zespół budynków towarzyszących oraz zieleń parkowa i leśna, w okolicy pojawią się również ścieżki rowerowe.

Wizualizacje - basen w Żorach-Roju - fot. UM ŻoryFotografia przedstawia wizualizację basenu w Żorach-Roju, który powstanie w ramach projektu - fot. UM Żory

Nowy, ekologiczny basen w części rekreacyjnej będzie miał powierzchnię lustra wody wynoszącą około 1800 . Powstanie też brodzik dla dzieci o powierzchni około 450 . W ramach inwestycji zaplanowano również wykonanie pomostów i drewnianych ścieżek rekreacyjnych oraz specjalnego zbiornika filtracyjnego wokół akwenu, który zapewni krystalicznie czystą wodę w basenie bez używania środków chemicznych. Częścią inwestycji będzie też montaż na terenie całego kompleksu monitoringu, oświetlenia oraz nagłośnienia, a także remont znajdujących się tam budynków. Wydzielone zostaną również strefy parkingowe. Na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego mieszkańcy będą mogli nie tylko popływać, czy uprawiać sport, ale też pospacerować wśród zieleni, która zostanie na nowo zaaranżowana. Pojawią się także nowe elementy małej infrastruktury: ławki, kosze na śmieci czy przebieralnie. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 r.

Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis
Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś